Facebook Google+ Twitter

Jesteśmy o krok od III wojny światowej?

Rząd Kolumbii, wspierany przez rząd USA, szuka pretekstu do zaatakowania Wenezueli. Sojusznicy Wenezueli - Rosja, Iran i Chiny, reagują. Jeśli wybuchnie wojna, może przerodzić się w konflikt globalny.

Prezydent Wenezueli, Hugo Chávez / Fot. José CruzUSA od lat próbuje wyeliminować prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, gdyż przeprowadził udane socjalistyczne reformy w swoim kraju i przeciwstawia się amerykańskiej dominacji w Ameryce Południowej. Chevez zlikwidował deficyt w swoim kraju, osiągnął nadwyżkę w bilansie płatniczym i poprawił wyraźnie wskaźniki społeczne, obniżył bezrobocie i poziom biedy, podniósł płacę minimalną oraz wartość waluty. Konsekwencją jego reform było m.in. uniezależnienie kraju od USA oraz rozpoczęcie sprzedaży ropy z Wenezueli do USA po rozsądnych cenach.

W 2002 r. CIA przygotowało zamach stanu, w wyniku którego Chavez miał zostać wyeliminowany, lecz ludność Wenezueli wystąpiła z popierającymi go demonstracjami w całym kraju i Chavez powrócił do władzy po dwóch dniach od puczu. Nie mogąc ani przekupić, ani usunąć człowieka, USA swoim zwyczajem przystąpiło do kolejnej próby zaprowadzeniu własnego porządku, czyli akcji wojskowych.

W 2009 r. USA umieściło swoje dodatkowe bazy w Kolumbii i zwiększyło znacznie swój kontyngent w tym kraju. Następnie Kolumbijczycy przedstawili dokumenty pochodzące podobno z jakiegoś partyzanckiego laptopa, mające potwierdzać, że w Wenezueli stacjonują socjalistyczni rebelianci kolumbijscy. Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) oraz inne niezależne media (np. Reuter) i organizacje poddały w wątpliwość prawdziwość tych dokumentów, jednak w mediach amerykańskich były one przedstawiane jako prawdziwe, tworząc społeczeństwu pretekst do ataku prewencyjnego na Wenezuelę (sytuacja analogiczna jak w fałszywych informacjach głoszonych o zatopieniu przez Wietnamczyków okrętu przed atakiem na Wietnam i o broni masowej zagłady w Iraku przed atakiem na Irak).

W USA wybuchł kryzys gospodarczy, od którego ucieczką dla USA jest tzw. skok w wojnę (przestawienie przemysłu, gospodarki i umysłów obywateli na wojnę, co miało miejsce np. w III Rzeszy w 1939 r). Ponadto w USA wystąpił wyciek ropy i spowodowana nim katastrofa ekologiczna, przez co USA zaczęło jeszcze bardziej potrzebować ropy z Wenezueli (USA nie ratyfikowało Protokołu z Kioto i jest nastawione na bezlimitowe wykorzystanie brudnych energii). W konsekwencji Kolumbia pod opieką USA najechała Ekwador, a Chavez odpowiedział na to przesunięciem swojej armii pod granicę z Kolumbią i odezwą do narodu wenezuelskiego, że musi przygotować się do obrony ojczyzny.

Wenezuela współpracuje wojskowo z Kubą, Federacją Rosyjską, Iranem oraz Chinami, pomiędzy nimi trwa handel bronią, wymiana wynalazków militarnych, organizowane są wspólne manewry. Gdyby USA i Kolumbia zaatakowały Wenezuelę, spotkałoby się to z odpowiedzią innych mocarstw, także tych posiadających broń nuklearną. Wówczas zaistniałaby groźba wybuchu III wojny światowej, która mogłaby stać się także udziałem Polski, gdyż w RP jest baza wojskowa USA, a Polska współpracuje militarnie z USA bardziej niż by to wynikało z członkostwa w NATO.

Rosyjskie podwodne atomowe okręty zbliżyły się do Kanady, a rosyjskie bombowce Tu-95 w minioną środę znalazły się nad wodami terytorialnymi Kanady. Jeśli ten prewencyjny pokaz siły nie zaskutkuje i nastąpiłby atak na Wenezuelę, Rosjanie z pewnością wykorzystaliby swój potencjał, a zarówno ich okręty podwodne, jak i ich bombowce przenoszą głowice atomowe. Potem mogłyby się przyłączyć do wojny kolejne kraje, Pakt Północnoatlantycki i sojusznicy Wenezueli, i tak mogłaby wybuchnąć III wojna światowa, tak samo jak II, z użyciem broni atomowej (Hirosima i Nagasaki ponad 150 tys. zamordowanych cywilów), tylko tym razem na znacznie większą skalę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

stop
  • stop
  • 08.01.2011 22:51

To teraz obejrzyjcie to http://www.youtube.com/watch?v=YimH-fbOZAA&feature=rec-exp_fresh+div-1f-39-HM
I połączcie w całość

Komentarz został ukrytyrozwiń
arek
  • arek
  • 09.11.2010 23:48

Ten Pan chyba nie wie co pisze. Wenezuela potega gospodarcza??? Tylko ropa ich ratuje. "Hirosima i Nagasaki ponad 150 tys. zamordowanych cywilów" niech rowniez napisze ilu biednych cywilnych niemcow zostalo zamordowanych w czasie walk o Berlin albo w Dreznie podczas nalotow. O ile znam fakty z okresu IIws to Japonia byla agresorem i napadla bez wypowiedzenia wojny na USA nie wspomne o Chinach i obozach koncentracyjnych . A ponoc zakazali dopalaczy

Komentarz został ukrytyrozwiń
marta jaskulska
  • marta jaskulska
  • 06.11.2010 11:47

ja tam nie wieze wojne 3 wojne swiatowa

Komentarz został ukrytyrozwiń
pps
  • pps
  • 06.11.2010 04:42

dokładnie wojny byly , sa i będą ,.... tzn coś czuje ze jak ktoś konkretnie ubliży Rosji to będzie masakra a tak wgl nawet nie wiem czy bezpiecznie pisać w internecie co się myśli albo czego się domyślamy

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to też bez komentarza: http://blogmedia24.pl/node/27895

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez komentarza: http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/wydarzenia/polskie-firmy-przespaly-boom-na-gaz-lupkowy,3916,1

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie Henryku, z tymi zapalniczkami to przesada: <a href="http://blogmedia24.pl/node/27904">link</a>

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Zaj
  • Tadeusz Zaj
  • 14.10.2010 16:14

Rzeczowy artykuł wisi gdzieś sobie, ludzie poważnie dyskutują, za to na głównej stronie jakieś bełkotliwe badziewie i niusy wątpliwej wagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ten proces przemian w Ameryce Południowej trwa już wiele lat. Pisałem nawet w moich komentarzach, dlaczego tak mało informacji napływa do nas z tego regionu?! "Cisza przed burzą?"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mariuszu świetny tekst. ego nie przeczyta się w korporacyjnej prasie. Dzięki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.