Jest pierwszy medal paraolimpijski dla Polski

Z Vancouver dotarła dziś dobra wiadomość: w biegu narciarskim na 15 km Katarzyna Rogowiec wywalczyła brązowy medal.

Katarzyna Rogowiec / Fot. PAPW trzecim dniu igrzysk paraolimpijskich rozgrywanych w Vancouver, Katarzyna Rogowiec zdobyła pierwszy medal dla Polski. Nasza zawodniczka zajęła dziś trzecie miejsce w biegu narciarskim na 15 km stylem klasycznym. Lepsze od niej były reprezentantki Rosji Anna Burmistrowa i Ukrainy Julia Batenkowa.

Brązowa medalistka jest jednym z dwunastu niepełnosprawnych sportowców reprezentujących nasz kraj na 10. zimowych igrzyskach paraolimpijskich. Zawodniczka Startu Nowy Sącz na poprzedniej paraolimpiadzie, która odbywała się w roku 2006 w Turynie, zdobyła dwa złote medale.

Katarzyna Rogowiec ma 33 lata. Jako trzyletnia dziewczynka straciła obie ręce podczas wypadku sprzętu rolniczego. Z wykształcenia jest ekonomistką. Pracuje w krakowskim Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej. Na mistrzostwach świata w roku 2003 zdobyła 3 srebrne medale w narciarstwie biegowym, a dwa lata później zwyciężyła w biathlonie.

W plebiscycie "Przeglądu Sportowego" uznana została za najlepszego niepełnosprawnego Sportowca Roku 2006. W tym samym roku Prezydent RP odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2008 została laureatką wyróżnienia Lady D. przyznawanego niepełnosprawnym kobietom za wnoszenie szczególnego wkładu w polskie życie społeczne.