Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6932 miejsce

Jeśli umierać to tylko w Wenecji, ale w trumnie z kartonu!

Włoski związek konsumentów Help Consumatori opublikował ranking cen pogrzebów. Porównano koszty pochówku w 10 większych miastach. Okazuje się, że odejście z tego świata niemało kosztuje.

 / Fot. Paweł Łacheta, "Express Ilustrowany"W niektórych przypadkach koszt pogrzebu to równowartość dwóch przeciętnych pensji.

Według rankingu najtaniej jest w Wenecji. Przeciętny koszt pochówku to 1150 euro. Najwięcej musimy wydać na pogrzeb w Turynie (2900 euro), Genui i w Mediolanie (2500 euro). Podane ceny obejmują jedynie podstawowe usługi. W przypadku, gdy najbliżsi zapragną trumny z lepszego gatunku drewna cena może dojść do 10 tysięcy euro.

Od roku 2001 we Włoszech można również wybrać opcję kremacji. Niektóre miasta lansują tego typu usługi obniżając koszty. I tak w Mediolanie kremacja kosztuje 234 euro, w Wenecji 120 euro a w Rzymie, dla osób zameldowanych, jest za darmo. Mimo iż spopielenie jest bezpłatne z usługi skorzystało tylko 10 proc. rzymian.

Jak wynika z sondażu, pogrzebowy biznes przynosi miliard 200 tysięcy euro rocznego zysku.

Pomysłowy proboszcz z regionu Trentino na początku roku opublikował cennik pogrzebu "low cost" (mniejszy koszt). Otóż koszty pogrzebu mogą się znacznie obniżyć jeśli: rodzina zmarłego wybierze umiarkowane ogrzewanie kościoła, skromniejszą iluminację lub zgodzi się na zmniejszenie ilości uderzeń kościelnego dzwonu.

Pojawiły sie również trumny z kartonu, które odpowiednio pomalowane przypominają drewno. Niektóre firmy pogrzebowe proponują tego typu rozwiązanie twierdząc, że jest ono korzystne zarówno dla środowiska jak i dla rodzin klientów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

ponczo
  • ponczo
  • 13.08.2011 11:02

mam pytanie, czy ceny kremacji podane w artykule są aktualne? i czy darmowa kremacja nadal obowiązuje w Rzymie? dla wszystkich osób zameldowanych tam, dla obcokrajowców również? bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tanato
  • Tanato
  • 16.03.2011 18:14

OPEN INTEND jezeli chodzi o trumny kartonowe to sa OK ...tak samo OK jak drewniane , a jezeli chodzi o piece firmy TABO to sie zgadzam ze lepiej jest w drewnianej niz kartonowej. Te piece sa tzw. goracego wkladu czyli piec ma temperature podczas wsadzania trumny do niego ok. 500 stopni. Pracuje w biznesie pogrzebowym i jakis czas temu mialem przyjemnosc sobie raczki popazyc gdyz te trumny pala sie jak gazeta.

Pozdrawiam

PS. Sorry za pisownie ale nie mam polskich literek ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czy trumny kartonowe są dostępne w Polsce, nie mniej producenci pieców kremacyjnych http://tabopolska.pl/home sugerują kremację w trumnach drewnianych - ciekawe czy jest to przejaw polskiego lobby producentów trumien, czy ma to jakieś inne uzasadnienie? Może autorka wie coś na ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest powiedziane: " z prochu powstałeś i w proch się obrócisz".
Niezależnie na jaką formę pochówku się zdecydujesz.
Zalety procesu spopielania powinny skłonić ludzi do decydowania się na kremację. Jestem za - plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trumna z kartonu, kremacja - to znakomite sposoby na powstrzymanie rozrostu nekropolii, ktore zajmuja coraz wiecej miejsca.
W Urbino, gdzie cmentarz usytuowany jest na skalistym wzgórzu - po 15 latach szczątki przenoszone sa do OSSARIUM , a miejsce pochowku wykorzystywane dla kolejnego zmarłego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.