Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18242 miejsce

"Jestem i byłem, ...byłem i jestem" – plenery Krakowa–Bieżanowa

Ideą twórców było przekazanie swoistego genius loci, obecnego Bieżanowa, ale tak by nie zatracić tego, co stanowi jego dziedzictwo.

Wystawa poplenerowa Kraków -Bieżanów / Fot. fot. M. PółtorakWystawa Jestem i byłem, ...byłem i jestem to poplenerowa ekspozycja widoków Bieżanowa namalowanych przez artystów, którzy są ulegli urokowi tej dzielnicy.
Położony na rubieżach Krakowa Bieżanów, w roku 2012 obchodził 800-lecie swego istnienia. I z tej właśnie okazji powstały obrazy-pejzaże, które będą ozdabiać ściany Dworu Czeczów - pełnego elegancji i mocno związanego z Bieżanowem zabytku, pełniącego obecnie rolę centrum kulturalnego dzielnicy.Wystawa poplenerowa Kraków -Bieżanów / Fot. fot. M. Półtorak
Sama wystawa zawiera kilkanaście obrazów. Ideą twórców było przekazanie swoistego genius loci, obecnego Bieżanowa, ale tak by nie zatracić tego, co stanowi jego dziedzictwo.
Mają to być widoki, które jak migawki w pamięci pozostaną z nami, nawet wtedy, kiedy już krajobraz zmieni się zupełnie.
Jak określił to Zbigniew Palka - kurator wystawy: „Proces tworzenia, a o tym chcę mówić, to przede wszystkim notowanie spostrzeżeń, odczuć chwil, które nieustannie odchodzą w przeszłość. Tak więc obraz jest swoistą kapsułą czasu _ potrafi zachować a także przywoływać wyjątkowość minionych zdarzeń. Właśnie dlatego obraz to swoista jedność czasu, tego byłego i obecnego.”Wystawa poplenerowa Kraków -Bieżanów / Fot. fot. M. Półtorak
Cechą wspólną tych przedstawień malarskich jest pełen energii kolor i kompozycja – często statyczna, ale w warstwie percepcyjnej tętniąca życiem i miejscowym kolorytem.
Autorami prac są : Maria Tomal, Urszula Mosur - Nowak, Anna Osiecka, Jerzy Ziemowit Podkowa, Tadeusz Kwaśnik, Jan Stopczyński, Aleksander Skotarczak, Ryszard Osiecki i Zbigniew Palka.

Informacje na : Dwór Czeczów


Wystawa poplenerowa Kraków -Bieżanów / Fot. fot. M. PółtorakWystawa poplenerowa Kraków -Bieżanów / Fot. fot. M. PółtorakWystawa poplenerowa Kraków -Bieżanów / Fot. fot. M. Półtorak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mój Bieżanów.
Szczególnie wspominam lata 1961 1964 i wycieczki do Fabryki Drożdży. A autobus MPK lini 143 miał pętle pod pomnikiem, a teraz linia 133 jedzie okrężnie. W starym Bieżanowie jest wiele Zabytów z I i II Wojny Światowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.