Facebook Google+ Twitter

Jest umowa w sprawie tranzytu ropy z Rosji na Ukrainę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-28 20:34

Rosja i Ukraina wstępnie uzgodniły warunki tranzytu ropy do państw Europy Środkowo-wschodniej. Irina Jesipowa, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa energetyki powiedziała, że obie strony zbliżyły stanowiska i "w zasadzie" uzgodniły warunki długoterminowych dostaw ropy do państw środkowoeuropejskich.

Rzeczniczka nie wykluczyła, że umowa w tej sprawie może zostać podpisana jutro lub pojutrze.
Rosja ostrzegła wcześniej Unię Europejską, że w zawiązku ze sporem o tranzyt może wstrzymać dostawy ropy przez Ukrainę do trzech państw Wspólnoty: Słowacji, Czech i Węgier.

Przedstawiciel ukraińskiego operatora sieci transportu ropy UkrTransNafta Serhij Zinkewycz poinformował, że spór dotyczy ustalenia gwarantowanej ilości surowca, który ma płynąć przez jego kraj do Unii Europejskiej.

Ropociąg "Przyjaźń" ma długość prawie 9 tysięcy kilometrów. Jego południowa nitka przechodzi przez Ukrainę, Słowację, Czechy i Węgry. Północna część przebiega przez Białoruś, Polskę i Niemcy. Przez Przyjaźń Rosja eksportuje prawie połowę swojej ropy.

Rosyjski Skarb Państwa ma większościowy pakiet akcji w spółce Transnieft, a na czele jej rady nadzorczej stoi minister energetyki Siergiej Szmatko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.