Facebook Google+ Twitter

Jestem magistrem i szukam pracy

Większość polskich uczelni zakończyła już rekrutację na studia stacjonarne pierwszego stopnia. Wśród tegorocznych kandydatów największą popularnością cieszyły się kierunki, takie jak psychologia, prawo czy filologia angielska.

Uniwersytet Jagielloński jest wciąż najczęściej wybierany przez maturzystów. / Fot. Lestat (Jan Mehlich)Absolwenci coraz częściej decydują się także na studiowanie specyficznych studiów. Przykładowo na Uniwersytecie Warszawskim liczba kandydatów na archeologię lub informację naukową i bibliotekoznawstwo znacznie przewyższyła zaplanowany limit miejsc. Czy jednak absolwenci takich kierunków mogą liczyć na pracę w swoim zawodzie? Zwłaszcza że polskie uczelnie każdego roku otwierają nowe kierunki, które według nich odpowiadają na współczesne wymagania rynku pracy. Na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2013/2014 abiturienci mogą studiować etnofilologię kaszubską albo iberystykę.

Nie brakuje również chętnych na religioznawstwo, afrykanistykę czy turkologię. Nie da się ukryć, że studiowanie tych kierunków może być interesujące, jednak po zakończeniu nauki możemy mieć problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Postanowiłem sprawdzić, czy magistrowi archeologii łatwo znaleźć zatrudnienie. Niestety, ale żadna ze złożonych przeze mnie ofert nie doczekała się odpowiedzi pracodawcy. Co więcej, problemem jest również zorganizowanie sobie praktyk czy stażu. W „profilu absolwenta” na stronie uczelni byliśmy przecież zapewniani, że po ukończeniu tego kierunku możemy liczyć na dobrze płatną pracę. Skończyło się na obietnicach.

Nie powinniśmy się jednak obawiać. Każdy absolwent archeologii, teologii, a nawet religioznawstwa może śmiało oczekiwać posady w dowolnym dyskoncie, których coraz więcej w dużych miastach akademickich. I w pewnym sensie będzie to praca w naszej dziedzinie, bo czyż rozkładanie towaru i poszukiwania produktów w magazynie nie łączą się z archeologią?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bez jakiegokolwiek doświadczenia szansa na zdobycie pracy jest marna, ale tak jak to zostało powiedziane przez Panią Katarzynę warto zacząć od praktyk. Być może po nich otrzyma się propozycję stałej pracy w danej firmie

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dlaczego problemem jest znalezienie praktyk? Ja sądzę, że dla chcącego nic trudnego :-) I jeśli na coś nie można narzekać na rynku pracy, to właśnie na masę propozycji praktyk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.