Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17001 miejsce

Jest praca dla osób po pięćdziesiątce

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-08-27 10:09

Emerytura to dla nich odległa przyszłość. Może kiedyś, najwcześniej za kilka lat. Teraz 50-latkowie wstają rano, wkładają kombinezony lub garsonki i pędzą do pracy. Zastępują młodzież, która pracuje w Anglii i Irlandii.

53-letnia Barbara Łukawska tydzień temu zasiliła szeregi pracowników Indesitu. / Fot. Dziennik ŁódzkiProducent sprzętu AGD, łódzki Indesit, zatrudnia już 3 tysiące osób. Blisko 700 z nich jest po 40., kilkudziesięciu natomiast brakuje jedynie paru lat do emerytury. - Ich doświadczenie zawodowe jest bezcenne - uważa Zygmunt Łopalewski, rzecznik prasowy fabryki. - Pomagają ułożyć i scementować zespół.

Na ten temat dużo do powiedzenia ma Witold Sawicki, 55-letni pracownik lakierni w fabryce kuchenek. W Indesicie zatrudnił się rok temu, po półtorarocznym okresie bezrobocia. - Pracy szukałem na własną rękę, gdyż w urzędzie zatrudnienia nie było dla mnie ofert - tłumaczy. - Chcę pracować, dopóki zdrowie mi na to pozwoli, jest ciężko, ale trzeba się ruszać. Gdyby pan Witold teraz wybrał się do urzędu pracy, zostałby powitany z otwartymi ramionami. Z wykształcenia jest technikiem energetykiem, a pracy dla takich osób i w jego wieku nie brakuje. - Oferty składane są na różne stanowiska, szczególnie w zawodach branży mechanicznej, budowlanej i w handlu - wylicza Bogusław Dąbrowski, kierownik działu usług rynku pracy PUP nr 1 w Łodzi. - Najważniejszym wymogiem jest chęć podjęcia pracy.

Radosław Czerwiński, kierownik działu rynku pracy w PUP nr 2 w Łodzi zapewnia, że każda osoba po 50., która się do niego zgłosi i tylko zechce pracować, otrzyma ofertę, także pracy biurowej i księgowej. - Zainteresowanie takimi osobami jest ogromne, w tym roku skierowaliśmy do pracy ponad 1200 osób w wieku "50". Coraz mniej szkół kształci fachowców, więc umiejętności pracowników technicznych są bardzo pożądane - tłumaczy Czerwiński. Pracodawcy, którzy personelu poszukują przez pośredniaki, proponują miesięczne pensje w wysokości ok. 2 tys. zł brutto dla pracowników technicznych, a od 936 do 1300 zł brutto dla pracowników biurowych.

W hipermarketach etatowe pensje oscylują w granicach 1140 - 1200 zł brutto. Dla długo bezrobotnych 50-latków to dosyć łakomy kąsek. - Starsi pracownicy, kiedy już opanują obowiązki na swoim stanowisku, zwykle doskonale wykonują zadania im powierzone - komplementuje Przemysław Skory, rzecznik sieci brytyjskich hipermarketów Tesco.

Najliczniejszą grupę zatrudnionych w hipermarketach Real stanowią osoby w wieku 26 - 30 lat. Jednak "50." trzymają się mocno, są zarazem najbardziej lojalnymi pracownikami, o czym przekonuje Agnieszka Łukiewicz-Stachera, rzecznik sklepu. - Kasjerki w tym wieku są życzliwsze i cierpliwsze niż ich młodsze koleżanki - mówi rzecznik. - Wolę być przez nie obsługiwana.

Nie wiadomo jeszcze, ilu 50-latków znajdzie posadę w fabryce komputerów koncernu Dell, która jesienią będzie otwarta w Łodzi. Szanse są duże, wystarczy przejść test manualny i rozmowę kwalifikacyjną. - Najważniejsze są umiejętności, motywacja, chęć do nauki i elastyczność, a nie wiek - zapewnia Rafał Branowski z Della. Zarobkowa emigracja młodych Polaków, powstające nowe miejsca pracy, doświadczenie i umiejętności - to wszystko przemawia za pokoleniem 50-latków. Czeka ich jeszcze przynajmniej kilka lat pracy, zanim udadzą się na zasłużoną emeryturę.

W wielu zakładach statystyki wieku zatrudnionych osób nie są prowadzone. Wiadomo, że 50-latkowie stanowią przynajmniej 10 - 15 proc. załogi. PUP nr 2 w Łodzi w pierwszej połowie tego roku skierował ponad 1200 osób w tym wieku do pracy. Takich ofert stale przybywa.
LR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jozio
  • Jozio
  • 05.06.2012 18:55

A dla mnie juz zadnej pracy nie ma bo wszedzie slysze ze juz jestem za stary :-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.