Facebook Google+ Twitter

Jest już nowa "Federalistka"

Współautorzy: Barbara Podgórska

Na krótko przez ubiegłotygodniowym, walnym zebraniem członków Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych ukazał się kolejny, piąty, a pierwszy tegoroczny numer kwartalnika "Federalistka".

 / Fot. Adam K. Podgórski I zabranie, i pewne sprawy opisane w piśmie już za nami, warto je jednak przypomnieć. List OFOP do senatorów RP, zawierający sprzeciw wobec planowanej jeszcze niedawno, ale skutecznie storpedowanej ustawie o zrzeszeniach, która tylko gmatwała funkcjonowanie trzeciego sektora. Informacja o Ruchu Obywateli Kultury, którego dorobkiem stał się i Kongres Obywateli Kultury i podpisany przez rząd Pakt dla Kultury. Powstanie związku stowarzyszeń Polska Rada Organizacji Młodzieżowych. To już historia, wprawdzie nieodległa.

Powrotem do korzeni jest przypomnienie odczytu Karola Gide’a o przyszłości kooperacji wygłoszony na zjeździe stowarzyszeń spółdzielczych w Paryżu, 13 maja 1888. Momentami niesamowicie aktualnego!

Natomiast zupełnie współczesne są rozważania prezesa zarządu OFOP, Piotra Frączaka, w materiale zatytułowanym „Myślenie o przyszłości ekonomii społecznej w Polsce’. Autorowi marzy się podpisanie paktu dla ekonomii społecznej. Przedstawia więc wizje społeczeństwa obywatelskiego, szanse ekonomizacji sektora pozarządowego, podejmuje zagadnienia foresightu obywatelskiego i… nie skrywa dylematów. Marzena Mendza-Drozd, i w wywiadzie, i we własnej publikacji, przybliża istotę Ekonomicznego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, nazywanego niekiedy mostem pomiędzy zorganizowanym społeczeństwem obywatelskim (daleko nam jeszcze do niego), a instytucjami unijnymi.

Autorka zna zagadnienie głęboko, gdyż została nominowana do EKES, właśnie przez OFOP. Z kolei Agata Wiśniewska-Górczewska prezentuje dorobek konsultacji oraz stanowisko wobec V raportu kohezyjnego Komisji Europejskiej. Zajmujący, chociaż dyskusyjny jest „Szkic do mapy wiedzy o organizacjach pozarządowych”, zarysowany przez Ryszarda Skrzypca i Piotra Frączaka.
Ciekawa i wielowątkowa lektura.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.