Facebook Google+ Twitter

Jest nowa moneta z Lechem Kaczyńskim. Wybiła ją prywatna firma

Na awersie monety widnieje twarz Lecha Kaczyńskiego na tle krzyży. Rewers prezentuje godło narodowe i Pałac Prezydencki oddzielone krzyżem. Monetę wydała prywatna firma, nie mająca nic wspólnego z Mennicą Polską.

Firma, która wypuszcza monetę, to prywatna inicjatywa, założona 3 tygodnie temu.
Moneta to właściwie numizmat, bo nominału nie ma. 199 zł trzeba zapłacić za jedną z dwóch tysięcy sztuk.

Dyskusyjne jest prawo firmy do użycia wizerunku zmarłego prezydenta. Spółka, która wypuściła monetę nie ma bowiem zgody rodziny Lecha Kaczyńskiego. Ustawa o prawie autorskim mówi, że do wykorzystania wizerunku osoby potrzebna jest jej zgoda. Dariusz Lesiak z IDH wskazuje jednak, że "zgoda nie jest konieczna kiedy wizerunek wykorzystano w związku z pełnieniem przez tę osobę funkcji publicznych, w szczególności politycznych”.

Zobacz, co o sprzedaży monet sądzi Marta Kaczyńska

Jak mówi portalowi Gazeta.pl adwokat Monika Brzozowska, ekspert od spraw wizerunku z kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy, dotychczasowe orzecznictwo było takie, że wizerunek osób publicznych można wykorzystać tylko w celach informacyjnych, a nie komercyjnych - a taki właśnie ma spółka, która chce zarobić na monetach ze zmarłym prezydentem.

Kaczyńska pozwie Mennicę Narodową za sprzedaż monety z wizerunkiem jej ojca?

Jak powiedziała Wiadomościom24.pl Magdalena Grzybowska, członek Rady Nadzorczej Polskiej Mennicy Narodowej, z przedstawionych spółce analiz prawnych, precedensem byłoby, gdyby rodzina wystąpiła z roszczeniem wobec emitenta tego numizmatu. Jej zdaniem analiza prawna nie wykazała naruszenia prawa przez PMN. W tej chwili prowadzona jest przedsprzedaż numizmatu, w lutym moneta powinna być już oficjalnie w sprzedaży.

Rodzina Lecha Kaczyńskiego może wystąpić z roszczeniami. Za nieuprawnione wykorzystanie wizerunku może żądać wycofania monet, przeprosin w prasie oraz zadośćuczynienia. Jednak Lesiak przekonuje, że dobra osobiste prezydenta nie zostały naruszone, gdyż wygasły w chwili jego śmierci. Innego zdania jest Brzozowska, która mówi że dobra osobiste istotnie gasną w chwili śmierci ale kodeks cywilny mówi uznaniu prawa rodziny do kultu pamięci osoby zmarłej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Po prostu "wydrwigrosze"! Jeszcze trochę, a w allegro ukażą się oferty sprzedaży innych gadżetów/ pukiel włosów, wykałaczka itp/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez nominału to nie moneta; to gadżet dla wielbicieli nieboszczyka. Powinien mieć dziurkę do zawieszenia na łańcuszku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.12.2010 23:59

Pani Marta pokazała ostatnio w Brukseli, jaka z niej wojowniczka. Roszczenia roszczeniami, myślę, że pani Dubieniecka zajmie się teraz tym, o co poprosiła ją PiS - oskarżaniem polskiego rządu o zaniechania w sprawie smoleńskiej, "wspieraniem" śledztwa itp. Pytanie nasuwa się, dlaczego wcześniej tego nie czyniła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytacz
  • czytacz
  • 07.12.2010 15:37

Z tą"monetą" to autor artykułu grubo przesadził."Chwytliwy tytuł gwarancją sukcesu"-motto brukowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń
praga
  • praga
  • 07.12.2010 13:03

podobno radio maRyja i tv trwam będą prowadzić sprzedaż w ramach telemarketingu. z drzazgami krzyza w pakiecie, aby podbić cenę za pakiet. drzazga ma chrocić przed "żydami i Masonami, analogia do czerwonej nitki kabalistów z grobu Racheli.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Remik
  • Remik
  • 07.12.2010 12:51

od rana musisz dać upust swojej prymitywnej i chamskiej pogardzie dla wszystkiego co nie twoje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jasiek Bułecka
  • Jasiek Bułecka
  • 07.12.2010 12:30

Jeśli nie posiada nominału i nie jest wydana przez NBP to nie jest to moneta. NIE RÓBCIE LUDZIOM _ jak zwykle _ WODY Z MÓZGU.
Jest to po prostu medal pamiątkowy dla pisiorydzów. A mówią, że na nieboszczyku nie można zarobić - to jeden z przykładów a ile było wcześniej?ot choćby marta kaczyńska p.v dubieniecka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.