Facebook Google+ Twitter

Jest decyzja w sprawie podwyżek stóp procentowych. Będą zmiany?

Prezes NBP, Marek Belka w wypowiedzi dla Money.pl, wspomniał, że jest mało prawdopodobne, aby stopy procentowe miały ulec obniżeniu w najbliższym czasie.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Marek_Belka_2004.jpg&filetimestamp=20051112224757 / Fot. fot.pl.wikipedia.orgPrezes NBP uważa, że stabilny oraz wysoki wzrost gospodarczy w zeszłym roku, a także optymistyczne prognozy na ten rok raczej przybliżają zacieśnienie polityki monetarnej, niż jej luzowanie - podaje Money.pl

Na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej Belka powiedział: "Podtrzymujemy stanowisko wyrażane miesiąc temu, że obniżki stóp procentowych są mało prawdopodobne". Z tym twierdzeniem zgadza się również Zyta Gilowska, członek RPP, mówiąc: "Podtrzymujemy stanowisko, że obniżki są mniej prawdopodobne niż podwyżki".

W zeszłym roku RPP podnosiła stopy procentowe aż czterokrotnie, łącznie o 100 punktów procentowych. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wysokość stóp na poprzednim, niezmienionym poziomie. Natomiast referencyjna stopa procentowa wynosi, tak jak do tej pory, 4,50 procent w skali rocznej.

Obecna decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP wynosi nadal 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., zaś redyskonta weksli 4,75 procenta.

Marek Belka podsumował na konferencji, że rok 2011 był bardzo dobry dla wzrostu gospodarczego. W związku z tym, jak ocenia prezes NBP: "Nie spodziewamy się, więc załamania wzrostu w I kwartale, a to oznacza, że przybliża nas to do podwyżek stóp procentowych".


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.