Facebook Google+ Twitter

Jesteśmy w ciąży. Rola ojca w wychowaniu dziecka

Rola taty rozpoczyna się już w momencie potwierdzenia ciąży. Zazwyczaj jest on pierwszą osobą, której przyszła mama pokazuje dwie piękne kreseczki na teście ciążowym.

Jeszcze jestem w brzuszku...


Od tego magicznego momentu nie mówimy już "Jestem w ciąży". Coraz częściej z ust rodziców słyszymy "Jesteśmy w ciąży". I jest to określenie jak najbardziej poprawne, bowiem 9 miesięcy ciąży to mnóstwo / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/3dultrasound.png wyzwań nie tylko dla mamy. Również tata będzie miał niemały wpływ na szczęśliwe rozwiązanie.

Wizyty u ginekologa, badania usg, szkoła rodzenia - to tylko niektóre z obowiązków przyszłych rodziców. Błogosławiony stan kobiety to wiele radości, ale trzeba się również nastawić na różne przykre niespodzianki. Właśnie w tych ciężkich momentach nieoceniona jest obecność taty. Szczególnie jeżeli jesteśmy w ciąży po raz pierwszy. Jako jeszcze niedoświadczeni rodzice mamy wiele wątpliwości, obaw, nasuwa nam się mnóstwo pytań. Powinniśmy się wspierać. Rolą przyszłego taty jest przede wszystkim zadbanie o spokój mamy.


Jestem gruba i brzydka...


Mimo że bycie w ciąży jest najpiękniejszym momentem w życiu każdej kobiety, czasami przyszła mama może przechodzić kryzys. Mdłości, wymioty, huśtawki hormonalne i brak poczucia atrakcyjności towarzyszą niemal każdej ciąży. Rolą mężczyzny jest wsparcie kobiety w tych cięższych momentach. Powtarzać, że jest piękna, a na jej zmienne nastroje patrzeć z przymrużeniem oka. Hormony w ciąży tak szaleją, że czasem sama partnerka nie potrafi wyjaśnić swojego zachowania.

Wsparcie duchowe to jednak nie wszystko. Tata powinien brać czynny udział w przygotowaniu się na przyjęcie swojego dziecka na świecie. W tych przygotowaniach pomocna jest szkoła rodzenia. Tata uczestniczący w takich zajęciach nie tylko będzie wspierał mamę podczas ich trwania, ale także nauczy się przewijania i kąpania maleństwa.


Ciąża - męska rzecz?A jak się czuje tatuś? Przyszli ojcowie różnie przechodzą "bycie w ciąży". Dla jednych jest to okres pełen obaw, inni sam zagłębiają się w fachową literaturę, aby dokładnie przygotować się do bycia rodzicem. Jeszcze inni przechodzą ciąże niemalże dosłownie. Tzw. syndrom kuwady towarzyszy ojcom coraz częściej. Razem z przyszłą mamą przechodzą wahania nastrojów, mają problemy ze snem, mdłościami, a nawet przybierają na wadze.


Teraz możesz ze mną porozmawiać...


Mniej więcej w 24. tygodniu ciąży płód może już słyszeć dźwięki. Wspólnie możemy porozmawiać z brzuszkiem. "Halo, tu tata" to najczęstsze zdanie wypowiedziane przez przyszłego tatusia. Na tym etapie tata może nie tylko mówić do swojego dziecka - może mu puścić muzykę, czytać bajki, głaskać. Rozmowa ojca z brzuszkiem tworzy bliższa więź z maleństwem.

Wszystkie te elementy potwierdzają, że mężczyzna może aktywnie uczestniczyć w wychowaniu swojego dziecka jeszcze w życiu płodowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Świetny tekst, duży plus i oby więcej takich artykułów, Beato!

Komentarz został ukrytyrozwiń

I bardzo dobrze. Ja jestem jak najbardziej za :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.11.2010 11:15

Inne, racjonalne podejście do ciąży i macierzyństwa. W moim otoczeniu co raz więcej ojców korzysta z urlopów "macierzyńskich".
Za materiał 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.