Facebook Google+ Twitter

Jeśli Gronkiewicz-Waltz straci fotel prezydenta w referendum, będą przyspieszone wybory w stolicy

Jeśli Hanna Gronkiewicz-Waltz w wyniku referendum straci stanowisko prezydent Warszawy, w stolicy mogą się odbyć przyspieszone wybory. To zmiana scenariusza, który zakładał dotąd, że w razie porażki, obecną prezydent na stanowisku zastąpi..

 / Fot. PAPOpcja z komisarzem zarządzającym stolicą wydawała się do tej pory najbliższa Donaldowi Tuskowi. Zgodnie z nią, Hanna Gronkiewicz-Waltz rządziłaby stolicą do wyborów jesienią 2014 roku, ale już jako komisarz. Na kilka dni przed referendum, pojawił się jednak kolejny scenariusz, który zakłada przedterminowe wybory w stolicy. Tak twierdzi Gazeta Wyborcza, powołując się na informacje od jednego z liderów warszawskiej PO.

Platforma uważa, że należy wykorzystać zaufanie, które odzyskała Gronkiewicz-Waltz w wyniku ostatniej, intensywnej kampanii PR, przekonując warszawiaków, że jest bardzo dobrym prezydentem, który miał dotąd problem tylko z komunikowaniem swoich działań. Wyniki badań TNS, przeprowadzonych pod koniec września, które upubliczniła PO, pokazują, że gdyby wybory na prezydenta Warszawy odbyły się teraz, to największe szanse i 54 proc. poparcia miałaby właśnie Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na drugim miejscu, zaledwie z 18 procentami głosów poparcia znalazłby się Ryszard Kalisz, a kandydat PiS, prof. Piotr Gliński mógłby uzyskać zaledwie 9 procent. Marek Balicki, promowany przez SLD, mógłby zdobyć 7 procent głosów, a Piotr Guział, inicjator referendum – zaledwie 3 proc.

Jeśli faktycznie opcja przedwczesnych wyborów zwycięży, premier ogłosiłby je w terminie od 60 do 90 dni od złożenia urzędu przez odwołanego prezydenta miasta. Wtedy wybory odbyłyby się w styczniu 2014 roku.

Obecne sondaże pokazują, że frekwencja w niedzielnym referendum może wynieść ok. 37 proc.,a wśród deklarujących udział 65-67 proc. jest za pozbawieniem Hanny Gronkiewicz-Waltz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.