Jest pierwsze zwycięstwo w eliminacjach! Polska - Mołdawia 2:0

Reprezentacja Polski w drugim meczu eliminacji do Mundialu 2014 pokonała 2:0 Mołdawię. Podopieczni trenera Fornalika przez większość czasu nie zachwycali grą, jednak nie mięli problemu z wywalczeniem trzech punktów.

Polscy kibice podczas meczu eliminacyjnego piłkarskich mistrzostw świata z Mołdawią, 11 bm. we Wrocławiu. / Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiReprezentacja Polski spotkanie rozpoczęła od ofensywnego parcia na rywali. Pierwsze minuty meczu rozgrywane były praktycznie jedynie na połowie gości. Mołdawianie po raz pierwszy bramce Tytonia zagrozili w 8 minucie, jednak interwencja naszego bramkarza skutecznie powstrzymała silne uderzenie z rzutu wolnego. Przez dalszy okres gry zawodnicy Iona Carasa zajmowali się „murowaniem” bramki do której bezskutecznie piłkę próbowali wbić Polacy.

Do zmiany sytuacji na boisku i tablicy wyników doszło w 32 minucie, po jednej z akcji pod bramką gości na murawę padł Polański, a sędzia Ilias Sparhas z Grecji podyktował rzut karny. „Jedenastkę” pewnie wykorzystał Jakub Błaszczykowski.

Reprezentanci Mołdawii jeszcze przed przerwą mięli okazję na wyrównanie, jednak strzał Igora Picusciaca poszybował kilkadziesiąt centymetrów obok słupka.

Jakub Wawrzyniak (P) strzela bramkę podczas meczu eliminacyjnego mistrzostw świata z Mołdawią. / Fot. PAP/Jakub KulczyńskiPo zmianie stron gra nieco się wyrównała, choć i tak to Polacy przeważali w ofensywie, głównie nieskutecznie. Tuż po pierwszym gwizdku okazję na 2:0 zmarnował Robert Lewandowski, a jakieś 10 minut później jak z armaty huknął Łukasz Piszczek – w bandy reklamowe.

W 73 minucie po rzucie rożnym piłkę w siatce umieścił Kamil Glik, wcześniej jednak sędzia odgwizdał spalony. Chwilę później w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Waldemar Sobota, strzelił, piłka minęła bramkarza lecz ostatecznie odbiła się od poprzeczki. Na akcję z finałem w bramce musielismy czekać do 81 minuty, kiedy to po rzucie rożnym futbolówka trafiła pod nogi Błaszczykowskiego, ten dośrodkował do Wawrzyniaka i w końcu 2:0.

Piłkarz reprezentacji Polski Jakub Wawrzyniak (2L) cieszy się ze zdobycia bramki podczas meczu eliminacyjnego mistrzostw świata z Mołdawią, 11 bm. we Wrocławiu. Od lewej: Marcin Wasilewski, Wawrzyniak, Kamil Glik i Artur Sobiech. / Fot. PAP/Maciej KulczyńskiZwiększenie przewagi sprawiło, że reprezentanci Polski jeszcze bardziej „rozochocili się na bramki”, ostatecznie jednak do zmiany wyniku już nie doszło.

Reprezentacja Polski w dwóch pierwszych meczach eliminacji do MŚ 2014 wywalczyła 4 punkty, Mołdawia wciąż z zerowym dorobkiem w grupie.

Polska – Mołdawia 2:0 (1:0)
Bramki: Błaszczykowski (33' k.), Wawrzyniak (81')
Kartki: Wasilewski (55') - Gatcan (6')

Polska: Tytoń, Piszczek, Wasilewski, Glik, Wawrzyniak, Polański, Borysiuk (75' Krychowiak), Saganowski (46' Sobota), Mierzejewski (71' Sobiech), Błaszczykowski, Lewandowski.

Mołdawia: Namasco, Armas, Golovatenco, Racu, Epureanu, Covalciuc, Gatcan, Picusciac, Suvorov (82' Alexeev), Patras (46' Ovseannicov), Ivanov (73' Onica).