Facebook Google+ Twitter

Jesteśmy na półmetku pierwszej próbnej matury 2008

Od wczoraj w wielu polskich szkołach uczniowie rozwiązują próbne arkusze maturalne przygotowane przez Gazetę i Wydawnictwo Operon. Wczoraj był język polski, dziś zmagania z językami obcymi.

Zdjęcie z matur 2007 / Fot. APPOd wczoraj uczniowie wybranych szkół (przeprowadzenie grudniowej próbnej matury jest dla szkół dobrowolne) w całej Polsce rozwiązują przykładowe arkusze egzaminacyjne (z języka polskiego, obcego i wybranego przez nich przedmiotu) przygotowane przez Gazetę Wyborczą i Wydawnictwo Operon.

Tymczasem jak doniósł jeden z czytelników Wiadomości24.pl mogło dojść do wycieku tematów maturalnych.
Czytaj też Próbna matura 2008 - to wielka bzdura

Wczorajszy egzamin składał się z dwóch części. Część pierwsza to czytanie ze zrozumieniem. Uczniowie mieli za zadanie opracować fragment encykliki Jana Pawła II - Pamięć i tożsamość. W części drugiej zaś pisali własny tekst w oparciu o przytoczony fragment literacki. Do wyboru mieli dwa tematy: "Stanisław Wokulski - bohater międzyepokowy" oraz "Obraz chłopów w Weselu Stanisława Wyspiańskiego i w oczach inteligencji".

Uczniowie oceniają, że nie było problemu z wypracowaniami, ale narzekali, iż przytoczony fragment Wesela - był stanowczo za krótki. Skutek - należało bazować na własnej znajomości lektury. Dziś, przyszedł czas na języki obce. Na tym egzaminie, uczniowie musieli się wykazać umiejętnościami słuchania, czytania teksu ze zrozumieniem i pracy własnej.

- Najwięcej problemów było przy drugim słuchowisku, gdzie lektor mówił szybko i niewyraźnie - oceniła anonimowa uczennica częstochowskiego liceum, zdająca język angielski.

Forma praktyczna egzaminu - pisanie własnego tekstu, raczej nie sprawiała abiturientom problemów. Pierwsze zadanie - napisać ogłoszenie, o zamiarze wynajęcia mieszkania. Drugie, bardziej skomplikowane - maturzyści, informowali znajomego o zmianie pracy i powodach, dla których zrezygnowali ze współpracy z dawnym szefem.
Jutro czas na wybrane przedmioty dodatkowe. Najpopularniejsze wybory, to jak co roku - wiedza o społeczeństwie, geografia, historia i biologia.Czytaj także:
Mateusz Birecki: Już niedługo zakwitną kasztany - matura próbna 2008

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

aha... no ale to moim zdaniem cie nie usprawiedliwia:D:D ja pisalam rozszerzenie. gdyby tak nie bylo - po przeczytaniu tego co napisałes gotowam pomyslec, ze pisano tylko podstawy a rozszerzenia wcale:D:D w mojej szkole dosc duzo ludzi zdawalo rozszerzenie.

no i mysle,ze przy wypowiedzi dziewczyny raczej obowiazkowym bylo napisanie ze to rozszerzony byl albo podstawowy poziom, bo to tylko jedno slowo, a informacja dla czytajacego nie-postronnego, takiego jak ja juz całkiem duza:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

zwykle w mediach podaje sie tematy z podstaw bo zdaje je nieporownywalnie wiecej osob. Poziom rozszerzony wykracza poza material z kanonu lektur i nie jest kazdemu znany, jak w przypadku lektur z podstaw. Nie pisalem na kolanie..;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

skupiłeś się na podstawach:P a co to rozszerzenia nikt nie pisał??:D:D

"- Najwięcej problemów było przy drugim słuchowisku, gdzie lektor mówił szybko i niewyraźnie - oceniła anonimowa uczennica częstochowskiego liceum, zdająca język angielski."
- angol rozszerzenie czy podstawa??

na kolanie to pisałes:/

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.