Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7566 miejsce

Jest słabo, czyli Kazik Na Żywo - "Bar La Curva / Plamy na słońcu"

Nowa płyta Kazika Na Żywo "Bar La Curva / Plamy na słońcu" jest dla mnie zagadką. Słucham jej od ponad tygodnia, twórczość Staszewskiego w różnych odsłonach znam doskonale, mimo to nie potrafię jednoznacznie ocenić nowego krążka legendarnego KNŻ.

 / Fot. Materiały prasoweNa czym polega problem w ocenie płyty "Bar La Curva / Plamy na słońcu"? Przede wszystkim na tym, że jest zbyt słaba, by się nią zachwycić i ma zarazem za dużo "smaczków" i tzw. "momentów", by ją w prosty sposób potępić. Paradoks polega na tym, że nie jest to przy tym płyta nijaka.

W utworze "Skończyłem się" Kazik śpiewa "Słyszę od ciebie, że się skończyłem / że to łabędzi śpiew / Ty jednak nawet nigdy nie zacząłeś / a ryczeć tu jak lew chcesz". Mimo takiego stawiania sprawy, nie boję się i swą batalię z "La Curvą" zacznę od najsłabszego jej wymiaru czyli tekstów.

Od wielu lat ubolewam nad tym, że ostrze kazikowych tekstów jest tępe niczym brzytwa u prowincjonalnego golibrody. Przykładów, które to zilustrują można podać wiele. Weźmy chociażby fragment: "Jeśli nie dostanę na własność kancelarii / pierdolę, nie idę do Bronka / pruje się całość niczym koronka" z utworu "Nikomu nie cofam poparcia". Perłą poezji nie jest też stwierdzenie: "gdyby mama miała fiuta, to by była ojcem" z "Plam na słońcu".

 / Fot. Aotearoa/CC 3.0Wiem wyrwałem te dwa cytaty z całości, ale nawet w kontekście pokazują dobitnie niemoc twórczą Staszewskiego. Innym przykładem jest totalnie nieczytelny utwór "Hanna Gronkowiec Walczy", który jak tytuł wskazuje traktuje o prezydent Warszawy. Nie wiem, jakich cierpień doznał Kazik od Gronkiewicz-Waltz, ale na pewno nie potrafił opisać ich w tekście, a jego poetyka i metafory stawiają go niewiele wyżej niż pamiętny "sęp miłości" Michała Wiśniewskiego.

O wiele mocniejszą stroną nowego krążka KNŻ jest muzyka i w zasadzie ona powstrzymała mnie przed wyrzuceniem płyty do śmietnika. Owszem jest wtórna, to prawda jest zbyt eklektyczna, bezsprzecznie jest niespójna, ale ma liczne smaczki, które sprawiają, że do niektórych utworów wracam ze sporą przyjemnością. Należy do nich bardziej kultowa niż kazikowa piosenka "Mój synku". Nie wiem czy to sentyment do Kultu czy niezła realizacja utworu i fakt, że sprawnie go zagrano, niemniej słucham go dość często. Podobnym magnesem jest energetyczny, naiwnie antysystemowy protest song "Marzenia swoje miej" i kojarzący się z PJN a przede wszystkim z "Porozumieniem Ponad Podziałami" utwór "Polska Jest Ważna". Śpiewany przez dzieci refren "Polska jest ważna, bronić jej trzeba/kto broni Polski, idzie do nieba. Polska jest piękna, za nią stać trzeba/a kto nie chce stać, ten diabłu się sprzedał" jest przy tym miłym akcentem, choć ofiaruję księżniczkę i pół królestwa temu, kto rozszyfruje intencje Kazika. Przyciągają również promujące płytę "Plamy na słońcu". Prosty riff, rytmiczny tekst kojarzący się z "12 groszami" sprawiają, że jest to materiał na hit.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

pmg
 • pmg
 • 20.06.2012 23:01

Faktem jest,że nie jest to album zwalający na kolana. Jak dla mnie mocno nie pasuje do idei KNŻ.
Autor ma rację,że Kazik wypalił się artystycznie tudzież poszedł w innym kierunku,nie pasującym do mych upodobań. Chociaż zawsze z miłą chęcią będę chadzał na pomarańczową trasę to koncertu KNŻ z nowym krążkiem nie zdzierżę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
drvatican
 • drvatican
 • 09.03.2012 22:22

Słabo z tekstami? To lepiej sam coś napisz mądrego. Kazio jest jak rodzina i zawsze tak będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
.
 • .
 • 30.12.2011 14:31

Widać, że autor tej recenzji ma kompleksy. Jak się na tym nie zna to lepiej się nie wypowiadać, bo później wychodzą takie wypociny

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kris
 • Kris
 • 25.12.2011 19:52

Tak? taka słaba ta płyta a w ciągu tygodnia jest ju złotą?
Płyta jest zajebista.
Słaba to jest ta recenzja i to żenujące "pisanie" na jej temat.
Koniec.

Komentarz został ukrytyrozwiń
?
 • ?
 • 14.12.2011 17:05

Jest słabo, ale z tą recenzją.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Byly fan
 • Byly fan
 • 12.12.2011 14:57

No jeśli Złota Płyta ma świadczyć O poziomie artystycznym albumu to Ich Troje czy Rubik artystycznie są nie do pobicia ze swoimi Diamentowymi Płytami. (liczonymi wg. starych zasad)

Komentarz został ukrytyrozwiń
fan kazika
 • fan kazika
 • 11.12.2011 17:03

Album masz już Złotą Płytę http://www.cgm.pl/aktualnosci,20046,,news.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.