Facebook Google+ Twitter

Jesteśmy niegospodarnym narodem!

Parę dni temu Gdynię obiegła elektryzująca wieść, że ma być rozebrany największy hotel w mieście.

Hotel *Gdynia*"Przyzwyczailiśmy się do widoku starego hotelu" - mówią zdumieni mieszkańcy Gdyni" - czytamy w gazecie "Echo Miasta" (22 listopada 2006).

Zaskakuje owo "stary", skoro budynek liczy sobie raptem nieco ponad... 20 lat. Może w 80-letnim mieście (Gdynia) to sporo? Inaczej ocenia się tu wiek niż w Krakowie? Dwudziestoletnie statki uchodzą za młode, a samoloty w tym wieku jeszcze latają zmagając się z konkurencją. Jedynie samochody równolatki można uznać za wsad do pieca hutniczego, chyba że sposobimy je do muzeum.

Pamiętam - z początku hotel nie mógł być oddany do eksploatacji, ponieważ nie spełniał wymogów przepisów przeciwpożarowych. Kto zawinił i jak wysokie były przestojowe straty pokrywane przez ówczesne państwo robotników i chłopów - nie wiem. Złośliwi mówili o braku podstołowego datku-wziątki...

Jestem oszczędnym człowiekiem średniej daty (choć nie aż tak oszczędny, jak wojenne pokolenie) z dodatkiem ekologicznej wrażliwości. Jestem zatem zniesmaczony pomysłem zniszczenia stosunkowo nowego budynku, w kraju z poważnym niedostatkiem hoteli? Ta budowla pochłonęła kilka tysięcy ton (wówczas deficytowych) materiałów, zaś projektowanie i montaż to równowartość zawodowych żyć wielu robotników i inżynierów. Nie szkoda tego dobra tak szybko zmarnować i zniszczyć?

A środowisko naturalne nie poniesie szwanku? Statek po złomowaniu przedstawia wartość przynajmniej odzyskanych metali, a betonowe zgliszcza? Parę tysięcy ton gruzu należy wywieźć na wysypiska spalając staw paliwa. Zanieczyszczenie powietrza, zużycie ciężarówek i ulic, zakłócenia komunikacyjne w centrum miasta oraz praca ludzi, którzy mogliby w tym czasie budować kolejny hotel w innym miejscu.

Czy ktoś rzeczywiście się zastanowił?

I po co? Aby w okolicach wyburzonego obiektu powstał nowy, ładniejszy, tańszy w eksploatacji? A kto społeczeństwu przedstawił biznesowy plan - całkowite koszty budowy, eksploatacji i zysków hotelu "Gdynia" oraz prognozy na najbliższe lata?

Czyżbyśmy mieli zbyt wiele hoteli w Trójmieście? Polska jest koszmarnie zadłużona i takie marnotrawstwo to fatalny sygnał dla społeczeństwa, które jest pouczane i wzywane do oszczędzania energii, paliwa, surowców wtórnych. Jaki przykład dajemy młodzieży? Z jednej strony zbieranie plastykowych butelek, a z drugiej zniszczenie "młodego" jeszcze budynku - skandal! Kto za to odpowiada? Czy wystarczy mieć pieniądze, aby dewastować wszystkie dokonania poprzednich pokoleń?

Czy można dawać demoralizujące przykłady pokazując plik pieniędzy? Czy każdy może kupić wywrotkę lekko czerstwego chleba i ostentacyjnie przejechać koło placówki oczekującej na każdy dar z żywnością, wjechać na nabrzeże i wyrzucić kilkaset bochenków do zatoki pod hasłami - "dokarmiamy łabędzie i ryby" oraz "w kapitalizmie możemy robić z naszą własnością co chcemy"?

Więcej szacunku dla pracy poprzednich pokoleń! Z materiałów zużytych na hotel "Gdynia" można wówczas byłoby zbudować kilkaset mieszkań, które trwałyby jeszcze dziesiątki lat. Już nie mamy robotniczo-chłopskiego państwa, ale owe obie klasy bacznie obserwują nowych rządców Polski oceniając ich gospodarność, która wobec wielkich zagranicznych (i pewnie niespłacalnych) długów graniczy z sabotażem.

Zdjęcie pochodzi z materiałów reklamowych hotelu, takoż i poniższa informacja -
Hotel *Gdynia* usytuowany w centrum miasta w pobliżu przystani jachtowej i bulwaru nadmorskiego, proponuje wygodne pokoje z widokiem na morze, smaczne dania w restauracji i snack barze, czynny wypoczynek w centrum rekreacji z krytym basenem.
Oferujemy 297 pokoi z łazienkami, w tym:
- 50 pokoi jednoosobowych
- 207 pokoi dwuosobowych
- 14 pokoi studio
- 5 pokoi studio lux,
- 2 apartamenty

Aby uprzyjemnić Państwu wypoczynek w naszym hotelu do Państwa dyspozycji znajdują się:
- Basen kryty,
- Sauna,
- Solarium UVA,
- Masaż,
- Masaż leczniczy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Przy okazji - obejrzałem dane autora. To jest do dzisiaj jego jedyny koment, żadnego artykułu. Zapisał się jedynie dla tego jedynego komentarza. Ilu jest takich na W24?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co jest tragicznego w tym hotelu? Wygląd, pomieszczenia? Ostatnio wycofują się ze zburzenia.
A plac pod p. harcerzy został zwrócony właścicielowi, który chce zarobić jak każdy kapitalista...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hotel jest tragiczny...kazdy, kto zna sie na budowlace wie, ze albo porzadny remont (ale kto go wykona, gdy wiadomo, ze hotel ma fatalne instalacje?) albo nowy obiekt w tym miejscu. Hotel 'Gdynia' juz dawno stracil swój urok i ciesze się, ze cos sie ruszylo 'w temacie' Natomiast o wile ciekawszym tematem jest wiadomosc, ze Pomnik Harcerzy maja przeniesc...bo ekipa Szczurka sprzedala ten teren najpierw z klauzula, ze pomnik ma zostac, ale dzialka zmieniala wlascicieli pare razy i podobno przy ostatniej umowie notarialnej warunek dziwnie zniknal....czy ktos to zbada?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajny artykuł. Po co burzyć taki hotel, który można po prostu odnowić, a koszty tego byłyby na pewno mniejsze. Nie ufam nigdy zdjęciom reklamowym, ale ten hotel prezentuje się całkiem okazale. "+" dla Ciebie Panie Mirku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, pomiędzy cmentarzem a główną arterią stało to straszydło, bodaj przychodnia lub szpital dla wojska. Od lat 70. i rozebrali. A z hotelem to doszly mnie słuchy, że może nowy kompleks stanie obok istniejącego. Oznaczałoby to, że ktoś jednak przemyślał sprawę. W końcu nie stać nas na takie wydatki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nieprawdopodobne! A pamiętasz (pewnie, że pamiętasz :)!) szkielet wielopiętrowego straszydła w pobliżu cmentarza radzieckiego? Stało dziesięciolecia, zagrażało bezpieczeństwu i szpeciło wjazd do Gdyni, dopiero w zeszłym roku zniknęło z panoramy miasta. Nie słyszałam o tym projekcie (az dziwne, bo przecież śledzę losy Trójmiasta), jestem oburzona, zdziwiona, zasmucona ... Ale cóż, klamka juz pewnie zapadła, nie pozostaje mi nic innego, jak zrobił pamiątkowe zdjęcie historycznej na chwilę "Gdyni" w Gdyni :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.