Facebook Google+ Twitter

Jestem katolikiem, jestem za karą śmierci, jestem za Zbigiem

Zbigniew Ziobro przedstawił najważniejsze zmiany w kodeksie karnym. Polegać one mają przede wszystkim na zaostrzeniu kar w przypadku przestępstw szczególnie brutalnych. Uzasadniając swój plan, powołał się na poniżej opisany przypadek.

Robert K. 17 lat temu brutalnie zgwałcił i zamordował nastolatkę w Brzesku (k.Tarnowa). Skazano go na 15 lat więzienia, z którego wyszedł wcześniej. Tydzień temu, w Brzesku napadł na 24-letnią dziewczynę i poderżnął jej gardło. Mieszkańcy znaleźli w pobliskim lesie dziewczynę z podciętym gardłem. Dziewczyna żyła. Tego dnia jechała na rowerze ze swojej miejscowości w gminie Rzezawa do pobliskiego Brzeska (k. Tarnowa). Gdy już dojeżdżała do miasta, została napadnięta przez mężczyznę, który próbował ją zgwałcić. Gdy się broniła pociął napastnik wyciągnął nóż i pociął jej szyję, ramiona i ręce. Zaczęła krzyczeć i wtedy pojawili się wspomniani wyżej mieszkańcy ulicy Jasnej. Napastnik zdołał zbiec. Jednak już po 20 minutach został zatrzymany przez policję.

Okazało się, że jest to Robert K., Był sąsiadem dziewczyny, którą zaatakował w piwnicy. Najpierw ją zgwałcił, a potem udusił. Morderca i gwałciciel został skazany tylko na 15 lat więzienia. Został zwolniony jednak wcześniej. Tym razem nie zdążył zamordować dziewczyny, którą zaatakował. Gdyby sądzony był według obecnie obowiązującego kodeksu karnego, za to przestępstwo groziłoby mu 12 lat pozbawienia wolności. Jeśli propozycje Ziobry wejdą w życie, przestępca może do końca życia pozostać za kratkami.

29-letni Damian M., mieszkaniec podtarnowskiej wsi, który zgwałcił kilka kobiet i był już wcześniej karany, został niedawno skazany zaledwie na 6 lat pozbawienia wolności. Teraz ten sam przestępca, po wejściu w życie kodeksu Ziobry, może zostać skazany nawet na 25 lat więzienia.

Ziobro nie może w tej chwili zaproponować przywrócenia kary śmierci, gdyż Polska podpisała konwencję, której załącznik wyklucza możliwość jej stosowania. Niektórzy prawnicy twierdzą jednak, iż Polska mogłaby być w dalszym ciągu członkiem UE i sygnatariuszem w/w konwencji także i wtedy, gdyby przywróciła karę śmierci. Nasz kraj wycofałby się jedynie z jednego załącznika konwencji.

Ale przecież Kościół katolicki jest przeciwny karze śmierci, mogą w tym momencie, oponować katolicy, którzy stanowią zdecydowaną większość w naszym kraju. Jak wytłumaczyć jednak to, że w kraju w 90 procentach katolickim, zdecydowana większość społeczeństwa jest za przywróceniem kary śmierci. Piszący te słowa też jest katolikiem i też jest za przywróceniem kary śmierci za zbrodnie pierwszego stopnia (by użyć terminologii amerykańskiej) i w przypadkach, gdy nie ma najmniejszej wątpliwości, kto jest ich sprawcą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (56):

Sortuj komentarze:

Wracając do tego "niesprawiedliwego napastnika". Czy priorytetową sprawą człowieka atakowanego, którego rodzina jest zagrożona nie będzie odparcie ataku za wszelką cenę. Owszem tak będzie. I jeżeli będzie trzeba zabije napastnika właśnie jako j"edyny dostępny sposób skutecznej ochrony ludzkiego życia".

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem." Pozwólcie że wrócę do tego fragmentu. A czy ktoś z Was nie patrzył na ten fragment jako taki który dotyczy tzw. obrony koniecznej? "Niesprawiedliwy napastnik" mnie napada z nożem lub bronią w ręku, w domu są dzieci, żona więc dla mnie atakowanego jedynym sposobem ochrony życia mojej rodziny i mojego jest poprostu zabicie napastnika i w pewnym głębszym sensie jest to kara dla napastnika za to że ośmielił się zaatakować moją rodzinę. Co do wojen. Kościół Katolicki naucza, że jadyną wojną usprawiedliwioną i słuszną jest wojna obronna!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

*I czy każdy profesor popełnił plagiat? * Czyżbyś tak odczytał mój tekst? Ja napisałem, że każdy profesor popełnił plagiat?! Gratuluję zrozumienia tekstu!
Słyszałeś kiedykolwiek, że był proces w sprawie plagiatu? Czy po zapadnięciu wyroku skazującego jesteś w stanie nazwać publicznie owego profesora "ty złodzieju"? A tysiące dyplomantów, którzy korzystaja z płatnych opracowań? A rektora uczelni w Jarosławiu, który kombinował finansowo?
Łatwo orzekasz o złodziejstwie? To dam przykłąd -
firma zwraca za nabyte okulary do 300 zł. Jeśli kupisz za 400 zł to zwraca 300 zł. Jeśli kupisz za 200 zł to zwraca 200 zł. Jasne.
A jeśli kupisz dwie pary po 180 zł, to ile firma zwróci? A jeśli poprosisz o fakturę na jedne okulary za 360 zł. Teraz powiedz, czy oczywiste jest złodziejstwo i w którym momencie. A masz do wyboru okulary za 400 zł (do kompa) albo możesz kupić dwie pary po 180 zł (do kompa i poza).
Łatwy wydasz wyrok? Złodziejstwo jest wówczas, kiedy ktoś jest finansowo poszkodowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli jak ktoś ma postawę proburdelową (wprowadzić podatki i zalegalizować prost.) to zarzucimy mu, że jest dziwką, dziwkarzem itp.? Ostro dajesz. Poza tym - zapewniam Cię, że prawdziwi złodzieje nie poruszają tematu. Na nich nie ma prawa paść cień podejrzenia. A dyskutant, który zahacza o temat pomawiany jest o złodziejstwo...
Poza tematem, ale złodziejstwo nie jest całkowicie oczywistym hasłem. To co jeden uważa za złodziejstwo, innemu nawet do głowy nie przyjdzie, że jest. Jeśli plagiat jest złodziejstwem, to dlaczego nikt nie zwraca się do profesorów albo studentów per "złodzieju"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie poddał się mediom - a to wyzwiska od durniów, a to od s-synów. Zresztą napisał "jeśli". Równie dobrze można napisać "jeśli Skeleton jest idiotą to nie pójdzie do Media M.".
Zdaje się, że artykuł nie jest o złodziejstwie, a o kś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. I jaki będzie pożytek, jeśli się weźmiesz za siebie? Nie oszukasz na 100 zł rocznie? Razy parę milionów Polaków to da imponujacy wynik. A bogacz sobie pomysli - jeśli oszukam na milion, to i tak tego nikt nie zauwazy w budżecie. Przecież wybrańcom ludu dajemy złodziejskie stawki (pensje), a pielęgniarkom nie damy. Z tych samych powodów - pielęgniarek jest sporo, a wybrańców niewielu.
2. Wszyscy inteligentni złodzieje i cwaniacy (Arsen Lupin, sędziowie piłkarscy) także byli młodzi i pełni zasad. Z czasem je zmienili. I pewnie na forach także deklarowali swoją uczciwość. W końcu co to kosztuje. Taki Iksiński napisze, że trzeba walczyć o dobro i ma plus, a Igrekowski powie, że to nic nie da i ma minus. Pragmatycy mogą wyciągnąć wnioski.
3. Te grube ryby były kiedyś takie chude jak my. Może sobie i dyskutowały na te tematy i... wybrały cwaniactwo. I z uczciwych ludzi się śmieją. Szefem PKO ma zostać prawnik, dobry znajomy Kaczyńskich. Choćbyś był dwa razy lepszy od niego to i tak nie zostaniesz szefem PKO. Być może obaj nie jeździcie na gapę i obaj nie kupujecie pirackich płyt.
4. Księża równiez nawołują do skromności i uczciwości. I niektórzy z tych zasad maja aprtamenty w Rzymie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje się, że od wyłudzenia przejazdu autobusem na gapę do kś. daleka droga.
Kś. powinna byc orzekana wobec przestępców gospodarczych, co to okradli naród na setki milionów dolarów.
Ponieważ nikt nie został nawet skazany na taką karę, ba, nawet dożywocia nie dostał, to wiadomo, że propozycja jest utopijna, zwł. po kilkunastu latach przyzwalania na kradzieże owych milionów. Ale część dyskutantów wraca uporczywie do kradzieży (jak sie domyślam) kilku płyt pirackich, a kiedu ktoś proponuje wziąć się za grube ryby, to oni po chrześcijańsku twierdzą, aby wziąć się za siebie, czyli na najniższym poziomie... W ten sposób Kowalski nie kupi pirackiej płyty, a Malinowski nadal będzie robił pzrewały na miliony.
Ile samochodów kradną Arabi w Arabii rocznie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do relacji chrześcijanina i kary śmierci. Jeśli ktoś powołuje sie na przykazanie "nie zabijaj", to delikatnie rzecz biorąc, mylą mu się porządki. Pierwotnie tłumaczono to bowiem, jako "nie morduj", a poza tym 10 przykazań to część obszernego prawa żydowskiego, gdzie jest kilkadziesiąt przepisów wprowadzających karę śmierci. Tak więc trzeba to interpretować razem - "Nie zabijaj" to zakaz nie przesądzający o formie kary.
Ale... Chrześcijanie wierzą, że Jezus Chrystus umarł na krzyżu za grzechy ludzkości - także nasze. Czy więc możemy dopuszczać, by karę śmierci wykonywano ponownie na bezpośrednim sprawcy? I tu zaczyna sie wielka - nierozstrzygalna dyskusja. Dla wielu osób tak, można powiesić (zagazować, uśpić, rozstrzelać) sprawcę. Dla wielu nie - bo przez śmierć Jezusa już nastąpiło odkupienie za grzech...
Moim zdaniem kara śmierci powinna być w kodeksie karnym, ale należy nadzwyczaj oszczędnie ją orzekać. Pamiętajcie, że w wielu przypadkach ciężkich zbrodni sprawca był niepoczytalny, chory itp. Kiedy więc wieszać? Np. zawodowych zabójców, którzy mogą być teoretycznie "kulturalnymi" ludźmi i zabijają na zimno dla pieniędzy. Sprawców zabójstw z użyciem przemocy itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kara śmierci? Hm, co to za kara. Moment i już. Świadomość popełnionego czynu z odpowiednio prawidłowym podejściem wychowawczo - penitencjarnym powinna gnębić zbrodniarza do końca życia i to jest właściwa kara.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy cytat -
1. Nieznana a dramatyczna sprawa.
2. Najlepiej monitorowany areszt i człowiek popełnił samobójstwo?
3. Dlaczego facet się zabił w kraju, w którym za zabójstow nie ma kś.? Podobnie było z Baraniną, pamiętacie?
4. Czym się rózni wykonanie kś. od zmuszenia kogoś do samobójstwa albo od nieupilnowania przed popełnieniem tegoż?
5. Może za PRL, kiedy była kś. wykonywano 1-2 wyroki kś. rocznie i nikt nie popełniał w więzieniach s. (a nie było kamer), a teraz nie ma wyroków kś., zaś mamy kilka samobójstw rocznie? Wilk syty i owca cała? Mam na myśli - jesteśmy nowoczesnym społeczństwem i nie mamy kś, a to że więcej ludzi teraz popełnia s. w więxieniach, to ich prywatna sprawa, która nie obciąża wrażliwego społeczeństwa. Czy ktoś ma dane co do liczby samobójstw w PRL w pudłach? Mam na myśli ludzi oskarżonych albo osądzonych o zabójstwo.
6. Czy wiecie, że w areszcie deportacyjnym w Gdyni już kilku cudzoziemców popełniło s.? Gdyby wykonano kś. w Polsce to byłoby głośno i byłyby marsze protestacyjne. Profesor z Helsinek by się położył na torach. A kiedy ktoś się zabija, to nawet o tym nie wiemy...


***W Areszcie Śledczym w Olsztynie popełnił samobójstwo mężczyzna mający zarzuty w związku z porwaniem i zabójstwem Krzysztofa Olewnika. Akt oskarżenia przeciwko niemu i dwudziestu innym osobom na przełomie lipca i sierpnia miał trafić do sądu.
- Do zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Olsztynie - potwierdza Krzysztof Borkowski, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie.
Samobójstwo oskarżonego to wypadek nadzwyczajny. Doszło do niego w najlepiej monitorowanym areszcie w regionie, w niecały miesiąc po wizycie sejmowej komisji i pięć dni po tym, jak bliscy Krzysztofa Olewnika zainaugurowała w Olsztynie działalność fundacji imienia zabitego syna i brata. Krzysztof Olewnik został uprowadzony w październiku 2001 roku. Porywacze żądali okupu. 300 tysięcy euro zostało wypłacone w lipcu 2003 roku, ale Krzysztof Olewnik nie odzyskał wolności. Został bestialsko zamordowany. - Gdyby nie karygodne zaniedbania policji i prokuratury w pierwszej fazie śledztwa, Krzysztof byłby dziś z nami - mówił w ubiegły czwartek w Olsztynie Włodzimierz Olewnik, ojciec porwanego.
Kiedy śledztwo w tej sprawie przekazano do Olsztyna, tragiczna prawda szybko wyszła na jaw. Pod koniec października ubiegłego roku w studzience melioracyjnej pod Różanem odnaleziono zwłoki Krzysztofa Olewnika. To wtedy pierwsze osoby usłyszały zarzuty i trafiły za kratki. Oskarżonych jest w sumie dwudziestu, dziewięciu siedzi w areszcie. Do czasu sporządzenia aktu oskarżenia prokuratura postanowiła powstrzymać się jednak od podawania bliższych szczegółów. Postępowanie w sprawie porwania Krzysztofa Olewnika jest ciągle rozwojowe.
Stanisław Brzozowski/www.gazetaolsztynska.pl***

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.