Facebook Google+ Twitter

Jest pomoc dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-07-26 08:09

Jest pomoc rządowa na usuwanie skutków huraganów, powodzi i innych klęsk żywiołowych. Jedyny w naszym kraju państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnych kredytów. Preferencyjne oprocentowanie wynosi 2 proc. w stosunku rocznym.

– Pomoc mogą otrzymać zarówno gminy, jak i prywatne osoby, które ucierpiały wskutek powodzi, osuwisk ziemnych i huraganów – mówi Ewa Balicka-Sawiak z biura prasowego BGK. – Specjalne kredyty przeznaczone są dla właścicieli i zarządców domów, mieszkań oraz obiektów infrastruktury technicznej, którzy potrzebują środków na remont, odbudowę lub, gdy jest to niemożliwe na zakup nowego mieszkania lub domu. Pożyczki udzielane są też na spłatę zaciągniętych wcześniej kredytów.

Usuwanie szkód po trąbie powietrznej, która przeszła przez wsie gminy Kłomnice koło Częstochowy. / Fot. PAP/Maciej KurońKredyty są udzielane na okres 10 lat. Kwota zależy od przeznaczenia i kosztów remontu lub odbudowy. Na podstawie uproszczonego kosztorysu sporządzonego przez poszkodowanego bank może udzielić kredytu w wysokości odpowiadającej 20-krotności najniższego wynagrodzenia za pracę (dziś to 936 zł brutto).

Jeśli wartość koniecznych robót przekracza tę kwotę, kosztorys musi być sporządzony przez uprawnionego do tego specjalistę. Wtedy bank może udzielić kredytu pokrywającego 100 proc. wartości kosztorysowej. Wniosek o preferencyjne kredyty można złożyć w BGK, PKO BP, Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczym Banku Wielkopolski, Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Banku Millenium SA. Kredyt może być udzielony nie później niż dwa lata od powstania szkody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.