Facebook Google+ Twitter

Jesienny spleen dopadł autorów Wiadomości24.pl

O tym, że bieżące niepokoje i radości społeczeństwa mogą wpłynąć nawet na atmosferę rodzinnego śniadania, przekonałem się nie raz. Dziś w Wiadomościach24 mamy tę właśnie sytuację.

Grafika autora. Szaruga i społeczno-polityczne niepokoje, zainfekowały dyskusje autorów Wiadomości24.pl. Poruszające tragedie dzieci i kontrowersyjne decyzje polityków, przeniknęły do tekstów, a z nich do relacji międzyludzkich w naszej małej społeczności.

Ten subtelny transfer emocji wydarzył się z pewnością na wielu płaszczyznach. Same zaistniałe tematy były wystarczająco gorące by eskalować spory z naturalnie odmiennych stanowisk i temperamentów, które przecież są istotą prawdziwie pluralistycznego społeczeństwa. Z drugiej strony - ładunek emocjonalny społecznej dyskusji, rozmowy w sklepowych kolejach, ponure zdjęcia z okładek dzienników - nie pozwalają nam tak dobrze jak zazwyczaj panować nad temperaturą wypowiedzi, wprawiają nas w negatywny nastrój.

A może jest i trzeci powód? Tak prozaiczny, ale za to tak dobrze zbadany przez naukę, że ciężko go przemilczeć. Pozwólcie, że zacytuję portal Depresja.pl: "SAD to skrót od Seasonal Affective Disorder , czyli sezonowe zaburzenia nastroju. To naukowa nazwa powracającej co roku chandry okresu jesienno-zimowego.(...) Jak twierdzą specjaliści, depresja sezonowa spowodowana jest niedoborem światła słonecznego. Jej częstość występowania rośnie wraz z szerokością geograficzną, a więc ze zmniejszeniem się długości dnia i ilości dni słonecznych w roku. W naszej szerokości geograficznej jego natężenie jest w październiku czy lutym dwa-trzy razy niższe niż w słoneczny wiosenny dzień i aż 100 razy niższe w okresie letnim na plaży. Natomiast w ciemności nasz organizm produkuje więcej melatoniny - hormonu, którego nadmiar powoduje, że jesteśmy senni, zmęczeni i apatyczni"

Koniec cytatu.

Przyznam się, że sam czuję się ofiarą tej niekorzystnej koincydencji, choć nie ustaję w walce. Autorzy wspomnianego portalu zalecają ruch i świeże powietrze. Czy wystarczy? Gdyby w grę wchodził jedynie SAD - z pewnością byłoby to prostsze...

Dla współredaktorów, znajomych i przyjaciół z Wiadomości24.pl mam serdeczną prośbę - nie dajmy się! W jutrzejszym harmonogramie, zaznaczam miejsce na mały spacer. Bo na razie czuję się jak bohater wspaniałej fińskiej graphic novel Ville Ranta - "Deszcz". Powoli toniemy, a próby uratowania dobrego humoru zdają się być zadaniem dla Don Kichota.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

A ja czekoladę polecam w ogóle na zły humor :). I Monty Pythona ;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za podkreślenie, że jesiennemu nastrojowi nie trzeba się poddawać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.11.2006 21:38

Na depresję polecam czekoladę z pianką. I spacer z psem albo dwoma. A dla leniwych - muzykę Pata Matheny'ego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.