Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12985 miejsce

Jest taki pusty dom w Ostrowcu Świętokrzyskim

W Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Iłżeckiej 45, między siedzibą Starostwa Powiatowego a remontowaną właśnie Państwową Szkołą Muzyczną, stoi i niszczeje, niestety, opuszczony dom, który poza widocznymi wciąż śladami architektonicznego piękna, ma bardzo ciekawą historię.

Dom Szmula Heinego w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakWydaje się, że niewielu, zwłaszcza młodych i w średnim wieku, mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego przechodząc obok tego piętrowego, murowanego budynku z dwoma ryzalitami (występami z lica w elewacji budynku w jego części środkowej, bocznej lub narożnej, prowadzony od fundamentów po dach, stanowiącymi jego organiczną część) zdaje sobie sprawę, iż budowla ta ma już blisko sto lat. Została bowiem wzniesiona w 1913 roku przez Szmula Heinego, ówczesnego właściciela ostrowieckiego tartaku.

W latach dwudziestych w Domu Heinego znalazła siedzibę Męska Szkoła Dokształcająca Zawodowa założona przez Związek Chrześcijańskich Cechów Rzemieślniczych. Od 1925 roku mieściła się tu Szkoła Powszechna nr 2, a następnie Wyższa Szkoła Talmudyczna "Bejs Josef", kształcąca rabinów i "autorytety duchowe żydowskie", a prowadzona przez Stowarzyszenie Popierania i Krzewienia Wiedzy Talmudycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Podczas II wojny światowej w budynku przy Iłżeckiej 45 działała powołana przez Niemców ostrowiecka Rada Żydowska - Judenrat. Miała ona za zadanie sprawowanie władzy i kontroli nad miejscowymi skupiskami żydowskimi. Było to tym bardziej uzasadnione, gdyż Dom Heinego znajdował się w obrębie ostrowieckiego getta, które w szczytowym momencie swego istnienia było zasiedlane przez 16 tys. ludności żydowskiej. Likwidacja getta w Ostrowcu Świętokrzyskim miała miejsce w 1943 roku i wtedy wówczas dewastacji uległ dom Szmula Heinego, spłonęła m.in. część dachu jednego z najpiękniejszych wtedy domów w mieście nad Kamienną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

rycho i zdzicho
  • rycho i zdzicho
  • 23.09.2012 10:59

Jak miasto wyremontuje dom Heinego to zaraz znajdzie sie spadkobierca z Australii lub USA tak już niejednokrotnie bywało w Krakowie i innych miastach że jak ruina to właściciela nie ma a jak odremontowano budynek to spadkobierca się odnajdywał sam wiadomo też że w wymienionych wcześniej państwach istnieją gangi zajmujące sie wyłudzaniem nieruchomości na terenie Polski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.