Facebook Google+ Twitter

Jeśli odpoczywać, to tylko na wrocławskiej Odrze

- W święta też można popływać i odpocząć na Odrze. Otwieramy więc zatokę gondoli, która jest centralnym punktem sieci przystani rzecznych dla wrocławian. Amatorów pływania zaprasza Wojciech Nowak, prezes Stowarzyszenia „Drzwi do Europy”

Wrocławska "Zatoka Gondoli" / Fot. Radomir WitMowa o zatoce w okolicach wrocławskiego Muzeum Narodowego. To właśnie w tym miejscu w 2007 roku otwarto pierwszą miejską zatokę gondolową. - Projekt powstał w Stowarzyszeniu „Drzwi do Europy”. Od wielu lat zajmujemy się wodą i Odrą. Cztery lata temu napisaliśmy projekt, nie zakładając, że będziemy go realizowali – zdradza Nowak. W pomyśle stowarzyszenia znalazły się plany zagospodarowania niewykorzystanej linii brzegowej wrocławskiego odcinka Odry.

To jest trudne…
- Żeby prawidłowo i bezpiecznie wsiąść do kajaka, nie wywracając się przy pomoście, należy kajak ustawić równolegle do pomostu i wsiadając pomagać sobie wzajemnie. W ten sposób szkoleni są wszyscy „zieloni” amatorzy wodnych wycieczek po Odrze. Pracownicy przystani instruują mieszkańców i turystów w zakresie obsługi sprzętu i rozpoznawania znaków na rzece. - Gdy wsiadają dwie osoby, to jedna trzyma kajak z jednej strony, a druga z osób pomagających trzyma kajak z drugiej strony. Wsiadając, najpierw stawiamy obie nogi na podłogę i dopiero siadamy.

Byleby nie wpław!
Można pływać dosłownie na wszystkim. W ofercie przystani znajdują się kajaki, łodzie wiosłowe, motorówki, spore łodzie motorowe, do prowadzenia których niezbędny jest patent sternika. Ale Stowarzyszenie „Drzwi do Europy” szykuje na maj niespodziankę: - W maju na Odrę wypłyną stalowe łodzie rzeczne, przygotowywane we wrocławskiej stoczni według starej konstrukcji holenderskich łodzi kanałowych. Jedna będzie w stanie pomieścić 10 osób. To będzie taki turystyczny tramwaj wodny, pływający z miejsca do miejsca.

Zasady przede wszystkim
- Przy wpływaniu z powrotem do zatoki należy pamiętać, że gdy nie ma miejsca przy pomoście, bo może być duży ruch, to czekamy aż kajak będzie można ustawić równolegle do pomostu – instruuje obsługa zatoki gondolowej. – Wysiadając trzymamy się uchwytów, które są przy pomoście, kładziemy najpierw wiosło, które powinno leżeć przy stopniu pod pomostem i wysiadamy, pomagając sobie nawzajem – na tym kończy się instruktaż. Krzyżyk na drogę i na Odrę!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sądzę, że warto popracować jeszcze nad promocją tego typu wypoczynku bo tereny naprawdę piękne a polskie rzeki często są niedoceniane...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.