Facebook Google+ Twitter

"Jesteśmy prawdopodobnie pierwszą kapelą w Polsce, która gra celtic punk" - wywiad z Molly Malone's

Molly Malon’s grają celtic punk i dali świetny koncert w tym roku w Bydgoszczy na Muszla Fest 2013 w Myślęcinku. Po koncercie udało nam się chwilę porozmawiać o ich muzyce i o tym, jak powstają ich utwory.

 / Fot. Fot. Marek WiśniewskiPierwszy raz z zespołem Molly Malon’s zetknąłem się na Woodstocku, ale wtedy niestety nie zdążyłem na ich koncert z powodu zmian w programie. Tym bardziej się ucieszyłem, że będzie jeszcze jedna szansa w tym roku spotkać tych wyjątkowych muzyków i chwilę z nimi porozmawiać. Interesowały mnie wpływy irlandzkiej kultury i to jak powstają ich nowe utwory.

Marek Wiśniewski: Opowiedzcie może coś na początku o zespole, kim jesteście i jaką muzykę gracie?

Jarek „Kwiatek” Kwiatkowski: Jesteśmy Molly Malone’s. Zespół powstał w 2009 roku z inicjatywy mojej i Bartka - naszego akordeonisty. Postanowiliśmy założyć zespół, który będzie grał muzykę, której w Polsce w zasadzie nie ma. Jesteśmy prawdopodobnie pierwszą kapelą w Polsce, która gra celtic punk. Tak nam wszyscy mówią, że to jest jedyny band, który tak gra. Spędziłem trochę czasu w Irlandii i właśnie tam osłuchałem się z taką muzyką w pubach, ale też od wielu lat słucham takich kapel jak The Pogues czy Dropkick Murphys. Chłopaki też się tym zarazili i postanowiliśmy zrobić coś w tym stylu.

Marek: Czyli te utwory powstają dzięki inspiracji irlandzką kulturą?

Jarek: Tak, chociaż zespół składa się z osób, które słuchają różnej muzyki. Tutaj dopiero wszyscy zaczęli się osłuchiwać z takimi dźwiękami, bo wcześniej nie mieli ku temu okazji. Ale teraz na przykład Pacek, który jest hardcorowcem, takim naprawdę zatwardziałym hardcorowcem, ostatnio tworzy utwory. Przynosi jakieś pomysły, potem każdy dogrywa coś od siebie i tak powstają nowe numery.

Marek: Czyli najpierw jest muzyka, potem tekst?

 / Fot. Fot. Marek WiśniewskiJarek: Staramy się najpierw robić muzykę, potem tekst. Mamy dużo tekstów napisanych - zawsze dobieramy taki, który będzie nam pasował do danego utworu.

Ireneusz „Pacek” Pac: Często z powstawaniem muzyki jest tak, że rano się budzisz, miałeś dobry dzień, żona Cię pocałowała, idziesz sobie do pracy, wsiadasz w samochód, przychodzi Ci melodia do głowy, bierzesz telefon, bo oczywiście nowa technologia jest nieodzowna. Gwiżdżesz to sobie, nagrywasz na telefon, idziesz do domu, bierzesz gitarę i nagrywasz to sobie normalnie na komputer. Przynosisz to na próbę i mówisz, że to jest melodia na akordeon, to jest melodia na gitarę, to jest melodia na skrzypce. Mamy na przykład zwrotkę i refren, wtedy akordeon dodaje swoje, skrzypce dodają swoje, trzymamy się tematu i wychodzi to co słychać na koncertach.

Marek: Czyli jednak wszyscy musicie być w klimacie tej muzyki i musicie ją czuć, żeby dobrze zagrać?

Jarek: Tak. Gdybyśmy nie słuchali takiej muzyki, to byśmy nie potrafili zagrać właśnie takich dźwięków. W klimat się już na pewno większość członków zespołu wkręciła.

Marek: Jak Wam minęło lato i opowiedzcie też krótko o Waszym występie na Woodstocku?

 / Fot. Fot. Marek WiśniewskiPacek: Zespół istnieje od trzech lat, koncertuje od dwóch i pół i już pojawiliśmy się na Woodstocku. Dla nas to było wielkie wyróżnienie, bo nie braliśmy udziału w żadnych eliminacjach. Zostaliśmy zaproszeni na scenę folkową i bardzo nas to cieszyło. Idealny dla nas koncert na scenie folkowej, dobre przyjęcie publiczności pomimo złych warunków atmosferycznych spowodowanych gorącem. Pięknie nam się grało, wspaniała impreza. Jesteśmy zadowoleni, że po niecałych 3 latach jesteśmy w takim miejscu, że mogliśmy zagrać na Woodstocku.

Marek: Jak Wam się grało na Muszla Fest 2013 w Bydgoszczy?

Pacek: Całe wakacje graliśmy na dużych imprezach plenerowych. Muszla Fest jest bardzo pięknie zorganizowanym festiwalem, bardzo nam się tu podoba. Mamy sentyment, bo dużo ludzi ze sceny niezależnej z punk rocka to organizuje, a my też się z niej po części wywodzimy. To jest dla nas miejsce, w którym sie dobrze czujemy. Dzisiaj było po prostu piękne przyjęcie publiczności, bardzo nam się dobrze grało.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.