Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11808 miejsce

Jesteśmy, by działać

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-07 08:48

Forum Polonia to największa sieć, skupiająca działaczy, grupy i organizacje polonijne w Irlandii - na VII Zjeździe podsumowano sukcesy dwuletniej aktywności oraz zebrano informacje nt. sytuacji i wyzwań Polaków w post-recesyjnej Irlandii.

 / Fot. Filip DawidzińskiNa spotkanie przybyło niemal 50-ciu lokalnych liderów, przedstawicieli organizacji społecznych , mediów i badaczy akademickich z całej Irlandii, dzięki czemu mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń z przedstawicielami grup z Portlaois, Galway, Kilkenny, Cork, Limerick oraz Dublina.

Gośćmi honorowymi VII Zjazdu Forum Polonia byli konsul Ewa Sadowska oraz Ambasador RP w Dublinie, dr Tadeusz Szumowski, który wygłosił entuzjastyczny wykład inauguracyjny. Podkreślał w nim konieczność wzmacniania sieci współpracy pomiędzy polskimi organizacjami, która przyczyni się dla jeszcze lepszej promocji interesów polskiej społeczności w Irlandii.

Program tegorocznego Zjazdu stanowi odpowiedź na obecną sytuację społeczności polskiej w Irlandii. Przedstawiciele grup, mediów i organizacji społecznych na co dzień bowiem mają kontakt z Polakami, których dotknęły skutki recesji i trudności ekonomicznych, jakich doświadcza właśnie Irlandia. Stąd celem spotkania jest dalsza rozbudowa sieci wymiany informacji poprzez stronę forumpolonia.org i spotkania, a także zaoferowanie polonijnym działaczom pomocy w rozwoju umiejętności liderskich m.in. dzięki programowi szkoleń
i zwiększenie wpływu na politykę Polski i Irlandii wobec Polskich emigrantów.

Ważną część spotkania stanowiły zajęcia warsztatowe, skupione wokół pięciu paneli tematycznych:
- Praca i rozwój zawodowy
- Integracja na poziomie społeczno-kulturalnym. Promocja Polski.
- Edukacja dzieci i młodzieży
- Zaangażowanie polityczno-instytucjonalne. Lobbing.
- Dostęp do świadczeń socjalnych i służby zdrowia w Irlandii
Dyskusje panelowe toczyły się wokół analizy obecnej sytuacji w danym sektorze, powołując się na bezpośrednie doświadczenia osób zaangażowanych w działalność społeczną. Członkowie FP debatowali nad wyzwaniami i metodami osiągania jak najlepszych efektów swojej pracy. Wnioski z dyskusji panelowych staną się podstawą raportu, kreślącego sytuację polskiej społeczności w Irlandii.

Zjazd oferował możliwość wymiany informacji i opinii na temat sytuacji i problemów Polaków w Irlandii. Spotkania z ludźmi, którzy coś robią, są aktywni i organizują się dala również szansę ku temu, by indywidualni uczestnicy zjazdu mogli zweryfikować swoje obserwacje na bazie kolektywnych spostrzeżeń – to bardzo budujące doświadczenie! – Katarzyna Ramsey, University of Limerick

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.