Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30859 miejsce

Jest alternatywa dla programu Europejskie Stolice Kultury

Europejskie Regiony Kultury to pilotażowy projekt w ramach Programu Kultura 2007-2013. Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" są partnerem województwa kujawsko-pomorskiego w jego realizacji.

Konferencja prasowa / Fot. Łukasz Kołtacki9 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli trzech regionów: Miranda Bird i Beatrix Milburn Wood z Kornwalii, Carita Laitala i Virpi Myllimaki z Finlandii oraz przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego, m.in. Janusz Bochenek - kierownik Biura Promocji i Dotacji Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Denis Dembek - kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Jerzy Janczarski - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecni byli także trzej koordynatorzy projektu: Tomasz Borczuch, Monika Butowska i Joanna Zielińska i dr hab. Tomasz Szlandak z UMK w Toruniu.

"Europejskie Regiony Kultury" chcą być alternatywą dla znanego już programu "Europejskie Stolice Kultury". Za zadanie stawiają sobie promowanie regionów rolniczych, które wywierają znaczny wpływ na różnorodność kultury europejskiej. Partnerzy realizujący projekt mają na celu stworzenie podobnego modelu, ukazującego kulturową odmienność regionów rolniczych UE, a także łączenie kulturotwórczych instytucji krajów partnerskich. Projekt EROC kładzie nacisk na rolę, jaką kultura regionów rolniczych odgrywa budowanie tożsamości krajów wewnątrz zintegrowanej struktury jaką jest Unia Europejska.

Konferencja prasowa / Fot. Łukasz KołtackiW projekcie EROC udział biorą trzy regiony: Kornwalia w Wielkiej Brytanii, fińska Południowa Ostrobothnia oraz Województwo Kujawsko – Pomorskie. Współpraca zachodzi również pomiędzy obserwatorami z Irlandii, Danii, Włoch i Bułgarii. Każdy z partnerskich regionów, różnorodny geograficznie, odmienny na tle historycznym, o różnym statusie ekonomiczny i okresie członkostwa w Unii Europejskiej, charakteryzuje się jednocześnie zupełnie innym sposobem kultywowania swojego dorobku artystycznego. Seria spotkań i programów dla artystów będzie punktem wyjścia do wymiany doświadczeń między osobami działającymi w kulturze, oraz do dyskusji na temat społeczności lokalnych i międzynarodowych, regionalnej ekonomii i przedsiębiorczości oraz różnorodności środowiska naturalnego.

Dla województwa kujawsko-pomorskiego projekt EROC jest doskonałą okazją do szczegółowej weryfikacji kulturowej tożsamości. Wypracowanie wspólnych elementów tożsamości regionalnej, stanowiących o atrakcyjności i konkurencyjności regionu na mapie turystycznej Polski jak i Europy, jest najważniejszym wyzwaniem tej inicjatywy. 10 lutego odbędą się spotkania z artystami z województwa, którzy nadesłali zgłoszenia do projektu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.