Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5199 miejsce

Jesteś patriotą? Co dzisiaj znaczą słowa: Bóg, honor, ojczyzna?

Te trzy słowa, chociaż niezwykłe w zestawieniu, zwykle nabierają zupełnie innego znaczenia, gdy padają z ust różnych ludzi. Ponieważ przekrój społeczeństwa mamy szeroki to i każdemu kojarzyć się mogą z czymś innym.

 / Fot. .Zapewne w czasach, gdy hasło "Bóg, honor, ojczyzna" powstawało, jego sens był o wiele głębszy. Czasy były ciężkie, wróg stał u granic, należało bronić zarówno wiary, jak i ojczyzny. A jeśli umrzeć to tylko z honorem. Jednak ich wartość z punktu widzenia polskiego społeczeństwa wydaje się dzisiaj marna.

Boże! Chroń Polaków i Polskę - wypisują niektórzy na swoich sztandarach. Ci, którzy jeszcze nie popadli w ta paranoję dodają: Chroń, ale przed nimi samymi.

Język nienawiści, czy zasada własnej korzyści?


Trudno dzisiaj odnieść się jednoznacznie do tych słów.Czasy się zmieniły, zmienili się ludzie, zmieniło się podejście do życia. Kiedyś zapewne te trzy słowa służyły temu, aby wiązać je z patriotyzmem, czyli szeroko rozumianą miłością do ojczyzny. Język prosty i przesłanie proste. A dzisiaj?

 / Fot. .Dzisiaj mówi się o lokalnym patriocie, co świetnie sprzyja bandyckim burdom na stadionach albo o narodowym patriotyzmie, który pozwala skandować hasło: Polska dla Polaków i szukać zaczepki wszędzie, gdzie trafi się ktoś słabszy. Niektórzy mówią o wolności i głoszą w mediach katolickich hasła nacjonalistyczne.

I tutaj pojawia się istota problemu. Gdy człowiek staje się fanatykiem, nie jest ważne, jaki sztandar nad nim powiewa i co na nim jest napisane. Najważniejsze jest, aby za wszelką cenę przeforsować swoją, chociażby najbardziej absurdalna rację.

Czy to prawda, że kiedyś patriotą mógł być taki człowiek, który chciał być Polakiem i o polskość walczył w jakikolwiek sposób i przelewał za ojczyznę krew.
Prawdopodobnie tak właśnie było. Dzisiaj społeczeństwo jest tak podzielone, że, co prawda mówi tym samym językiem, ale nikt nikogo kompletnie nie rozumie.

Jaki kolor ma Twój sztandar?


Dzisiaj, czasem wstyd iść pod jednym sztandarem z tymi, którzy na tym sztandarze te słowa niosą. Czyż nie stały się one wyświechtanym frazesem, dobrze pasującą formułką zarówno dla narodowego nacjonalisty, szalikowca-bandyty ze stadionu, jak i geja na paradzie równości. A może starsze pokolenie, popierając głoszącego nienawiść Ojca Dyrektora, powinno się
opamiętać? Tylko w imię czego mają się wszyscy ci ludzie opamiętać? Skoro w szkole zamiast lekcji religii można sobie wybrać etykę. A dlaczego mam wybierać między religią i etyką? Czyż wartości głoszone nie są tożsame?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 04.10.2012 17:13

Mam sowie zdanie, ale nie będę się powtarzał więc polecam w tym samym serwisie link

Komentarz został ukrytyrozwiń
odwrócony
 • odwrócony
 • 02.10.2012 00:26

A dla mnie patriotą jest ten który na pierwszym miejscu ma swoją ojczyznę,na drugim miejscu ma swój honor i rodzinę, a ewentualnie na czwartym miejscu boga. Bo bóg jest międzynarodowy i modlą się do niego o to samo narody które są sobie wrogie i walczą ze sobą. I czy ten bóg może być wtedy sprawiedliwy?? Jeśli pozwala żeby narody wierzące w niego walczyły ze sobą i modliły się do niego o zwycięstwo To dla mnie wychodzi że albo go nie ma albo jest sadystycznym paranoikiem i zboczeńcem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Waldek J.
 • Waldek J.
 • 01.10.2012 20:49

Nie jestem patriotą. Poza honorem , moja wspaniała ojczyzna odebrała mi wszystko, spokój, poczucie bezpieczeństwa i szanse na normalne życie, a Boga....no cóż...nie ma,nie było i nie będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
M. Roland
 • M. Roland
 • 01.10.2012 10:51

Słusznie Pan napisał "Najważniejsze jest, aby za wszelką cenę przeforsować swoją, chociażby najbardziej absurdalna rację", ale to zdanie dotyczy wszystkich, Pana także

Komentarz został ukrytyrozwiń

@JP Przepraszam JP za te truizmy,

Wszyscy w tym kraju jesteśmy patriotami...tylko że akurat problem w tym, ze ten kraj bardziej potrzebuje Dzedaj...

Komentarz został ukrytyrozwiń
JP
 • JP
 • 30.09.2012 21:50

Przepraszam, Autorze... ale Twój tekst to zbiór truizmów...

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 30.09.2012 13:07

już nie wspomne ze niemcy szli z hasłem .. gott mit uns...albo deutschland uber alles...jak to można hasła do propagandy wykorzystywać!! czy niemcy podbijając świat byli patriotami pewnie wg niektórych tak ale to był fałszywy patriotyzm bo przecież nie można zabijać innych narodów w imię wywyzszenia własnego

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 30.09.2012 13:01

granice określeń są płynne między patriotą a nacjonalistą P .Przybylski bardzo dobrze to określił wywyzszanie własnego narodu albo czynienie z niego mesjasza narodów to jest już nacjonalizm tak jak i demokracja np w latach 50 czy 60 w USA czy była demokracja no chyba dla głupich bo niebiałych traktowano jako ludzi 2 kategorii tj połowę obywateli bo o rosji to nawet nie wspomnę...gdzie była dyktatura proletariacka ...dużo jest więc wyświechtanych słow o róznych kolorytach

Komentarz został ukrytyrozwiń

A niech mi pan wskaże państwo, w którym nie ma radykalnych nacjonalistów. Warto przypomnieć, choćby co ostatnio działo się w niektórych krajach UE (akcje często wymierzone w Polaków).

I po co znowu tak generalizować? Od razu zrzucać to na cały naród? Bez sensu.

Nie chodzi o poprawne, bo w pełni obiektywne nie są żadne. GW wypadła jednak zdecydowanie najgorzej, słabiej nawet od powszechnie krytykowanej GP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Łukasz Wolski - każdy oczywiście ma swoje zdanie odnośnie patriotyzmu.

Chciałby się pan przekonać na własnej skórze, że w tym kraju patriotyzm ma rasistowski charakter?

Proszę się w takim razie pomalować na ciemny kolor lub ogłosić, że jest pan wyznania mojżeszowego i udać na paradę ogolonych na łyso panów lub kibiców polskich klubów...

Z ciekawości - jakie media są tymi poprawnymi według pana? Proszę mi wskazać na tytuł, który jest wykładnią poprawności jakiejkolwiek...

@ solidarny - panie/pani kochany/kochana - Przecież napisane jest w tekście, że chociaż tym samym językiem mówimy, to nikt nikogo nie rozumie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.