Facebook Google+ Twitter

Jestem ładna - czyli mam łatwiej w pracy?

Przekonanie, że uroda ułatwia uzyskanie pracy czy zawieranie nowych znajomości towarzyskich nie podlega wątpliwości. Ale czy we wszystkim ładna twarz pomaga?

Wielu ludzi uważa, że osoby ładne mają bezproblemowe życie. Zastanówmy się jednak czy słysząc o pięknej, młodej pani dyrektor nie nasuwają nam się negatywne spostrzeżenia, w jaki sposób otrzymała posadę? Takie osoby nie mają problemów na niższych szczeblach kariery, jednak kiedy w grę wchodzą stanowiska kierownicze jest o wiele trudniej, szczególnie kobietom. Często uroda sprzyja kwestionowaniu inteligencji, osoby ładne na ważnym stanowisku zdarza się, że nie są traktowane poważnie, uważane są za „nie znające się na rzeczy”.

 / Fot. DFID - UK Department for International Development/CC 2.0Jeśli jednak chodzi o sprawy życia codziennego uroda jak najbardziej pomaga, tak samo uroczy uśmiech. Nie jest prawdą, że osoby mniej ładne ale sympatyczne i zawsze uśmiechnięte mają o wiele trudniej. Brak idealnej urody nie powinien być powodem do zniechęcenia czy rezygnacji z dalszych starań o upragnione stanowisko, jednak wymagać może od nas więcej starań i zaangażowania. Pocieszeniem może być fakt, że gdy już uda się osiągnąć upragniony cel będziemy świadomi, że zawdzięczamy go wyłącznie swoim umiejętnościom i wiedzy.

Psychologowie są zgodni, że odpowiedzialny za reakcje naszego organizmu na piękno jest efekt aureoli. Na zrobienie pierwszego dobrego wrażenia mamy około 10 sekund więc znaczną jego część będzie odgrywał nasz wygląd zewnętrzny.

Widząc ładną kobietę łatwo ulegniemy efektowi aureoli, czyli bezwarunkowemu przypisywaniu jej pozytywnych cech "z pewnością to miła osoba". Regularne rysy twarzy czy zgrabna figura wzbudza zaufanie oraz zwiększa wobec niej otwartość, równocześnie nasza chęć pomocy jest większa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

uroda naprawde pomaga w pracy...z tym,ze oprocz urody musi byc tez wlasnie usmiech,pogodne usposobienie-czlowiek atrakcyjny,ale z twarza naburmuszoną dziala odpychająco:)

ale uroda to duzy plus w pracy.Takiej osobie wiele sie odpuszcza i z reguly wtedy wspolpracownicy odmiennej plci staraja sie wyreczac osobe ondarzona urodą:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia
  • Kasia
  • 14.07.2012 18:59

Pierwsze wejście w nowy krąg - uroda bardzo pomaga. Potem jednak zaczyna się piętrzenie problemów, jakby panowie chcieli pokazać: "twoja uroda nie robi na mnie wrażenia". I chcąc być sprawiedliwym i nie wyróżniać tej ładniejszej, dociążają ją czasem obowiązkami i podwyższają poprzeczkę, żeby inni widzieli, że nie jest faworyzowana, a w gruncie rzeczy zaczyna się przeginanie w drugą stronę. Niestety - ładny musi starać się dwa, a czasem trzy razy bardziej, żeby zostać w ogóle dostrzeżonym, jakby był odpowiedzialny za to, że jest ładny!! I jakby musiał spłacać dług za dar od losu, no bo przecież wszyscy myślą, że dzięki urodzie wszystko ma w życiu za darmo! A najgorsze, kiedy kobieta i myśli, i jest piękna. Wtedy zazwyczaj jest niszczona - często przez zakompleksionych facetów, którym owszem - chodzi po głowie - ale wiedzą, że nie mogą jej mieć... Kobiety mogą już tylko wbić gwóźdź do trumny. Widziałam już multum takich sytuacji i stwierdzam tę prawidłowość w przypadku każdej urodziwej i inteligentnej kobiety. Ludzie takim paniom nie sprzyjają...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kaśka B.
  • Kaśka B.
  • 10.07.2012 11:11

zgadzam się, że uroda utrudnia pracę- nie ma to jak bezinteresowna zawiść koleżanek (zwykle tych starszych) skutkująca kopaniem dołków, jednak faktem jest, że wszysko zależy od szefa, od tego czy słucha podszeptów innych kobiet (które chętnie ucieszą się porażką tej ładniejszej, nie oszukujmy się), czy też ma czas i ochotę sam obserwować jej pracę- a różnie bywa... nie mówię tutaj o paniach, których całe ubranie w pracy zaczyna się niezacznie powyżej linii biustu, a kończy nieznacznie poniżej linii bioder ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

tja. no to wróćmy do turpizmu -> fascynacji brzydotą

Komentarz został ukrytyrozwiń
doPiSek
  • doPiSek
  • 09.07.2012 20:22

Ładnym kobietom na pewno jest łatwiej w życiu ale czy w pracy ? Mam wątpliwości .Praca to praca trzeba ją wykonywać bez względu na urodę .
@ Nie zgadzam się zupełnie z komentarzem p Chorążewicza " malowane lale ". Wszystko zależy od pracodawcy , to on stawia wymagania i egzekwuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
6241
  • 6241
  • 09.07.2012 19:52

nie należy generalizować, ale pisze Andrzej Ch wyraźnie ustawiając "malowane lale " w negatywnym świetle.
Dobrze ubrana i akuratnie umalowana, nie znaczy niekompetentna, puszczalska, przez łóżko robiąca karierę.
Tak czy owak, ładnemu łatwiej. Aparycja się liczyła i liczy, szczególnie w niektórych zawodach. Choćby nie wiem jak złośliwe języki jadem leciały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.