Facebook Google+ Twitter

Jest taka Szkoła

Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej to nietypowa uczelnia, zajmująca się nie tylko nauczaniem i wskrzeszaniem starych obrządków, ale także animowaniem kultury w swoim środowisku.

http://www.thewickermanfestival.co.uk/gallery/2006%20Gallery/wed_wicker%20burn%201.htmlCeltycki obrządek

Starożytni Cetowie mieli niezwykły obyczaj. Wczesną wiosną zanim przyroda zbudziła się do życia, w wioskach wyplatano z gałęzi wierzbowych postacie maszkary, które osiągały nawet do 5 metrów wysokości. W wyplecionej postaci umieszczano człowieka (przeważnie osobę niepożą daną w środowisku) , którego wcześniej odurzano ziołami albo wódką, a następnie podpalano maszkarę wraz z ofiarą wyjącą z bólu. Tańczący w kręgu mieszkańcy wsi, wtórowali męczennikowi podobnym wrzaskiem i bili w bębny. Wierzyli, że w ten sposób oczyszczali się z wszelkiego zła jakie się w nich nagromadziło w ciągu całego roku. Po spaleniu wickermana przez gorący jeszcze popiół miejscowa młódź przeskakiwała, aby swoje ciała natchnąć płodnością. Wystudzony popiół zbierano następnie do worków, po czym rozsiewano po polach, co zagwarantować miało dorodne plony. Obrządek ten wskrzeszono (oczywiście bez makabrycznego uśmiercania ludzi) na Podkarpaciu w Małopolskim Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie , który przeniesiono do Woli Sękowej Siedziba ULRA w czasie remontu. Fot. Zdzisław Kwasek  jako Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego.

 

Dziś celem obrządku jest natchnienie opuszczających szkołę słuchaczy, płodnością ciała i umysłu.

- Jest to jedyna niepubliczna szkoła przygotowująca swoich absolwentów do roli animatorów kultury na wsi i w małych miasteczkach, mówi dyrektor Monika Wolańska. - W ramach zajęć słuchacze poznają arkana różnych rzemiosł: plecionkarstwa wiklinowego, haftu, koronczarstwa, rzeźby, malarstwa ikonowego, tkactwa, ceramiki. Nauka trwa dwa lata w systemie zaocznym.

Galeria Wola Sękowa

Oprócz nauczania szkoła prowadzi różnego rodzaju plenery artystyczne, a w czasie wakacji szkolnych i ferii zimowych, zajęcia warsztatowe z miejscową młodzieżą. Przy szkole istnieje "GaleriaPrace Piota Worońca. Fot. Zdzisław Kwasek Sękowa" w której swój dorobek prezentują znani artyści. Ostatnio wystawiono tu prace Barbary Florek znanej tkaczki z Podkarpacia i wykładowcy uniwersytetu w Woli Sękowej oraz dzieła Piotra Worońca, rzeżbiarza znanego w kraju i zagranicą. Pod jego kierownictwem minionego lata odbył się tu niezwykle interesujący plener rzeźbiarski zatytułowany "Exodus", mający na celu upamiętnienie uciekających, a także wyganianych i przesiedlanych ludzi w dziejach historii. "Exodus" to potężne przedsięwzięcie, które składa się z kilkudziesięciu postaci ludzkich wyrzeźbionych w drewnie. Prace poplenerowe zostaną udostępnione w tym roku na polach Woli Sękowej.

Wola Sękowa

To niezwykła wieś w powiecie sanockim na Podkarpaciu. Tu urodził się Adam Didur polski śpiewak - jeden z najznakomitszych basów, przełomu XIX i XX w., twórca Opery Bytomskiej. Tu też znajduje się odbudowany po wojnie dwór z przepięknym otaczającym go parkiem, mieści się tu prywatna stadnina koni i zajazd turystyczny. Zimą organizowane są kuligi konne.

Takich wsi w Polsce jest niewiele, dlatego warto odwiedzić Wolę Sękową o każdej porze roku. Noclegi, kuligi, ogniska i warsztaty artystyczne, to atrakcje dla spragnionych zimowego wypoczynku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

+ Panie Zdzisławie! Plus to dla pana za mało! Stanowczo!!! Całuję Pana w podzięce GORĄCO! Niech Pan żyje sto lat!!! Dlaczego się Pan nie przyznał, że to Pan jest wskrzesicielem tego zwyczaju w UL-u? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podzielam powyższe zdanie.
Natomiast tytuł - *Jest taka Szkoła*;
jako nazwa własna (Wyższa Szkoła Morska), zaś w tytule *szkoła*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ i chyba nie trzeba uzasadniać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdzichu, ciekawy temat. Fajnie, że zawitałeś do W24 z "ludowością"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.