Facebook Google+ Twitter

Jest Dom Polski we Lwowie

Władze Lwowa przekazały symboliczne klucze do powstającego Domu Polskiego. Jest to pokoszarowy piętrowy gmach z połowy XIX wieku. Polacy we Lwowie będą mieli do dyspozycji 1300 metrów kwadratowych. Na razie budynek czeka remont i adaptacja.

Uroczystość przekazania symbolicznych kluczy do Domu Polskiego we Lwowie. / Fot. K. Szymański [Kurier Galicyjski]Pierwszy krok do pojednania zrobili Polacy. Przed trzema laty w Przemyślu na potrzeby miejscowej społeczności ukraińskiej przekazywano kamienicę. W tym roku, pod koniec maja, zapadła decyzja władz Lwowa o przekazaniu gmachu na Dom Polski. Działać w nim będzie Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. W miniony poniedziałek w dawnym Domu Katolickim [obecny teatr im. Łesi Ukrainki] odbyła się uroczystość przekazania symbolicznego klucza.

Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie otrzymała symboliczny klucz z rąk mera Lwowa Andrija Sadowyja oraz dowódcy lwowskiego garnizonu generała Pawła Tkaczuka. W uroczystości obok strony ukraińskiej udział wzięli: wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektor departamentu ds. współpracy z Polonią i Polakami za granicą Barbara Tuge-Erecińska, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski oraz ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin.

Władze Lwowa są zadowolone z przekazania obiektu polskiej społeczności. „Przeszliśmy długą drogę rozmów i debat, ale jest łaska Boża i rozum. Dziś bardzo mi miło, że w tak zacnym gronie przekazujemy ten klucz polskiej społeczności miasta - mówił mer Lwowa A. Sadowyj - W tym gmachu stworzymy wspólnie wspaniały dom, gdzie będzie panował duch europejski, wspaniała kultura i będzie to przykład pojednania naszych narodów”.

Polska strona też jest zadowolona z zawartego porozumienia. Jak podaje Kurier Galicyjski, uroczystość była symbolicznym uświęceniem kilkunastu lat starań o siedzibę dla Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Obecna na niej wiceminister K. Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że ten dom będzie otwarty dla wszystkich środowisk, które dążą do kultury polskiej i do kultury europejskiej. Zapowiedziała pomoc ze strony Polski i życzyła lwowiakom, aby wykorzystali tradycje wielokulturowości swego miasta w celu przekształcenia Domu Polskiego w symbol współpracy międzynarodowej.

Przekazany polskiej społeczności we Lwowie gmach powstał w połowie XIX wieku, były tam austriackie koszary. Jest to obiekt piętrowy, podpiwniczony, o łącznej powierzchni ponad 1300 m².Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.