Facebook Google+ Twitter

"Jestem nazistą, trochę współczuję Hitlerowi". Lars von Trier persona non grata w Cannes

"Przez długi czas byłem Żydem i byłem szczęśliwy. Potem odkryłem, że jestem nazistą. Mam niemieckie korzenie, co dało mi trochę przyjemności. Cóż mogę powiedzieć? Rozumiem Hitlera… Tak, trochę z nim sympatyzuję" - te słowa spowodowały, że Lars von Trier uznany został za persona non grata na festiwalu w Cannes.

 / Fot. PAP/EPAZnany ze swych kontrowersyjnych filmów oraz wypowiedzi von Trier, po raz kolejny zaszokował uczestników konferencji, która odbyła się w związku z premierą "Melancholii" na festiwalu filmowym w Cannes - podaje film.onet.pl.

"Przez długi czas byłem Żydem i byłem szczęśliwy – mówił Lars von Trier. – Potem poznałem Susanne Bier i przestałem być zadowolony. [..] Odkryłem, że tak naprawdę jestem nazistą. Mam niemieckie korzenie, co dało mi trochę przyjemności. Cóż mogę powiedzieć? Rozumiem Hitlera… Tak, trochę z nim sympatyzuję".

Reżyser dodał co prawda, że nie popiera II wojny światowej i nie jest przeciwko Żydom, ale jego wcześniejsza wypowiedź spowodowała konsternację dziennikarzy. Na niewiele przydały się też jego tłumaczenia, iż była to prowokacja i żart, który z pewnością ludzie zrozumieją. Także aktorzy, którzy wystąpili w filmie "Melancholia" wyglądali na zaskoczonych wypowiedzią swego reżysera.

Ostatecznie, kilka godzin później, von Trier oficjalnie przeprosił za swą wypowiedź. "Uraziłem wiele osób, za co szczerze przepraszam. Nie jestem antysemitą, nie jestem w żaden sposób rasowo uprzedzony, nie jestem też nazistą". Nie przekonało to jednak organizatorów festiwalu i von Trier został uznany za persona non grata w Cannes.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

kuch
 • kuch
 • 31.05.2011 17:14

JESTEM NAZISTKA, UWIELBIAM HITLERA, NIE LUBIE ZYDOW!! :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
karisiaht
 • karisiaht
 • 20.05.2011 11:48

Więc jest ktoś bardziej jeszcze stuknięty, niż ja!(Oczywiście, wśród ludzi prawdziwych, a nie np. takich złych, walniętych z życzenia, lubiących to, że oni są źli...) Bo też myślę, że Lars von Trier nie chciał być zły, tylko nie przemyślał, tego, co mówił, a teraz nie wie, jak ma wytłumaczyć, że to żarty - głupie jednak... bo i tak nikogo nie bawił, ale prowokował- na pewno...
Ku przestrodze tych wszystkich, którzy chcą za wszelką cenę szokować i prowokować!

Komentarz został ukrytyrozwiń
maga
 • maga
 • 19.05.2011 20:42

no cóż, teraz będzie robił filmy z Melem Gibsonem, pytanie tylko kto je wyprodukuje i podejmie się dystrybucji...facet zostanie z tym piętnem na zawsze...może nawet jest skończony...choćby przepraszał milion razy to istnieją słowa niewybaczalne..w sumie szkoda, bo zdolny był...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof.
 • Krzysztof.
 • 19.05.2011 19:18

Do student - komunizm ma na celu dobro obywateli, ich równość bez podziału na kasty i ogólnie dobro ludzkości jak również demokratyczne rządy wybrane przez obywateli. To, że wykorzystywano go do dyktatury niczego nie zmienia. Natomiast nazizm, to z założenia jest dyktatura i uznanie jednej nacji za "rasę panów", a resztę za nadających się na niewolników lub w ogóle do likwidacji. Nie ma co porównywać tych dwóch systemów - w Europie masowo korzystamy ze zdobyczy komunizmu i jakoś to nikogo nie boli. (Państwowe szkolnictwo, lecznictwo, komunikacja, zasiłki i tak dalej). Warto nieco poczytać zanim się coś palnie... Poza tym nazizm zabił te 10 mln w kilka lat, a tzw "komunizm" (nie mający z nim wiele wspólnego) 100 mln w ponad 70. Gdyby naziści mieli tyle czasu to by wymordowali paręset milionów ludzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń
123
 • 123
 • 19.05.2011 17:54

Ech, jak to na festiwalu w Cannes, odbiła mu palma.

Komentarz został ukrytyrozwiń
edi
 • edi
 • 19.05.2011 13:36

Według von Triera "wystarczy"mieć niemieckie korzenie aby być nazistą i antysemitą.
Widać z tego,że nie tylko Polacy są niewolnikami stereotypów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
student
 • student
 • 19.05.2011 10:37

Czego tu się wstydzić???? Jeśli ludzie przyznają się do bycia (post)KOMUNISTAMI (ok 100mln zabitych) to dlaczego nie mają się przyznawać do fascynacji NAZIZMEM (ok 10mln zabitych).
Piepr*ona polityczna poprawność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.