Facebook Google+ Twitter

"Jestem po prostu marzycielką" - spotkanie z Olgą Tokarczuk

W piątek, w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się spotkanie ze znaną polską pisarką Olgą Tokarczuk.

Krakowskie Targi Książki 2005 źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Olga_Tokarczuk_2.jpg / Fot. nieznanyOlga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Jest pisarką, eseistką, autorką scenariuszy, poetką. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nagrodą Fundacji im. Kościelskich, paszportem Polityki oraz kilkoma nominacjami do literackiej Nagrody Nike. Od 2004 roku organizuje we Wrocławiu i Jeleniej Górze Festiwal Opowiadań, na którym autorzy krótkich form literackich z różnych krajów świata prezentują swoje dokonania. Zadebiutowała w roku 1979 na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borowin publikowała pierwsze opowiadania.

Piątkowe spotkanie miało charakter dyskusji między pisarką a słuchaczami, głównie studentami i wykładowcami Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Leszkiem Pułką i dr Jackiem Grębowcem. Pretekstem do rozmowy była najnowsza książka Olgi Tokarczuk, Bieguni, która ukazała się w październiku.

Pierwszym tematem poruszonym przez Leszka Pułkę był tworzony przez pisarkę obraz kobiety. Prowokacyjnie zarzucił on Oldze Tokarczuk zbytnie dążenie do chłopięctwa oraz odchodzenie od stereotypów matki, żony i kochanki. Pisarka zgodziła się z tym, że stara się pokazać czytelnikom inny obraz kobiety niż rozpowszechniony w literaturze powszechnej, ale podkreśliła równocześnie, że nie wyrzeka się swojej kobiecości: - Jestem heteroseksualną, zdrową kobietą, mam dziecko – nie zaprzeczam temu. Ale przede wszystkim jestem człowiekiem... Płeć jest pewnym rodzajem tożsamości, który jest nam dany, ale który nas nie określa. Staram się stworzyć narratora (specjalnie używam formy męskiej), który jest kobietą, ale również jest człowiekiem i próbuje oderwać się od tych cech, które są zawsze kobietom przypisywane.

Pisarka zwróciła również uwagę na brak w literaturze poważnych, tragicznych bohaterów kobiecych: - Nie ma kobiety-Hamleta mówiącej: Być albo nie być. Prędzej: Gotować albo nie gotować.

Poruszona została również kwestia tytułu najnowszej książki Olgi Tokarczuk i jego znaczenia: - Bieguni to nazwa rosyjskiej sekty z XVIII wieku, której członkowie uważali, że jedynym sposobem na zbawienie jest nieustanne poruszanie się, zarówno w sensie dosłownym, fizycznym, jak i metaforycznym, oznaczającym nieprzywiązywanie się do zastanych form. Dzisiejsze bieguństwo rozumiem jako kwestionowanie wszystkiego, co dostajemy gotowe oraz nieustanne poszukiwanie własnego świata – wyjaśniła pisarka.

Emocje i dyskusje wzbudziło stwierdzenie Olgi Tokarczuk, że - być może pewną alternatywą dla globalnego świata, w którym wszyscy ubierają się i myślą tak samo, jest świat złożony z małych anarchistycznych wspólnot.

Na zarzuty, że jest to wizja niemożliwa do spełnienia, odpowiedziała: - Bardzo możliwe. Ja nie twierdzę, ze to jest realne – ja jestem po prostu marzycielką.

Na koniec spotkania jedna ze słuchaczek spytała: - Kilka lat temu powiedziała Pani w jednym z wywiadów, że jest takie jedno opowiadanie, z którym nie może sobie Pani poradzić. Czy mogłaby Pani coś więcej o nim powiedzieć?
- Muszę się przyznać, że się z nim nie uporałam, odłożyłam je. Nie mogę powiedzieć, o czym miało ono opowiadać, bo gdybym to wiedziała, to bym je napisała. Ten sam watek pojawił się podczas pracy nad Biegunami i po raz kolejny musiałam z niego zrezygnować – odpowiedziała pisarka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

(+) ciekawe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusior :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
uwielbiam Tokarczuk:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :) Szkoda, ze nie udało się zrobić mini wywiadu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"+" za sprawnie i rzeczowo napisaną relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.