Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2238 miejsce

Jesteś patriotą? Co dzisiaj znaczą słowa: Bóg, honor, ojczyzna?

Te trzy słowa, chociaż niezwykłe w zestawieniu, zwykle nabierają zupełnie innego znaczenia, gdy padają z ust różnych ludzi. Ponieważ przekrój społeczeństwa mamy szeroki to i każdemu kojarzyć się mogą z czymś innym.


Sakrum i profanum


Stawianie obecnie własnych wartości, według zasady własnej korzyści nad prawdziwe wartości, które niosą te trzy słowa powoduję, że ludzie, którzy posługują się tymi hasłami równie dobrze mogliby posługiwać się czymkolwiek innym. Bejsbol, polityczne plugawienie, czy beret na głowie, zastąpi Boga, honor i ojczyznę. Kim jest dziś Bóg? Czym honor? Czym ojczyzna? Czym wartości moralne? Wszystko da się wszak przehandlować i spieniężyć.
Każdego można opluć i szybko sprowadzić do parteru.

Można pokusić się o stwierdzenie, że świat mógłby być zdecydowanie lepszy, gdyby człowiekowi zamiast patriotyzmu przyświecał humanitaryzm. Jednak i to nie jest to takie oczywiste, gdy wspomnieć np. wszystkich zamordowanych podczas Rewolucji Francuskiej w ramach głoszonego wtedy humanitaryzmu pod hasłem wolności, równości i braterstwa.

Czy nie jest zastanawiające inne, wynikające z tytułu inne pytanie. Czy katolikowi, chrześcijaninowi, osobie wierzącej, etc., potrzebna jest w jakimkolwiek znaczeniu tego słowa ojczyzna do tego, aby stosować zasady zapisane w Dekalogu. Czyli, czy to ojczyzna (i wszelkie z tego faktu wynikające uwarunkowania), określa tzw. miłość do bliźniego?

Jesteś Polakiem? To musisz być patriotą


Czy to, że jestem Polakiem oznacza, że jestem patriotą, bo chociażby przekładam sprawy mojego kraju nad inne kraje? "Polska dla Polaków" - głoszą niektórzy podpierając się Bogiem, honorem i ojczyzną. Jesteśmy w Unii Europejskiej, więc, czy sprawy całej Europy nie powinny być mi bliższe? Być może, skoro nie jestem w stanie ogarnąć spraw całej Europy, to wystarczy jak zwrócę uwagę sąsiadowi, aby sprzątał po swoim psie… Czy wtedy też, będę dobrym patriotą, czy już lokalnym chamem i upierdliwym sąsiadem?

Czy my, Polacy oprócz tego, że potrafimy, (co pokazuje nasza historia) tak pięknie umierać w imię powyższych haseł, to jednak nie potrafimy ze sobą, jako naród z godnością współżyć? Może czas już na refleksję zanim w słowniku ktoś przypisze inne definicje i innego znaczenia nabiorą słowa: Bóg, honor, ojczyzna…

Najwyższy czas już na opamiętanie, zanim w szale, furii i zacietrzewieniu wydłubiemy sobie oczy i rozszarpiemy gardła w imię pieniędzy, władzy i braku zasad moralnych.
Znajdź nas na Google+


 / Fot. . / Fot. .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 04.10.2012 17:13

Mam sowie zdanie, ale nie będę się powtarzał więc polecam w tym samym serwisie link

Komentarz został ukrytyrozwiń
odwrócony
 • odwrócony
 • 02.10.2012 00:26

A dla mnie patriotą jest ten który na pierwszym miejscu ma swoją ojczyznę,na drugim miejscu ma swój honor i rodzinę, a ewentualnie na czwartym miejscu boga. Bo bóg jest międzynarodowy i modlą się do niego o to samo narody które są sobie wrogie i walczą ze sobą. I czy ten bóg może być wtedy sprawiedliwy?? Jeśli pozwala żeby narody wierzące w niego walczyły ze sobą i modliły się do niego o zwycięstwo To dla mnie wychodzi że albo go nie ma albo jest sadystycznym paranoikiem i zboczeńcem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Waldek J.
 • Waldek J.
 • 01.10.2012 20:49

Nie jestem patriotą. Poza honorem , moja wspaniała ojczyzna odebrała mi wszystko, spokój, poczucie bezpieczeństwa i szanse na normalne życie, a Boga....no cóż...nie ma,nie było i nie będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
M. Roland
 • M. Roland
 • 01.10.2012 10:51

Słusznie Pan napisał "Najważniejsze jest, aby za wszelką cenę przeforsować swoją, chociażby najbardziej absurdalna rację", ale to zdanie dotyczy wszystkich, Pana także

Komentarz został ukrytyrozwiń

@JP Przepraszam JP za te truizmy,

Wszyscy w tym kraju jesteśmy patriotami...tylko że akurat problem w tym, ze ten kraj bardziej potrzebuje Dzedaj...

Komentarz został ukrytyrozwiń
JP
 • JP
 • 30.09.2012 21:50

Przepraszam, Autorze... ale Twój tekst to zbiór truizmów...

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 30.09.2012 13:07

już nie wspomne ze niemcy szli z hasłem .. gott mit uns...albo deutschland uber alles...jak to można hasła do propagandy wykorzystywać!! czy niemcy podbijając świat byli patriotami pewnie wg niektórych tak ale to był fałszywy patriotyzm bo przecież nie można zabijać innych narodów w imię wywyzszenia własnego

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 30.09.2012 13:01

granice określeń są płynne między patriotą a nacjonalistą P .Przybylski bardzo dobrze to określił wywyzszanie własnego narodu albo czynienie z niego mesjasza narodów to jest już nacjonalizm tak jak i demokracja np w latach 50 czy 60 w USA czy była demokracja no chyba dla głupich bo niebiałych traktowano jako ludzi 2 kategorii tj połowę obywateli bo o rosji to nawet nie wspomnę...gdzie była dyktatura proletariacka ...dużo jest więc wyświechtanych słow o róznych kolorytach

Komentarz został ukrytyrozwiń

A niech mi pan wskaże państwo, w którym nie ma radykalnych nacjonalistów. Warto przypomnieć, choćby co ostatnio działo się w niektórych krajach UE (akcje często wymierzone w Polaków).

I po co znowu tak generalizować? Od razu zrzucać to na cały naród? Bez sensu.

Nie chodzi o poprawne, bo w pełni obiektywne nie są żadne. GW wypadła jednak zdecydowanie najgorzej, słabiej nawet od powszechnie krytykowanej GP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Łukasz Wolski - każdy oczywiście ma swoje zdanie odnośnie patriotyzmu.

Chciałby się pan przekonać na własnej skórze, że w tym kraju patriotyzm ma rasistowski charakter?

Proszę się w takim razie pomalować na ciemny kolor lub ogłosić, że jest pan wyznania mojżeszowego i udać na paradę ogolonych na łyso panów lub kibiców polskich klubów...

Z ciekawości - jakie media są tymi poprawnymi według pana? Proszę mi wskazać na tytuł, który jest wykładnią poprawności jakiejkolwiek...

@ solidarny - panie/pani kochany/kochana - Przecież napisane jest w tekście, że chociaż tym samym językiem mówimy, to nikt nikogo nie rozumie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.