Facebook Google+ Twitter

Jesteś w ciąży? - Nie pij. Nowa kampania społeczna

„Lepszy start dla Twojego dziecka” to najnowsze przedsięwzięcie mające promować abstynencję alkoholową wśród kobiet będących w stanie „błogosławionym”. Akcja ruszyła na początku sierpnia i będzie trwała dwa miesiące, czyli do końca września.

Plakat. / Fot. Oficjalna strona kampanii.Projekt został zainicjowany przez Polski Przemysł Spirytusowy i ma na celu ukazanie zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu w okresie ciąży. Jak informuje komunikat na oficjalnej stronie kampanii
www.lepszystart.com.pl - "Nawet jeden kieliszek wina wypity przez przyszłą mamę ma bardzo poważne konsekwencje, zarówno dla niej jak i dla jej nienarodzonego dziecka".

Nadmierne spożycie napojów wyskokowych w czasie ciąży może doprowadzić do wytworzenia się u dziecka alkoholowego zespołu płodowego. FAS, jak w skrócie określa się to zaburzenie, przejawia się w postaci opóźnień umysłowych i problemów w prawidłowym rozwoju. Dzieci, których matki piły będąc w ciąży muszą borykać się z różnego rodzaju ułomnościami przez całe życie. Akcja ma na celu zmniejszenie skali tego typu patologii społecznych i poprawę świadomości wśród Polaków dotyczącą picia przez kobiety w ciąży. Z badań Ipsos z 2005 roku wynika, że poziom wiedzy dotyczący spożywania alkoholu przez kobiety spodziewające się dziecka jest niewystarczający - Przerażające jest to, że nie ma świadomości wśród ludzi, iż nawet mały kieliszek wina może poważnie zaszkodzić płodowi i matce - mówi koordynator kampanii Joanna Kraińska.

W ramach kampanii na terenie 600 poradni zdrowotnych i ginekologicznych oraz w tysiącu aptek na obszarze całego kraju zostaną rozlokowane materiały informacyjne. Oprócz ulotek i ciekawych plakatów na początku września ruszy również przekaz w telewizji i na największych portalach internetowych. Organizatorom kampanii udało się również namówić do współpracy znaną aktorkę Magdalenę Różczke i wielokrotną reprezentantkę Polski w snowboardzie Jagnę Marczułajtis. Obie mamy zostały ambasadorkami akcji i przy użyciu swojego wizerunku będą promowały wstrzemięźliwość alkoholową podczas ciąży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

hmmmm? Rodzi mi się w głowie pytanie!!!Nie pij-kobieto jesteś w ciąży-to chyba oczywistość. Tyle się mówi o zdrowym stylu życia, mamy XXI wiek, a wciąż należy ludziom przypominać jak żyć. Zamiast kampani proponowałabym od zaczęcia profilaktyki uzależnionych matek, które mają już narodzone dzieci i nie tylko. Wzywam i proszę kobiety rozumiem Was, ale czas na chwilę opamiętania. Życzę dużo rozsądku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • H S
  • 12.08.2008 09:22

Przykre, że takie kampanie są potrzebne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie przeraża sam fakt, że wogole taka "kampania" jest prowadzona.

Wszak świadczy ona o kompletnym nieuctwie, upadku i braku zachowań zdrowotnych u przyszłych matek.
Jest to pokłosie nie przygotowania kobiet do bycia matkami.

Jak świat swiatem kobieta w ciązy była obiektem troski całej rodziny; a przede wszystkim była uswiadamiana przez własna matkę - babkę - ciotki - jak nalezy dbac o siebie i dziecko w tym okresie.
Dwa miesiące jakies kretyńskiej "akcji" mają odwrócić koszmarną rzeczywistośc, że młode kobiety poprostu chleją?

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak . bo od końca września . gdy skończy się kampania. apjat, znow będzie wolno z czystym sumieniem. Taka kampania winna być STALE. a nie przez dwa miesiace. bo zakrawa na kpinę i jest niewiarygodna.
Poza tem ilość ciężarnych pijących w nadmiernych ilościach i szkodliwych dla płodu jest najprawdopodobniej ??? jaka? O nich jest głośno, fakt. i słusznie , że głośno, Ale ileęŻ kobiet w ciąży nie pieje i nikt o nich nie pisze.

Mnie np. lekarz nawet zaproponował abym wypijała do 100 mil dziennie czerwonego wina.
co uważał za zdrowsze niż połykanie tabletek na podniesienie ciśnienia

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dla mnie cała ta kampania to zręczna manipulacja (w obronie słusznej tezy, ale od kiedy to cel uświęca środki?).
Nikt nie robił prawdziwych statystyk, jaka jest zależność pomiędzy ilością wypitego alkoholu a ryzykiem wystąpienia FAS.
Nawet te "badania" podane na stronie, chociaż podają, ile kobiet piło alkohol w czasie ciąży, ale nie zadano sobie trudu sprawdzenia, jakie ilości i czy choć jedno z dzieci tych kobiet cierpiało na FAS. A może celowo ukryto tę informację, bo była nie na rękę autorom strony?
Nawet nie zadano sobie trudu, aby rozwinąć skrót FAS i nieprawidłowo rozwinięto skrót FAE.
Reasumując - kampanie takie oczywiście powinny mieć miejsce, ale forma tej jest nie do przyjęcia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie kampanie są bardzo ważne, ale zamiast 2 miesięcy powinna trwać co najmniej rok albo być co pewien czas powtarzana. Czytałam opracowania, wg których są w tym kraju lekarze ginekolodzy-położnicy, którzy wręcz ZALECAJA kieliszek czerwonego wina przyszłej matce jako formę uspokojenia dziecka, które w brzuchu kobiety za bardzo się wierci! Przerażająca jest taka niewiedza dziewczyn/kobiet w ciąży, to lekceważące "jedna szklanka piwa nie zaszkodzi"....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.