Facebook Google+ Twitter

Jeszcze dziś rozmowy w Brukseli ws. stoczni

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-30 09:03

Minister skarbu Aleksander Grad spotka się dziś późnym popołudniem w Brukseli z unijną komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes. Główny temat to sytuacja stoczni - Gdynia, Gdańsk i Szczecin.

Przed spotkaniem zaplanowano rozmowy techniczne unijnych i polskich ekspertów dotyczące programów restrukturyzacyjnych trzech zakładów. Plany zostały przesłane niespełna 2 tygodnie temu i od ich zawartości Bruskela uzależnia akceptację rządowego wsparcia, przyznanego stoczniom po wejściu Polski do Unii.

Na razie Komisja Europejska mówi, że dokumenty są analizowane i nie chce odpowiadać na pytanie, czy programy są dobre na tyle dobre, by możliwe były jeszcze dodatkowe negocjacje Warszawy z Brukselą. Nieoficjalnie unijni urzędnicy przyznają, że od dzisiejszego spotkania wiele zależy. Minister, a wcześniej eksperci muszą przekonać Komisję, że pomoc publiczna, którą rząd zamierza kolejny raz przekazać stoczniom, jest ograniczona do niezbędnego minimum, bo takie są unijne zasady konkurencji.

Dodatkowe rozmowy i negocjacje zapewne opóźnią decyzję Brukseli w sprawie Gdyni, Gdańska i Szczecina. Początkowo mówiło się, że zapadnie ona 1 października, ale polskich stoczni nie ma w programie środowego spotkania Komisji Europejskiej. Od tej decyzji zależy los trzech zakładów. Będą uratowane, jeśli Bruksela zaakceptuje plany restrukturyzacyjne i rządowe wsparcie. W przypadku negatywnej oceny stoczniom grozi bankructwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.