Facebook Google+ Twitter

"Jesteś Bogiem": między Sztuką a życiem

Film "Jesteś Bogiem", który kilka dni temu wszedł na ekrany i już bije rekordy frekwencyjne opowiada historię polskiej grupy hip - hopowej, a tak naprawdę stanowi egzemplifikację sytuację artysty we współczesnym świecie.

Plakat filmu "Jesteś Bogiem". / Fot. materiały dystrybutoraScenarzysta, Maciej Pisuk i reżyser, Leszek Dawid nie ukrywają, iż dramaturgiczną osią ich filmu jest krótka acz burzliwa, zakończona samobójczą śmiercią lidera historia zespołu Paktofonika, jednego z pierwszych grających polski hip - hop. W filmie pada nazwa grupy, bohaterowie noszą prawdziwe nazwiska i pseudonimy muzyków: Wojciecha "Fokusa" Alszera, Sebastiana "Rahima" Salberta oraz Piotra "Magika" Łuszcza (pojawia się także beatbokser Marcin "Sot" Zięba grany przez Ernesta Lorka).

Autorzy filmu zastosowali dość powszechną w tego typu opowieściach narrację retrospektywną. Pierwsze sceny przedstawiają pożegnalny koncert Paktofoniki w katowickim Spodku w marcu 2003 roku, a następnie akcja przenosi się o pięć lat wstecz. Fokus i Rahim, zafascynowani muzyką hip - hopową, nawiązują kontakt z Magikiem, który ma już wtedy na koncie udane produkcje z formacją Kaliber 44 i wspólnie postanawiają stworzyć nową jakość w polskiej muzyce, Paktofonikę czyli pakt przy dźwiękach głośnika. Ta muzyka pozwala im oderwać się od szarości codziennego życia, którego rytm wyznaczają praca i oglądanie teleturniejów w telewizji. Kiedy ich produkcje zyskują uznanie wśród młodej publiczności, chłopcy z zadymionego Śląska wpadają w szpony pseudo producentów muzycznych, którzy węszą w tym dobry interes przede wszystkim dla siebie. Film Leszka Dawida obnaża z całą bezwzględnością polski dziki show biznes końca lat 90. uosabiany przez niejakiego Gustawa Zarzyckiego, którego gra jak zwykle po mistrzowsku Arkadiusz Jakubik. To musi doprowadzić do tragedii, zwłaszcza w zderzeniu z wrażliwością młodych artystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

levy
  • levy
  • 26.09.2012 15:51

Bardzo dobra recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.