Facebook Google+ Twitter

Jestem mordercą. Tak samo jak i Ty

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-01-13 20:35

Już za późno na płacz i łzy. Nie da się cofnąć czasu. Nie da się cofnąć wyrządzonych krzywd. Ale można próbować zmienić przyszłość.

 / Fot. fot. mmagallan / sxc.huWłaśnie zginął człowiek. Kolejny. Ktoś umiera z głodu. Ktoś inny zostaje zamordowany tylko dlatego, że znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Na drogach giną niewinni, zabijani przez pijanych kierowców. Na ulicach z zimna umierają ludzie. W sąsiednim bloku mąż z zimną krwią sztyletuje żonę. Na oczach dzieci. Morduje ją w przypływie wściekłości, bólu i poczucia winy. Później sam wiesza się na żyrandolu.

Gdzieś z wieżowca skacze nieszczęśliwie zakochany mężczyzna, ochlapując przy tym przechodniów własną krwią. Matki krzyczą. Zasłaniają oczy swoim dzieciom. Uciekają. Nieopodal w parku gwałcą kobietę. Broni się. Uderza głową w chodnik. Wykrwawia się. Umiera. Sprawcy uciekają. Proceder się powtarza. Na dyskotekach prawie nagie, naćpane małolaty „robią laskę” każdemu kto się nawinie. Pijana matka rodzi dziecko. Nawet nie wie, że jest w ciąży. Przecież jeszcze pół godziny temu "piep...ła" się ze swoim nowym facetem. I tak jutro nie będzie go pamiętać. A może już za godzinę. Ważne, że ma co wlać do gardła. Na śmietniku słychać płacz noworodka. Porzucony przez przestraszoną, nastoletnią matkę.

W podstawówce dziewczynki przechwalają się z iloma chłopakami już „to” robiły. A rodzice? Dbają o swoje pociechy. Kupują im wszystko czego zapragną. Ale nie wiedzą nawet jakie oceny mają w szkole, czym się interesują, co lubią. A co dopiero co robią w wolnym czasie. Przesiadują godzinami w internecie, który założyli wspaniałomyślni opiekunowie. Tymczasem niczego nieświadome dziecko pada ofiarą pedofila. Już za późno. To się stało. Nie pomoże płacz i łzy. Nie pomoże poczucie winy. Dopuściliście do tego. Razem.

Pod blokiem ktoś bije bezbronnego. Zabiera mu portfel, telefon, dokumenty. Nie patrz tak! Zadzwoń na policję! To Twój zas...y obowiązek! Starszej kobiecie ktoś wyrywa torebkę. Jesteś młody. Dogoń go, zawołaj pomoc. Nie bądź obojętny.

Czy nie masz dość znieczulicy dzisiejszego społeczeństwa? Czy czujesz się bezpiecznie idąc pierwszy raz ciemną, nieznaną ci ulicą? Nie. Bo wiesz, że możesz liczyć tylko na siebie. Chcesz by świat był lepszy? Zacznij od siebie. Bo to MY do tego dopuściliśmy. Każdy po trochu. Każdy z nas jest współwinny temu co oglądamy w wiadomościach. Ale nie zmienisz świata tylko narzekając. Zrób coś. Pomóż, jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy. Porozmawiaj z dziećmi. Przytul je. Powiedz, że je kochasz. Bądź wrażliwy na potrzeby innych ludzi wokół ciebie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

blue18221@wp.pl
  • blue18221@wp.pl
  • 06.11.2010 02:16

ssijcie

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.01.2009 21:37

Klaro, odrobinę przesadzasz... Ewa Alicja nie skomentowała tego artykułu... Dlaczego włączasz Jej osobę do dyskusji? Nie stać Cie na rzeczowe argumenty?

Zastanów się, zanim coś napiszesz :) Myślę, ze stać Cie na więcej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

powinieneś autorze dodać do znajomych Ewę Alicję i razem szerzyć krucjatę dobroci/ choć w sumie nie wiem, czy te dwa słowa się nie wykluczają hmmm/ albo założyć gazetę parafialną a zysk ze sprzedaży przeznaczać na zbozne cele. i wtedy świat stanie sie lepszy a ludzie dobzi i w ogóle

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrym przykładem na to, o czym mówię, są rzeczy p. Aleksandra Kasta.
Kontrastują z produkcjami całej masy autorów, które brak dyscypliny słowa nazywają bogactwem przekazu, infantylność zwą szczerością, a kompletny brak panowania nad sobą i histeryczne skamlanie - uczuciowością wyższą i wrażliwością.
A.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.01.2009 21:12

Wszelkie uwagi są dla mnie bardzo cenne. Podobnie jak krytyka, jeśli oczywiście jest odpowiednio uzasadniona, a Twoją ocenę Agnieszko za taką uważam.
Mógłbym powiedzieć, że dopiero raczkuję, bo do tej pory wszystko co pisałem trafiało przede wszystkim do szuflady bądź do bardzo wąskiego grona odbiorców. Teraz chciałbym podszkolić swój warsztat i m.in. stąd moje publikacje na łamach W24.
Odnosząc się jeszcze do Twojej oceny Agnieszko - nie zakładam, że każdy czytelnik jest kretynem, szczerze mówiąc nie zakładałem nawet, że jakikolwiek czytelnik nim jest. Być może styl tego artykułu wytworzył takie złudzenie, ale to przypadek, niezamierzony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komentarze są ok..zupełnie inny styl...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytam komenty Autora, pisze rozsądnie.
Dlaczego zatem spłodził tak irytująco grafomańskiego arta?
Bo artykuł JEST słaby. Nagromadzenie mocnych akcentów daje efekt jak z kabaretu.
Autorze- nie zakladaj, że KAŻDY czytelnik jest kretynem. Naprawdę nie trzeba walić słowem między oczy, by odbiorca zrozumiał. Mniej znaczy lepiej.
Ten artykuł minusuję, licząc na lepsze rzeczy w przyszłości.
pozdr.
A.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.01.2009 20:41

Grażynko (jeśli mogę się tak do Ciebie zwracać) jestem Ci bardzo wdzięczny za to "rozbudzenie" dyskusji, bo także miałem nadzieję, że komentarze pójdą właśnie w tym kierunku.
Poruszyłaś temat programów telewizyjnych o przeciwstawianiu się przemocy - uważam to za bardzo dobry ruch, ale niestety, z niewiadomych powodów - zaniechany.
W moim mieście na szczęście, jak co roku, organizowany jest kurs samoobrony dla kobiet. Uczestniczki są bardzo zadowolone, bo rzeczy których się uczą nie wymagają jakichś wielkich umiejętności, a najważniejsze, że są skuteczne. Kurs jest dość mocno oblegany, bo mimo, że miasteczko małe to zbrodni, w których ofiarami padały kobiety było aż nadto, a sprawcy nadal chodzą po ulicach i czują się bezkarni.
Druga sprawa to wspomniana przez Ciebie pierwsza pomoc. Są kursy, za darmo, na które może zapisać się każdy chętny. Ale chętnych brakuje. Nie wiem czy z powodu, że wszyscy uważają, że to niepotrzebne czy może dlatego, że mało kto wie o istnieniu takich zajęć. Postaram się coś zrobić w tym kierunku, by zainteresować tym społeczność Ostrołęki.
Policja... to temat naprawdę bardzo grząski. Można by pisać na ten temat grube tomiska, ale i tak nic z tego nie wyniknie. Chyba nigdy nie zrozumiem tego jak działa ten aparat państwa. Fakt, prawie zawsze kiedy dzwoniłem w jakiejś sprawie (rozboje, nocne krzyki pod blokiem, rozbijanie butelek) przyjeżdżali za nie więcej niż 10 minut, ale... pod warunkiem, że były to maksymalnie 2-3 osoby. Do większych grup boją się podejść. A dlaczego? Nie dlatego, że im się "oberwie" od gnojków, tylko dlatego, że w razie jakichś obrażeń u rzeczonej grupki to oni będą winnymi, a nie chuligani - i to jest chore. A inna sprawa, że w sytuacjach zupełnie nieuzasadnionych używają przemocy i jakoś uchodzi im to na sucho (podobnie jak w Twoim przykładzie).
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Godne pochwały jest to, że autor próbuje zwrócić uwagę na ten problem. Można mieć nadzieję, że ktoś po przeczytaniu zacznie myśleć i o innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie podoba mi się taki styl pisania. ( Hmm..Jeszcze jedna autorka pisze w podobny sposób, choć bardziej pesymistycznie).

To, że nikt nie reaguje na zło, to już norma. I apele tego nie zmienią. Już ktoś napisał powyżej, ze ludzie się boją o swoje zdrowie, życie i stąd brak reakcji. Reagują jedynie , kiedy sami są zagrożeni lub ich bliscy. Czasem jednak zdarzają się wyjątki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.