Facebook Google+ Twitter

Jest zgoda na ekshumację generała Władysława Sikorskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-17 17:35

Ewa Wojtasik, najbliższa żyjąca krewna generała Władysława Sikorskiego, zgodziła się na jego ekshumację - dowiedział się serwis internetowy tvp.info.

Dziś przypada 15. rocznica sprowadzenia szczątków generała na Wawel. Ewa Wojtasik - wnuczka siostry generała - została niedawno przesłuchana w śledztwie, które w sprawie śmierci Sikorskiego od dwch tygodni prowadzi katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. "Poinformowano ją, że planowana jest ekshumacja. Nie wyraziła sprzeciwu" - powiedziała prokurator Ewa Koj, naczelniczka pionu śledczego IPN w Katowicach.

To zwrot w całej sprawie, bo kardynał Stanisław Dziwisz, który jest kustoszem grobów wawelskich, uzależniał swoją ostateczną zgodę na otwarcie krypty właśnie od opinii rodziny generała. Dzisiaj kardynał Dziwisz spotkał się w tej sprawie z prezesem IPN-u Januszem Kurtyką i z prokurator Ewą Koj. Podczas spotkania odniósł sie z aprobatą do prośby o wyrażenie zgody na ekshumację szczątków generała Sikorskiego.

Ewa Wojtasik powiedziała tvp.info, że wyraziła ostatecznie zgodę na ekshumację, ponieważ sprawą zajęła się poważna instytucja.

Gen. Władysław Sikorski, były szef polskiego rządu na emigracji, zginął w Gibraltarze 4 lipca 1943 roku. Oficjalnie przyczyną śmierci był wypadek lotniczy. W tę wersję nie wierzy jednak wielu ekspertów, którzy uważają, że generał został zamordowany, a katastrofę sfingowano.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.