Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16751 miejsce

"Jesteśmy w momencie rewolucji w mediach" - rozmowa z Andrzejem Skworzem

Praca w mediach traktowana jest jako prestiżowy zawód. Internet stwarza ogromne możliwości sprawdzenia się w pracy dziennikarza. Coraz trudniej jednak o zatrudnienie w najlepszych, najbardziej rozpoznawalnych mediach. Jak dostać się do redakcji? Jak zacząć karierę dziennikarza? O tym i o innych sprawach związanych z dziennikarstwem rozmawiamy z Andrzejem Skworzem, redaktorem naczelnym miesięcznika „Press”.

Andrzej Skworz - portret / Fot. fot. Hubert SobalakJakie cechy powinien mieć dobry dziennikarz?Wiadomości24.pl / Fot. Wiadomości24.pl
- Przede wszystkim musi być ciekawy świata, uważny i rzetelny. Jednak najbardziej cenię u ludzi zajmujących się dziennikarstwem umiejętność zdziwienia. Jeśli kogoś nie dziwi świat, przejawy jego złego urządzenia - to będzie złym dziennikarzem. Dobry dziennikarz jest uparty, nie puszcza tematu, który raz pochwycił. Ryszard Kapuściński mówił, że w tym zawodzie trzeba lubić ludzi. Nie jestem pewien, czy to wielka wartość dla dziennikarza śledczego, ale reporter lubiący innych na pewno łatwiej dociera do informatorów i więcej od nich uzyskuje. Ktoś, kto nie lubi rozmawiać, kto nie potrafi zadawać pytań, nie poradzi sobie w tym fachu.

Jako redaktor naczelny miesięcznika „Press” jakiej postawy Pan oczekuje podczas ubiegania się o pracę?
- Teraz, gdy ciężko o etat dziennikarski, biurka w redakcjach są zawalone podaniami o pracę, więc najczęściej lądują one w okrągłym segregatorze, czyli koszu. Trzeba się wśród tego zalewu CV wyróżnić. Ale pozytywnie, bo ostatnio zapamiętałem życiorys niedoszłej dziennikarki, która wielokrotnie przesyłała mi ten sam plik. Piątego dnia moja asystentka odpisała, że przeczytaliśmy to już za pierwszym razem. Co innego, gdyby każdy jej kolejny mail zawierał nową treść. Pewnie spojrzałbym na nią przychylnie. Dostałem kiedyś CV od chłopaka, który zrobił sobie zdjęcie jako taternik, gdzieś w skałkach, z nagim torsem. Może i ma charakter, ale trochę zabrakło mu wyczucia sytuacji.

Bezczelność może jednak pomóc. Na początku lat 90-tych w drzwiach mojego gabinetu stanął wysoki, chudy, dwumetrowy osobnik. Pytam, o co chodzi. Odpowiedział: „Powinien mnie pan zatrudnić, panie redaktorze. Będę dobrym dziennikarzem”. Przedostał się przez podwójne drzwi / Fot. logo do redakcji, sekretariat, moją asystentkę i dotarł do mnie. W dodatku nie zapomniał języka w gębie. Uwierzyłem mu, że tak samo poradzi sobie z dotarciem do bohaterów tekstów. Wszystkie poradniki o poszukiwaniu pracy mówią, że trzeba pisać nie, jak bardzo jej potrzebujesz, ale w czym będziesz dobry. Wyjaśnij, jaki problem zatrudniającemu zdejmiesz z głowy. Musisz udowodnić, że znasz firmę, do której aplikujesz. Jeśli to samo CV wysyłasz do wszystkich mediów, a twój list motywacyjny pasuje do każdej z otrzymujących go redakcji, to lepiej daj sobie spokój i nie pisz nigdzie. W ten sposób pracy nie dostaniesz. Musisz swój komunikat zindywidualizować. Do każdej redakcji pisz inaczej. Bo jeśli nie potrafisz ciekawie napisać o najważniejszym dla ciebie temacie, czyli o sobie, to kto ci uwierzy, że o nudniejszych będziesz umiał?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Michał Olech
  • Michał Olech
  • 20.09.2010 20:52

Wywiad długi, ale tak jak napisali moi poprzednicy - świetny, godny uwagi, warty do przeczytania. Biblia dziennikarstwa zamówiona już kilka dni temu na Press.pl, oczekuje na wysyłkę po premierze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sporo praktycznej wiedzy-interesujący wywiad.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kuba Wojewudzki
  • Kuba Wojewudzki
  • 02.09.2010 22:31

Szkoda tylko, że tego pajaca Wojewódzkiego dodali. Tak to może by była profesjonalna rzecz. Ale zawsze można te strony z nim wyrwać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Również zamówię "Biblię dziennikarstwa" jak tylko pojawi się na rynku. Z rozmów z Panem Skworzem wnioskuję, że to naprawdę będzie książka, jakiej na naszym rynku jeszcze nie było.

Książkę pisaną przez elitarnych dziennikarzy warto przeczytać z dwóch prostych powodów:
- aby poszerzyć horyzonty i poprawić warsztat;
- zobaczyć jakie podejście do zawodu mają najlepsi dziennikarze;

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Czekam na Biblię dziennikarstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie, ciekawe.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam materiał. Szczerze polecam! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.09.2010 14:01

Wywiad długi, ale warto było go przeczytać. Dobry wywiad Michale, doskonały material nie tylko dla adeptów dziennikarstwa. /5*/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.