Facebook Google+ Twitter

Jeszcze do niedzieli trwa Tydzień Kultury Beskidzkiej

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-02 18:26

W Żywcu do jutra potrwa 37. Festiwal Folkloru Górali Polskich, dziś w Wiśle rozpoczynają się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Zabawa odbywa się również na estradach w Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu.

Trwający od soboty 43. Tydzień Kultury Beskidzkiej dziś jest na półmetku, a jego dwie konkursowe części przez dwa dni odbywać się będą równocześnie na dwóch estradach głównych. W amfiteatrze Pod Grojcem w Żywcu do jutra potrwa 37. Festiwal Folkloru Górali Polskich, dziś w Wiśle rozpoczynają się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które zakończą się w sobotę koncertem finałowym. Zabawa do niedzieli odbywa się również na estradach w Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu.

Żywiec

Dziś w Żywcu kolejne festiwalowe prezentacje zespołów góralskich. Wystąpią Brenna z Brennej, Majowy Wierch z Kacwina, Pojana z Piławy Dolnej i Gorce z Kamienicy. Nie zabraknie także folkloru z innych stron świata. Poza konkursem na scenie pojawią się zespoły Handrlak z Czech, Estia Pieridon Mousson z Grecji oraz Petchabun z Tajlandii. Góralskiej części prezentacji wnikliwie przygląda się profesjonalne jury, które zadecyduje kto zdobędzie Złote, Srebrne i Brązowe Żywieckie Serca, główne nagrody festiwalu.

Wisła

Od dziś jury, tym razem międzynarodowe, pracuje również w Wiśle. Do rozdzielenia ma Grand Prix i sześć równorzędnych nagród. W tym roku ubiega się o nie 16 zespołów zagranicznych i dwa polskie, w tym Wierchy z Milówki, obchodzące właśnie 35-lecie istnienia. Jako pierwszy wystąpi dziś w konkursie Żeleziar ze Słowacji, potem Vallee des Sept Chateaux z Luksemburga, Seljo z Bośni i Hercegowiny, Cercle Celtique de Rennes z francuskiej Bretanii, Wisła z Płocka oraz Rino z Wysp Cooka. To wyjątkowy koncert tegorocznych spotkań. Aż trzy występujące dziś grupy zaprezentują folklor obecny na TKB po raz pierwszy. Choć to 43. edycja imprezy, nigdy nie było na niej tancerzy z Luksemburga, Bretanii ani z Wysp Cooka. Zarówno dystyngowani wykonawcy z Cercle Celtique, jak i ogniści tancerze grupy Rino podbili już serca miłośników folkloru na kilku estradach. Na popisy egzotycznych gości z odległych o 19 tysięcy kilometrów wysepek na Oceanie Spokojnym w żywieckim amfiteatrze Pod Grojcem, widownia czekała cierpliwie w poniedziałek do godziny 23.00. Patrząc na dynamiczny taniec kuso odzianych kobiet i mężczyzn, a także dwóch rozbrajających maluchów, mało kto był w stanie wysiedzieć spokojnie.

Szczyrk

Na estradzie Skalite folklor polski mieszać się będzie z zagranicznym, a atmosfera też na pewno będzie coraz gorętsza. Jako ostatni wystąpi bowiem sycylijski zespół Antiche Tradizioni Popolari, który zaprezentuje dawne pieśni, tańce i zwyczaje, związane z pracą i zabawą Sycylijczyków. Wcześniej gości bawić będą zespoły Kowalnia ze Stróż, Hamernik z Krakowa, Muzsla z Węgier oraz Jaworze z Jaworza.

Maków Podchalański

Na estradzie Makowianka koncert rozpoczną Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej, a po nich na scenie pojawią się grupy Martisorul z Rumunii, Regle z Poronina i Istanbul Folklor Dernegi z Turcji.

Oświęcim

W Oświęcimiu dziś przewaga grup zagranicznych. Po Nawojowiakach z Nawojowej przed Oświęcimskim Centrum Kultury zatańczą Rytm z Bułgarii, Karpaty ze Słowacji i Dawnswyr Mon z Walii.

Koncerty w Wiśle, Żywcu, Szczyrku i Oświęcimiu rozpoczynają się o godz. 18.00, w Makowie Podhalańskim o godz. 19.00.

Wstęp na wszystkie estrady jest wolny.

Wanda Then
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.