Facebook Google+ Twitter

Jesteśmy na dobrej drodze! - mówi wojewoda dolnośląski

O ostatnich zmianach kadrowych w Kuratorium Oświaty i perspektywach dla młodzieży, rozmawiam z Wojewodą Dolnośląskim Rafałem Jurkowlańcem.

Niedawno wrocławskie dzienniki pisały o zmianach kadrowych we wrocławskim Kuratorium. Pojawiły się głosy, że jest to element czystek kadrowych, zalecanych przez minister Hall. Czy to było powodem dymisji dwóch wicekuratorek?
- Podpisałem dokumenty, z których jasno wynikało, że obie panie zrezygnowały z własnej woli. Sytuacja jest dla mnie klarowna – to naturalna kolej rzeczy w każdym zawodzie. W związku z tymi dymisjami nie było żadnej przerwy w pracach Kuratorium – nowa wice-kurator - Danuta Leśniewska, do tej pory wizytator, od razu przejęła obowiązki. Wiem, że jest to osoba zupełnie apolityczna.

Jakie plany wobec Kuratoriów ma MEN?
- Jednym z założeń Ministerstwa Edukacji jest ponowne zdefiniowanie roli Kuratoriów. Należy dokładnie przyjrzeć się sytuacji, jaka w nich panuje i część kompetencji przekazać samorządom. Panujący w tej chwili system, który opiera się na dualności Kuratoriów, wymaga reformy – zwiększy to z pewnością integralność edukacyjną.

Czy dolnośląski Kurator oświaty zostanie w najbliższym czasie odwołany?
- Nie ma takiej decyzji, żeby odwołać kurator Pawłowicz.

Ostatnio tygodnik Wprost opublikował wyniki ogólnopolskiego plebiscytu najlepszych szkół licealnych. Drugie miejsce w rankingu zajęło wrocławskie Liceum XIV. Reszta dolnośląskich szkół wypadła słabo, czy nie jest to powód do niepokoju? Mamy tylko jedną szkołę, którą można się chwalić…
- Proszę się dokładniej zagłębić w wyniki tego plebiscytu – od razu zauważy pan, że większość miast w naszym regionie może pochwalić się dobrymi wynikami. Zwraca uwagę wysoka pozycja szkół spoza Wrocławia. Ucieszył mnie szczególnie rezultat Wałbrzycha – dwa tamtejsze licea zajęły bardzo wysokie miejsca w rankingu. Miałem przyjemność poprowadzenia w nich lekcji z wiedzy o społeczeństwie. W czasie zajęć wywiązała się ciekawa dyskusja – młodzi ludzie udowodnili wtedy, że potrafią w niesamowity sposób rozmawiać o najważniejszych dla kraju kwestiach - to było dla mnie bardzo budujące. Warto też zauważyć, że miasta takie jak Jelenia Góra, czy Legnica mają swój udział w plebiscycie. Chociaż, w skali ogólnopolskiej, dzieli je z najlepszymi kilkanaście miejsc. Wynik wrocławskiej „czternastki” nie jest zaskoczeniem, to szkoła z tradycjami, od zawsze kształcąca olimpijczyków.

Mówimy teraz o sukcesach szkół licealnych. A jak wygląda kwestia techników i szkół zawodowych – są potrzebne?
- Tę kwestię należy pozostawić fachowcom od edukacji, ale szkoły zawodowe są potrzebne.

Wrocław współorganizuje Euro 2012 – to szansa na rozwój dla całego regionu. A jak na tym przedsięwzięciu może skorzystać młodzież?
- Euro z pewnością jest ogromnym bodźcem rozwojowym. Taka impreza powoduje wzrost zainteresowania sportem – to także szansa dla młodych ludzi. Przy szkołach powinny zacząć powstawać koła sportowe. Od czasu, kiedy dostaliśmy prawo do organizacji Euro 2012, młodzież zaczęła się żywiej interesować sportem.
Trzeba też pamiętać, że organizacja tego rodzaju przedsięwzięcia, to także ważny aspekt społeczny – mówię o ogromnej roli wolontariatu. To szansa na aktywizację młodych ludzi.

Pan, z racji swoich poprzednich obowiązków uczestniczył we wrocławskich pracach związanych z Euro. Jak podoba się panu projekt stadionu – sportowej wizytówki miasta?
- Projekt stadionu jest na pewno bardzo efektowny, a co za tym idzie - bardzo drogi. Ale to standard na świecie - tak potężne zaplecze i świetna baza sportowa musi być kosztowna.

Wygraliśmy Euro, przegraliśmy Expo 2012. Pański poprzednik sceptycznie podchodził do naszej kandydatury. Czy według pana powinniśmy po raz kolejny ubiegać się o organizację tej wystawy?
- Otrzymanie prawa do organizacji EXPO stwarza perspektywy. Ale decyzja o kandydowaniu należy
do miasta. Na pewno musiałoby to być zrobione w porozumieniu z rządem, ponieważ Wrocław nie może startować tylko i wyłącznie jako miasto - oczywiście, jeśli będzie się czuł na siłach.

Jest pan bardzo dynamiczna osobą. Czy Dolny Śląsk pod pana rządami stanie się równie dynamicznym województwem?
- Dolny Śląsk już teraz jest najbardziej dynamicznym regionem w Polsce. Naszym atutem jest niewątpliwie świetne położenie geograficzne – dysponujemy największą siecią autostrad w kraju. Drogę z zachodniego krańca województwa do wschodniej granicy z opolskim, można pokonać w niecałe dwie godziny. Musimy się za to skupić na drogach szybkiego ruchu, m.in. do Poznania czy Warszawy. Dolny Śląsk to także ciekawe inwestycje kapitału krajowego i zagranicznego. Piękne miasta - Wrocław - wizytówka województwa, urokliwa Jelenie Góra, czy miasto ponad granicami - Zgorzelec. Dolny Śląsk to dynamiczne województwo - jesteśmy na dobrej drodze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

kokodżambo i do przodu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.