Facebook Google+ Twitter

Jeszcze dziś decyzja Komisji Europejskiej ws. Stoczni Gdańskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-02 14:53

Około 15.30 ma być znana decyzja komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes w sprawie przyszłości stoczni Gdańsk. Z nieoficjalnych informacji wynika, że unijna komisarz jest bliska akceptacji planu przekształceń w zakładzie. Jeśli tak się stanie, to stocznia nie będzie musiała zwracać rządowego wsparcia przyznanego po wejściu Polski do Unii.

W Komisji toczą się właśnie kluczowe negocjacje ekspertów i rozpoczyna się spotkanie ministra skarbu Aleksandra Grada z komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes. Gra toczy się o dużą stawkę i emocje są ogromne, trzeba więc traktować tę sprawę bardzo ostrożnie - mówią nieoficjalnie urzędnicy w Komisji Europejskiej. Dodają jednak, że jeśli nie zdarzy się nic nieoczekiwanego, decyzja będzie pozytywna.

Tych informacji nie chciał komentować rzecznik Komisji Jonathan Todd. - Chyba nie oczekują państwo, że będą uprzedzać unijną komisarz, która wygłosi oświadczenie w tej sprawie na wspólnej konferencji - mówił.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że premier Donald Tusk rozmawiał w piątek o Stoczni Gdańskiej z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso. Jeśli będzie zgoda Komisji, stocznia zostanie uratowana, bo nakaz zwrotu rządowego wsparcia doprowadziłby ją do bankructwa. Jednak plan przekształceń wymusza pewne zmiany w stoczni - musiała ona zadeklarować ograniczenie produkcji i zamknięcie dwóch z trzech pochylni. Tego domagała się Komisja Europejska by,jak tłumaczyła, nie doszło do zakłócenia konkurencji na unijnym rynku.

Po spotkaniu z ministrem Gradem komisarz Kroes ma też złożyć deklarację w sprawie stoczni w Gdyni i Szczecinie. W ubiegłym roku Komisja odrzuciła plany restrukturyzacyjne obu zakładów. Nakazała podział majątku i sprzedaż w otwartym przetargu.

Polska miała do 6 czerwca czas na przeprowadzenie tego procesu i przysłanie do Komisji wszystkich dokumentów w tej sprawie. Ostatnio poprosiła o przedłużenie tego terminu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.