Facebook Google+ Twitter

"Jesteś piękne - mówię życiu". Poezja Szymborskiej w teatrze

Długo trwały rozmowy z Wisławą Szymborską na temat przygotowania spektaklu, w którym zostałyby wykorzystane jej wiersze. Ostatecznie, po dostarczeniu noblistce zarysu przedstawienia, poetka się zgodziła. Przekonał ją do tego reżyser Waldemar Śmigasiewicz. Warszawska premiera "Jesteś piękne - mówię życiu" odbędzie się 25 października w Teatrze Powszechnym.

 / Fot. Katarzyna BańborW Teatrze Powszechnym usłyszymy 37 wierszy Szymborskiej z całego okresu jej twórczości. Zostały one opatrzone muzyką Stefana Bollaniego. W spektaklu występują trzy kobiety, każda symbolizuje Szymborską w innym okresie życia. Paulina Holtz to najmłodsza aktorka - gra naiwność. Kobietę, która zawiodła się na mężczyznach gra Anna Moskal. Aktorka często paraduje po scenie z papierosem, atrybutem kojarzącym się z Szymborską. Ostatnia z aktorek, Joanna Żółkowska, to "doświadczone oko". Całość składa się na opowieść o życiu - z pomocą wierszy polskiej noblistki aktorki próbują opisać świat w wymiarze kosmosu i mikrokosmosu.

Czytaj także: Prezydent odznaczył Wisławę Szymborską Orderem Orła Białego

Szymborska - zabawna i zdystansowana poetka

 / Fot. Katarzyna BańborPaulina Holtz opowiedziała Wiadomościom24.pl o przygotowaniach do spektaklu i osobistych doświadczeniach z poezją Szymborskiej. - Co zabawne, pisałam maturę z wiersza pani Szymborskiej. Tak naprawdę dużo później zetknęłam się z ta poezją. Towarzyszyła mi cały czas, a później gdzieś tam znikła. Poezja bardzo szybko znika z naszego życia. Teraz była okazja, żeby wrócić do tej niej. Nie było to już wyzwanie do analizy. Zupełnie inaczej ją postrzegałam, już więcej rozumiałam i łatwiej mi się było utożsamić z tą poezją. Szymborska jest poetką niezwykle zabawną i zdystansowaną do rzeczywistości, więc to nam pomagało. Bardzo pomagał nam też Waldek Śmigasiewicz, on chyba czuje poezję i muzykę. Myśmy były właściwie tylko narzędziami i starałyśmy się tego nie zepsuć (śmiech) - mówi Holtz.

Jeden wiersz jest Paulinie Holtz szczególnie bliski. - To jest specyficzne dla pracy przy tym przedstawieniu. Zależy, w jakich okolicznościach życiowych się znajdujemy, czy mamy lepszy, czy gorszy czas, to inne wiersze nas poruszają. Ja bardzo lubię, w sumie bardzo smutny wiersz Jestem za blisko, żeby mu się śnić. To opowieść o wielkiej miłości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

maria
  • maria
  • 26.10.2011 20:58

bardzo chcialabym pojsc do powszechnego, mam nadzieje, ze beda to grali do konca roku

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agata P.
  • Agata P.
  • 25.10.2011 23:18

Bardzo ciekawy opis przedstawienia, dzięki któremu może wzrosnąć zainteresowanie wierszami Szymborskiej. Ostatnie zdanie jest pięknym podsumowaniem i zachętą do odwiedzenia Teatru Powszechnego 25 października. Wielki plus dla Pani praktykantki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisane bardzo ciekawie o Szymborskiej, jej poezji i teatrze !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.