Facebook Google+ Twitter

Jeśli szparagi, to tylko z Beelitz!

Beelitz to niewielkie miasteczko położone w Brandenburgii, kilkanaście kilometrów na południe od Poczdamu. Szparagi na masową skalę uprawiano tu już 150 lat temu.

Burmistrz miasta, Bernhard Knuth podczas otwarcia festynu. / Fot. Joanna Maria CzuprynaBeelitzer Spargel (Szparagi z Beelitz) to markowy produkt naszego regionu. Po szparagach przychodzi czas na wyśmienite truskawki, a jeszcze później na dynie - tak zachwalał miejscowe specjały burmistrz miasta, Bernhard Knuth, podczas otwarcia Szparagowego Festynu, 4 czerwca 2011. W niedalekim Berlinie okolice Beelitz postrzegane są jako szparagowe zagłębie, skąd te szlachetne warzywa trafiają do licznych punktów sprzedaży w stolicy. Już z początkiem maja szanujące się lokale i gospody z tradycyjną kuchnią obowiązkowo wprowadzają sezonową kartę dań ze szparagami w roli głównej. A w restauracji w berlińskiej wieży telewizyjnej co weekend organizowany jest tzw. „szparagowy brunch” - impreza, na którą miejsca trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Ostatecznie popularna nazwa, która przylgnęła do wieży TV - Tele-Spargel (Teleszparag) - do tego zobowiązuje.

Jedno z wielu stoisk na festynie - szparagi z własnej uprawy. / Fot. Joanna Maria CzuprynaJak podają kroniki z Beelitz z początku XX wieku, areał upraw w 1910 r. wynosił około 250 ha. Każdego wieczoru około godziny 18 przyjeżdżały z Berlina ciężarówki i zabierały tony szparagów do stolicy. Stamtąd były one wysyłane na eksport m.in. do Szwecji, Danii i Norwegii. W 1934 r. odbył się pierwszy szparagowy festyn, jednak podczas lat wojennych zasięg upraw został znacznie ograniczony, gdyż warzywo to uznano za mało kaloryczne.

Kosze pełne szparagów. / Fot. Joanna Maria CzuprynaPo zjednoczeniu Niemiec, w 1991 r. powstało stowarzyszenie „Beelitzer Spargel”, które do dzisiaj odgrywa znaczącą rolę w lokalnej gospodarce. Doradza i pomaga rolnikom w kwestiach upraw, nowinek technologicznych, reklamy i rynków zbytu. Dzięki staraniom związku, Beelitz ze swoimi produktami pojawia się regularnie na międzynarodowych targach „Grüne Woche” w Berlinie i może poszczycić się jedynym w północnych Niemczech Szparagowym Muzeum.

Mażoretki i Orkiestra Dęta Miasta Leszna. / Fot. Joanna Maria CzuprynaCo roku, w pierwszy weekend czerwca, mieszkańcy Beelitz zapraszają na wspólne świętowanie udanych zbiorów podczas miejskiego festynu. Pod ratuszem spotkać można wówczas nie tylko burmistrza, ale i Szparagową Królową oraz ulubieńca dzieci i turystów: maskotkę Spargelino. Tegoroczne obchody uświetniły występy artystów i zespołów, m.in. Orkiestry Dętej Miasta Leszna oraz Eatus Featus z Berlina.

Oficjalna strona miasta Beelitz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.