Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4130 miejsce

Jeśli świnia to nie Napoleon, czyli absurdów prawnych ciąg dalszy

W poprzedni weekend przedstawiliśmy największe absurdy prawne w USA. Dziś pora na resztę świata, w tym Polskę. Limit długości włosów, zakaz rodzenia dziewczynek i dużo, dużo innych...

Do zainteresowania się absurdami prawnymi skłonił nas niedawny przypadek lekarza z Indii, skazanego na trzy miesiące więzienia za przyjęcie łapówki. Niby nic dziwnego. Można przypuszczać, że członkowie PiS na czele ze Zbigniewem Ziobro przykasnęliby indyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Obraz zmienia się jednak, gdy dodamy, że dr Prasad ma 75 lat i jest już na emeryturze, łapówkę przyjął prawie ćwierć wieku temu, a wynosiła ona dokładnie... 51 centów.

Łatwo policzyć, że dr Parasad spędzi w więzieniu dwa dni za każdego centa, którego przyjął od nieszczęsnego zamiatacza ulic za wystawienie fałszywego orzeczenia lekarskiego. W Polsce sprawa uległaby przedawnieniu najpóźniej po 15 latach, a sądząc po wysokości łapówki, mogłaby w ogóle zostać umorzona.

Absurdy totalne


Łapówka łapówką – gorzej, gdy prawo ingeruje np. w wygląd zewnętrzny delikwenta. Tym sposobem w Tanzanii obowiązuje limit długości włosów – 36 cm i ani centymetra więcej! Jeszcze gorzej mają kobiety z amazońskiego plemienia Janomamów. Prawo plemienne zakazuje im bowiem rodzenia dziewczynek. Ciekawe, jaka rewolucja społeczna dokona się wśród Janomamów, jeśli kiedykolwiek dotrze tam wiedza, z której wynika, że za płeć dziecka odpowiedzialny jest mężczyzna.

W Tanzanii nie wolno mieć włosów dłuższych niż 36 cm. Dlatego niektóre dziewczyny, jak ta na zdjęciu, decydują się na bardzo proste fryzury... / Fot. DavidDennisPhotos.com / http://www.flickr.com/photos/davidden/372365112 / CC AttributionNa dziwne przepisy trzeba też uważać w Kanadzie. Jeśli się tam wybieramy, warto pamiętać, by nie wspinać się na drzewa ani nie podlewać trawnika podczas deszczu – grozi za to grzywna. Stałą czujność lepiej zachować także w Belgii, szczególnie na drodze – pierwszeństwo mają tam kierowcy włączający się do ruchu oraz skręcający w lewo. We Włoszech mężczyznom nie wolno nosić spódniczek (prawo nie wspomina natomiast o sukienkach). Z kolei niemieckie sądy uznają, że rodzajem broni może być... poduszka. Zorganizowanie imprezy takiej jak dzisiejsza warszawska bitwa na poduszki byłoby zatem u naszych sąsiadów bardzo ryzykowne.

W niektórych państwach prawo dość łagodnie obchodzi się z przestępcami. Na przykład w Danii ucieczka z więzienia jest absolutnie dozwolona – oczywiście pod warunkiem, że uciekinier nie da się w jej trakcie złapać. Natomiast jeśli ktoś chce założyć nielegalny biznes radiowy, powinien udać się do Izraela, a następnie działać w konspiracji przez pięć lat. Po tym czasie nawet nielegalna rozgłośnia radiowa staje się legalna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.