Facebook Google+ Twitter

Jesteście gotowi? Fisz i Emade - "Piątek 13"

Dwa lata czekaliśmy na kolejny wspólny projekt braci Waglewskich. "Piątek 13" to powrót do czasów sprzed "Tworzywa", Fisz mocno w dłoni trzyma mikrofon, a Emade znów podnosi producencką poprzeczkę. Świeżo!

Fisz Emade - Czas odetchnąć, żaden przesąd nie przeszkodził duetowi braci Waglewskich wydać 13 października nowego albumu, który od czerwca promowany był singlem "Nie bo Nie".
Po kilkuletnim okresie muzycznych podróży, które zaowocowały projektami Tworzywa Sztucznego, Fisza i Enveee, Bassistars Orchestra oraz POE nastąpił czas, w którym braterska spółka powraca silna – zarówno w słowa i dźwięki.
"Piątek 13" po przesłuchaniu przywołuje na myśl pierwsze projekty Waglewskich "Polepione Dźwięki" oraz "Na wylot". Jest to zarazem pierwszy materiał nagrany przez Emade w nowym studio. To słychać; bezkompromisowe brzmienie, nienaganna produkcja, wyczucie dźwięków na światowym poziomie. Emade z roku na rok, każdą kolejną produkcją udowadnia, że ma swój odrębny styl, a jakość jego utworów potrafi zawstydzić niejednego zachodniego producenta. Muzycznie najlepsza produkcja roku - Chapeau bas!
Treść nie ustępuje tutaj formie, Fisz już nie "fruwa", schodzi na ziemię i na "Piątek 13" powraca do zapomnianego już odrobinę, twardego ironiczno-sarkastycznego stylu (to pamięta jeszcze RHX?). Uderza słowami w tragikomiczne sytuacje, które każdy z nas obserwuje codziennie na ulicy, w klubach, mediach.
Co chwila słuchacz bombardowany jest ciągami mistrzowsko trafnych porównań. Fisz jest znakomitym obserwatorem, który opanował do perfekcji segregowanie popkulturalnych śmieci, medialnych absurdów i miejskich plotek.
Ta płyta to 13 utworów na trzynastego piątek. Trzynaście, jedna za drugą świetnie skadrowanych opowieści opowiedzianych przez Hrabiego Blablabla. Ten facet rzeczywiście ma "w sercu ogień, a w głowie bałagan"  ("Serce"), ale z tego bałaganu wyciąga słowa w szalonym ciągu, który nie przygniata formą, a wciąż zaskakuje treścią.

Lista utworów

1. Bla Bla Bla numer dwa
2. Goryl
3. Nielegalny towar
4. Serce
5. skit 1
6. Jesteście gotowi?
7. Imitacje
8. Nie bo nie
9. Skit 2
10. Sponsor
11. Pan Mruk
12. Bestseller
13. Krew
14. Plastik (gościnnie O.S.T.R.)

Wydawca: Asfalt Records

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • w w
  • 06.02.2007 19:45

Jestem fanem Fisza... uważam że robi świetną muzę, na tej płytce śmieje się ze związków ludzi, którzy nie są w sobie zakochani, a miłość traktują jak produkt.... potępia dilerów... komentuje sytuację polityczną i wspomina o różnych wydarzeniach, ogólnie rozumiem przekaz... ale płyta jest troche przegadana. Fisz zdaje sobie sprawę, ze niektórzy uważają, że sie wypalił, wspomina nawet o tym w którejś piosence. Według mnie Fisz dalej trzyma poziom, ale najlepiej wychodzi mu operowanie różnymi nowymi egzotycznymi rytmami i krótke symboliczne historyjki, powinien się skupić na dopracowywaniu rytmu w każdej piosence, być może zaburzenia wynikają z tego, że pracuje w nowym studiu... Mało jest fragmentów tak rytmicznych jak np. "Polepiony"... podobał mi się bardzo np. "czy ja nic nie rozumiem, czy oni zwariowali?", albo puenta w "Nielegalnym Towarze"... albo muzyczka dla zakochanych w "Bestsellerze", kiedy to kolesiowi trafia się nowa kobieta..... heh... koleś w "Krwii" ma głos jak ten koleś z LPR w okularkach... Wierzejski czy jak mu tam... dobre porównanie :D...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie miał być elaborat o kolejnym dziele Waglewskich, a spontaniczna recenzja zachecajaca. Miło zaskoczyły mnie chłopaki tym "Piątkiem", a sam Emade dał popis skill'sów, tak że oh ;]
Po pierwszym przesłuchaniu podobała mi się tylko połowa utworów, ale kilka obrotów dalej stwierdzam - to jest spójna płyta. Napewno Goryl, Serce, Jesteście Gotowi, Krew i Sponsor są najbardziej charakterystyczne i hitogenne ;] ale ta płyta pięknie płynie od początku do końca. Na glebsze recenzje przyjdzie czas, daj sie rozpisac man.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Płyty jeszcze nie słyszałem, ale podobno "Jesteście gotowi" miażdży :) No i okładka mistrzowska :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.10.2006 17:39

Który kawałek ci się najbardziej podoba? ;-) Tak w ogóle to recka jak każda, można by długo siedzieć nad tą płytą. NIe wspomniałeś nic o muzycznych nawiązaniach na przykład a szkoda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.