Facebook Google+ Twitter

Jeśli nie Bandera to Stalin czyli lwowska logika

Czego uczyć na zachodzie Ukrainy? Tego, że Bandera był wielkim bohaterem narodowym, a UPA ruchem wyzwoleńczym - twierdzą miejscowi. Ministerstwo w Kijowie zabroniło używania z takiego podręcznika do historii. A Marsz Chwały UPA już niedługo!

Jak podaje news.mail.ru, minister oświaty, nauki, młodzieży i sportu Dmitro Tabacznik wysłał okólnik do dyrektorów szkół w zachodnich okręgach szkolnych, zabraniając przyjęcia do szkół zarówno nowego podręcznika do nauki historii, jak i materiałów pomocniczych do tego przedmiotu. Zapowiedział też, że nauczyciele używający podręcznika wychwalającego UPA i Banderę oraz popierający ich dyrektorzy, będą usuwani z pracy. Tę sierpniową dyrektywę ujawnił jeden z radnych Lwowa Juryj Kużeljuk, o czym donosi rosyjskojęzyczny rosyjski portal prasowy mail.ru. Przytacza też słowa oburzonego radnego: "Mam wrażenie, że już niedługo otrzymamy okólnik nakazujący wychwalanie Stalina".

Tymczasem na zachodniej Ukrainie stoi już około 30 pomników duchowego przywódcy UPA oraz szefa Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Jeden z najnowszych mierzy aż trzy metry. Organizacja harcerska Płast przyjęła Dziesięć Przykazań Bandery, zgodnie z którymi wychowuje najmłodsze "ukraińskojęzyczne" pokolenie - donosi z kolei portal http://www.5-tv.ru/news/60915/.

Tymczasem już niebawem, w najbliższą niedzielę, ulicami Lwowa odbędzie się kolejny przemarsz zwolenników OUN-UPA. W planie obchodów znalazła się m.in. inscenizacja starcia oddziału UPA z wojskami NKWD. Jak twierdzą apologeci tej pierwszej organizacji, jej główną formą walki były starcia z siłami okupanta hitlerowskiego i stalinowskiego. "Uroczysty pochód zakończy się na placu Rynek, przed siedzibą zarządu miasta, gdzie nastąpi wręczenie 'Płastuńskiego Żelaznego Krzyża' dzieciom i wnukom najbardziej zasłużonych członków organizacji 'Płast'" - donosi ukazujący się w Kijowie dziennik "Den".

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Podobnie jest w Gruzji ze Stalinem. Ubawiłem się, kiedy piętnowano u nas "tych odwiecznie złych Ruskich" za zbombardowanie gruzińskich kolumn pancernych, przesuwających się przez Gori, Jakoś tak wszyscy po kolei "zapomnieli" dodać, czyje to miasto rodzinne oraz komu poświęcone wielkie muzeum wraz z wielkim pomnikiem tam stoi. Tylko. że jednak nie obnosi się portretów jedynego Gruzina znanego na całym świecie kilka razy do roku ze śpiewami kościelnymi po, dajmy na to, Batumi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas leci a historia niestety jak zwykle wybiela ludzi. Ukraińcy na siłę szukają bohaterów, tak jak robią to Niemcy ze Stauffenbergiem. Bo kogo z okresu wojennego mają uznać za bohatera. A narody lubią mieć bohaterów, więc wolą przymykać oko na zbrodnie byle tylko rodaka wielbić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.