Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13759 miejsce

Jest nowa ustawa o paleniu tytoniu w miejscach publicznych

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu posłowie uchwalili ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Tym razem nie obowiązywała ich dyscyplina partyjna. Co zmieni się wskutek nowych przepisów?

 / Fot. Leszek Szymański /PAPPomysł stworzenia nowej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wyszedł od polityka Prawa i Sprawiedliwości, byłego wiceministra zdrowia, Bolesława Piechy. Poseł ten chciał wprowadzenia całkowitego zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych. W trakcie prac nad ustawą zgłoszonych zostało jednak wiele poprawek, które w sposób istotny zmieniły pierwotne jej założenia i zliberalizowały ją.

W miniony czwartek posłowie przegłosowali 8 z 15 poprawek oraz całość ustawy. Nie było tym razem dyscypliny partyjnej i każdy parlamentarzysta głosował według swojego uznania. Najbardziej podzieleni w tej sprawie byli posłowie PiS-u: 13 było za, 89 przeciw, 44 wstrzymało się od głosu, a 9 nie wzięło udziału w głosowaniu. Członkowie klubów Polskiego Stronnictwa ludowego i Lewicy głosowali przeciwko ustawie (po jednym pośle wstrzymało się od głosu), a posłowie Platformy Obywatelskiej w zdecydowanej większości poparli ustawę.

Przeciw głosowało tylko dwóch polityków PO: Janina Okrągły i Grzegorz Sztolcman, który tak uzasadnił swój wybór: - Ustawa nie spełni swojej roli. Zdecydowana większość dalej będzie dostępna dla palących. Znam wielu palaczy, którzy podzielają moje poglądy. Jestem zwolennikiem szerokiego zakazu palenia, bo tylko taki chroni biernych palaczy. W takiej formie, w jakiej ustawa została uchwalona, nie daje możliwości ochrony biernym palaczom. Jako lekarz, ale również z rodzinnych doświadczeń wiem, jakie skutki powoduje palenie. Nie mogłem zagłosować inaczej - tłumaczy poseł Sztolcman.

Nowe przepisy wprowadzają całkowity zakaz palenia m.in. na przystankach komunikacji publicznej, dworcach, miejscach publicznych przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na plażach i obiektach sportowych. Palenie będzie jednak dopuszczalne w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach na terenie hoteli, akademików, uczelni wyższych, a także w domach pomocy społecznej. Pracodawcy będą mogli utworzyć dla swoich palących pracowników palarnie, ale jeśli tego nie zrobią, to będzie to jednoznaczne z całkowitym zakazem palenia na terenie całego zakładu pracy.

Podobnie kwestia palenia rozwiązana została w małych lokalach gastronomicznych. Jeśli powierzchnia pubu lub restauracji nie przekroczy 100 metrów kwadratowych, to właściciel sam zdecyduje, czy goście mogą palić. W większych lokalach dymek dozwolony będzie tylko w wyznaczonych palarniach, o ile właściciel takie stworzy.

Zapisy ustawy zakazują natomiast sprzedaży wyrobów tytoniowych przez internet. Będzie można nadal produkować i wprowadzać do obrotu handlowego tzw. e-papierosy.

Ustawodawca przewidział sankcje karne wobec niesubordynowanych obywateli: palacz, który złamie zakaz zapłaci mandat w wysokości 500 zł.

Teraz ustawa trafi do Senatu, który ma prawo wnieść do niej poprawki. Później głos będzie należał do Prezydenta RP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

Wszyscy wiemy że najlepiej nie zaczynać palić... A wiadomo gdzie młodzież zaczyna swoją przygodę papierosem- w szkole. Więc, tam warto skierować wszelkie działania profilaktyczne....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzesiu, kiedy my skończymy z tym zgubnym nałogiem?...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Konstancja
 • Konstancja
 • 20.11.2010 21:31

Zapraszam serdecznie do dyskusji o ustawie: http://ksiezniczka-cholera.mblog.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
A.Didyk
 • A.Didyk
 • 19.11.2010 11:12

Państwo nasze jest chore.Bardziej niż ci co palą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Palaczka
 • Palaczka
 • 17.11.2010 15:43

Brakuje jeszcze tylko zejścia papierosów do podziemia....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sebastian
 • Sebastian
 • 16.11.2010 23:06

mam takie pytanie a jesli bede szedl chodnikiem i palil papierosa czy takze dostane mandat? podkreslam ze bede szedl a nie stal w jednym miejscu, poniewaz obilo mi sie o uszy ze jesli sie stoi to mozna dostac mandat lecz jesli bede szedl to mandatu nie dostane... czekam na odpowiedz

Komentarz został ukrytyrozwiń
Heniutek
 • Heniutek
 • 16.11.2010 13:29

A gdzie Demokraja w Polsce

Komentarz został ukrytyrozwiń
marti
 • marti
 • 16.11.2010 10:13

"Wolna Polska"- niby jak? Ciągle czegoś zakazują i co to da? Po co więc to produkować? Niech wycofają wyroby tytoniowe i alkohol i wtedy nie będzie problemu. Ale nasi mądrzy politycy zastanowili się i doszli pewnie do wniosku, iż kraj zbyt dużo na tym straci, więc wprowdzą sobie zakaz i jeszcze zarobią na biednych obywatelach. No bo przecież 500 zł to nie taka mała suma. Ja osobiście nie palę ale uważam to za paranoje! Rozumiem, szpitale, puby, szkoły i inne takie instytucje ale na powietrzu? to już chyba przesada. Niby jakim cudem ma mi zaszkodzić dym z papierosa, kiedy osoba paląca znajduje sie 5 metrow ode mnie na świerzym powietrzu. Mogła bym więc stwerdzić, iż trzeba wprowadzić zakaz poruszania się samochodami no bo przecież spaliny które te pojazdy wydzielają to też nie jest "samo zdrowie" he he jak dla mnie to cała ta ustawa jest śmieszna!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysiek Wrzalik
 • Krzysiek Wrzalik
 • 15.11.2010 22:53

Jak dla mnie to politycy sami podcinaja sobie skrzydla gdyz z wyrobow tytoniowych panstwo zarabia kupe kasy natomiast chca zeby ludzie nie palili. Dla mnie to glupota bo dla nich to strata pieniedzy a poreszta co im zalezy kto bedzie chcial to i tak bedzie palil ja osobiscie pale i bede palil chyba ze mi sie cos odwidzi i przestane tak jak uzywac alkoholu. Osobiscie jesli moge ta ustawa jest bez sensu lepiej niech sie zajma wazniejszymi sprawami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Alalala
 • Alalala
 • 15.11.2010 15:52

Powiem jedno To i tak nic nie da. Jeszcze troche i pierdzieć nawet nie będzie można! Frajerstwo jednym słowem a Ci politycy juz nie skomentuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.