Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17014 miejsce

Jest prąd w Szczecinie! Miasto wraca do życia

90 proc. gospodarstw w Szczecinie ma już prąd - poinformował wojewoda zachodniopomorski. Po nocnych opadach deszczu ze śniegiem w mieście nastąpiła gigantyczna awaria prądu. Energetycy określili ją mianem blackoutu, czyli lawinowej utraty mocy. Szczecin był sparaliżowany przez cały dzień. Ciągle trwa usuwanie skutków awarii.

Wyślij zdjęcia lub MMS-y ze Szczecina! Tel. +48 607-67-67-10.

Od samego rana sytuacja była dramatyczna. Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz zwrócił się do dowódców 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, by żołnierze pomogli policjantom w zapewnieniu bezpieczeństwa w mieście. Wojsko udostępniło także swoje agregaty prądotwórcze i cysternę na wodę pitną.

Obfite opady śniegu z deszczem spowodowały zerwanie linii energetycznych i kolejowych. Szczecin i kilka mniejszych miejscowości w jego okolicy pozbawionych zostało prądu. / Fot. PAP Jerzy UndroKlęska objęła Szczecin i miejscowości położone w odległości do 100 km. Nocne silne opady deszczu ze śniegiem zerwały linie energetyczne i kolejowe. W mieście nie jeździły tramwaje. Nie działała sygnalizacja świetlna. - Wojsko rzeczywiście wyszło na ulicę, ale brzmi to bardzo groźnie, ich zadaniem jest jedynie pomoc policji w kierowaniu ruchem - relacjonowała dla Wiadomości24.pl Monika Bochenko, dziennikarka radia Eska.

Nawet nadajniki telefonii komórkowej przestały działać, a lokalne stacje radiowe nadawały dawniej wykorzystywanymi metodami, bez wykorzystania komputerów. - Plus funkcjonuje w mieście dość dobrze, Orange tylko w niektórych miejscach, natomiast operator Ery wcale nie nadaje sygnału - informował Zbigniew Buczyński, mieszkaniec Szczecina.

W wielu szpitalach także zbrakło prądu, ale nie było niebezpieczeństwa dla pacjentów, bo placówki wyposażane są w agregaty prądotwórcze.

Wojsko pomaga szczecińskim policjantom w zapewnieniu bezpieczeństwa w mieście Obfite opady śniegu z deszczem spowodowały zerwanie linii energetycznych Szczecin i kilka mniejszych miejscowości w jego okolicy pozbawionych zostało prądu. / Fot. PAP Jerzy UndroRzecznik prasowy szczecińskiego oddziału koncernu energetycznego Enea Jarosław Dobrzyński poinformował, że silne opady śniegu spowodowały złamanie słupa linii wysokiego napięcia w Krajniku Dolnym, w pobliżu granicy polsko-niemieckiej. Słup doprowadzał energię do dużej części miasta. Energetycy nazwali całą sytuację mianem blackout.

Z powodu braku energii elektrycznej, przedsiębiorcy otrzymali zgodę na sprzedaż towarów bez używania kas fiskalnych. Wszelkie dokonane transakcje zapisywali na kartce, by później nabić je na kasy. Służby przestrzegały także przed spożywaniem mrożonych towarów, które mogły ulec rozmrożeniu i być szkodliwe.

- Na ulicach nie ma paniki, ale widać, że coś się dzieje. Służby porządkowe kierują ruchem. Wszystko sprawia wrażenie normalności - relacjonowała Monika Bochenko.

Jak podała PAP, przed kilkunastoma minutami wojewoda zachodniopomorski poinformował, że zasilanie przywrócono w 90. proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.04.2008 23:06

"Kalasanty :) czyli Boguś Siedlecki z innego konta? Mam rację?
Nie slyszałeś o aktualizacji tekstu i tytułu? kajcek :) "

Tak, mam jedno aktywne konto, to pierwotne mam zablokowane :-))

A co do zmian tytułu - jeśli ktoś śledzi temat a tytuł się zmienia co chwilę, to ten ktoś musi szukać artykułu po całym portalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kalasanty :) czyli Boguś Siedlecki z innego konta? Mam rację?
Nie slyszałeś o aktualizacji tekstu i tytułu? kajcek :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.04.2008 21:09

I znów zmiana tytułu.
Się autor w Hitchkoka bawi?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.04.2008 19:52

I dlaczego co chwilę tytuł artykułu się zmienia?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.04.2008 18:31

"Polska znajduje się w strefie klimatycznej, gdzie występują opady deszczu śniegu i często też silne wiatry. Ciekawi mnie, dlaczego energetyka nie dostosuje energetycznych linii napowietrznych do warunków, w jakich one istnieją? Każda trochę większa wichura nawałnica itp. jest prawie równoznaczna z uszkodzeniem linii."

W górach wieje halny i opady śniegu są większe niż w Szczecinie.
Jakoś się nie słyszy o braku prądu na południu, po każdej śnieżycy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska znajduje się w strefie klimatycznej, gdzie występują opady deszczu śniegu i często też silne wiatry. Ciekawi mnie, dlaczego energetyka nie dostosuje energetycznych linii napowietrznych do warunków, w jakich one istnieją? Każda trochę większa wichura nawałnica itp. jest prawie równoznaczna z uszkodzeniem linii. Wiem, że zadanie to nie łatwe, ale mi też nie jest łatwo płacić coraz większe rachunki za coraz droższą energię elektryczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przed chwilą ze Szczecina odjechał pociąg do Przemyśla (planowy odjazd ok. 9 rano), zatem opóźnienie w granicach 6 godzin...

Komentarz został ukrytyrozwiń

UUUU ... współczucia ... my w Krakowie od rana mamy słoneczko choć trochę wieje - generalnie całkiem cieplutko i brak jakichkolwiek opadów ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyczyna brak prądu na serwerze banku w Szczecinie

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Gorzowie nie działa bank PKO BP ani żaden bankomaty tego banku w mieście

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.