Facebook Google+ Twitter

"Jestem muzycznym łakomczuchem" – Marc Minkowski w Polsce

Światowej sławy dyrygent wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia wystąpi z koncertami w Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

Marc Minkowski (fot. Michał Tyrpa)Czterdziestopięcioletni Marc Minkowski wywodzi się z rodziny o polsko-żydowskich korzeniach. Jego pradziad był znanym warszawskim bankierem, dziadkowie – para psychiatrów - wyemigrowali do Francji na początku XX wieku.

Minkowski studiował grę na fagocie i dyrygenturę. W 1982 r. założył zespół Les Musiciens du Louvre, specjalizujący się w muzyce europejskiego baroku.
Dyrygent zasłynął jako wybitny interpretator operowych dzieł Mozarta. Jego „Idomeneo” (w Opera de Paris), „Uprowadzenie z Seraju” (wykonane z orkiestrą Mozarteum), „Wesele Figara” (z Mahler Chamber Orchestra ) oraz „Czarodziejski flet”, weszły do kanonu wykonawstwa muzyki dawnej.

Z Sinfoniettą Cracovia przyjdzie mu się spotkać po raz pierwszy. Orkiestra, założona w 1990 r. przez studentów krakowskiej Akademii Muzycznej działa pod patronatem prezydenta Krakowa jako Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Za jej pulpitem dyrygenckim stawały już takie sławy, jak Lorin Maazel, Valery Giergiev, Christoph Eschenbach, John Neal Axelrod, Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk.

Marc Minkowski odwiedził Polskę po raz drugi. Przed ćwierćwieczem jako fagocista jednej z francuskich orkiestr był m.in. Krakowie. We wtorek 20 lutego opowiadał o swoich wrażeniach oraz „wstrząsie architektonicznym”, jak przeżył poprzedniego wieczoru spacerując po krakowskim rynku. Artysta wyznał, iż jest szczęśliwy, że mimo bardzo napiętego kalendarza, udało mu się przyjechać na parę dni do Polski. Zagadnięty o przyczyny tak szerokich zainteresowań muzycznych – repertuar wykonywany przez niego „rozciąga się” od (barokowego) Lullego po (romantycznego) Offenbacha – odpowiedział: - Jestem muzycznym łakomczuchem. Wystarczą mi trzy wieki muzyki.

W trakcie krakowskiego, warszawskiego i gdańskiego koncertu zostaną wykonane trzy symfonie młodego Mozarta. Uwertura „Il Re Pastore” (KV 208 i KV 102), która w opinii francuskiego dyrygenta w sposób korzystny odróżnia się od pozostałych młodzieńczych dzieł salzburskiego geniusza. Poza tym koncert wypełnią 39. Symfonia Es-dur (KV 543) oraz 40. Symfonia g-moll (KV 550).

Marc Minkowski i Sinfonietta Cracovia wystąpią:
21 lutego 2007 – Sala Filharmonii w Krakowie
22 lutego 2007 – Zamek Królewski w Warszawie
23 lutego 2007 – Sala Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Zobacz także:

www.sinfonietta.pl

www.artevolution.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

--> +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za smak muzyki, podany przez tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.