Facebook Google+ Twitter

Jest zgoda Brukseli na realizację planu ratowania stoczni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-06 11:53

Jest zgoda Komisji Europejskiej na realizację planu awaryjnego dla stoczni w Gdyni i Szczecinie - Polskie Radio dotarło do decyzji Brukseli w tej sprawie.

Rząd ma czas do 6 czerwca, by uchronić stocznie przed bankructwem i wyprzedaniem majątku przez syndyka upadłościowego. Przyszłość zakładów zależy już teraz tylko od sprawnych działań po polskiej stronie.

Chodzi o przeprowadzenie zmian w stoczniach, podział ich majątku i sprzedaż w przetargu. Uzyskane w ten sposób pieniądze pozwolą na spłatę długów. Nowo powstałe spółki nie będą więc już obciążone koniecznością zwrotu wielomiliardowego, rządowego wsparcia, a ich działalność będzie nieograniczona.
Komisja Europejska wspomina o możliwości kontynuowania produkcji stoczniowej. Jeśli chodzi o pracowników, Bruksela mówi jedynie, że zachowana ma być maksymalna liczba miejsc pracy. Nie można jednak stwierdzić już teraz, ile osób straci pracę, tak samo jak nie ma 100% gwarancji, że powiedzie się cały proces sprzedaży majątku.

Wszystko będzie zależało od zmian w prawie, bo musi powstać specjalna ustawa, od zorganizowanego przetargu i od przyszłego nabywcy. Jeśli będzie chciał produkować statki i kupi majątek stoczni wtedy - zgodnie z polskim kodeksem pracy - musi też przejąć pracowników.

W przypadku niezrealizowania planu awaryjnego, Komisja Europejska zażąda zwrotu pomocy publicznej przyznanej w ostatnich czterech latach, a stocznie zbankrutują.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.