Facebook Google+ Twitter

Jeszcze jedno spojrzenie. Barbara Dziekańska

Współautorzy: Barbara Podgórska

Godzi rozliczne pasje i zajęcia! Pisze i wydaje poezje, uprawia krytykę literacką, recenzuje książki, organizuje konkursy poetyckie, promuje nieznanych twórców. Sadzi kwiaty na swoim "rancho". Tworzy teksty do pieśni. Barbara Dziekańska

Barbara Dziekańska / Fot. Barbara DziekańskaPoetka zapracowana, zaganiana. Myślami wciąż w biegu. Pisze do mnie: - Mam jeszcze sporo czytania. Gniecie mnie Łódź, nie umiemy uzgodnić terminu spotkania; po drodze Kraków, urodziny córki, męża, wyjazd na wieś. Aż się boję, pomyśleć, co jutro w Pękowcu zastaniemy. Ponoć chwasty rosną na schwał. Z koszenia "nici", bo "kapie". Wtorek werdykt; niedziela rozdanie nagród i moje podsumowanie. Gdzieś po drodze muszę zmieścić wizyty lekarskie. Jak już wiesz, od poniedziałku nie będzie mnie w domu. Pusty kanał. Potem muszę się uporać z wieloma sprawami. Pa!
I co mam z taką zrobić?...

Z miejsca zamieszkania rudzianka, z racji związków zawodowych chorzowianka. Z wykształcenia muzyk, przez wiele lat pracowała w szkole muzycznej jako pedagog. Wiersze pisała już w liceum, potem podczas studiów w PWSM (obecnie - Akademia Muzyczna), a potem już stale, do dzisiaj. Najpierw wstydliwie, do szuflady. Ot, banalne początki.

Odważnie pytała o rady osoby bardziej doświadczone w poetyckiej materii. Wysłała parę prac na konkursy. Chwyciło! Za pierwszymi drobnymi sukcesami przyszły pierwsze publikacje. Aktualnie Barbara Dziekańska ma w dorobku dziesięć autorskich tomów poetyckich, i mnóstwo wierszy zamieszczonych w almanachach, oraz na łamach uznanych pism literackich i społeczno-kulturalnych. Jest stale widoczna w "Śląsku". Pojawia się w radiu. Zrealizowała cykl 18 wieczorów poetyckich "Wiersze na każda pogodę" - w Chorzowie i 10 zatytułowanych "Pory roku" - w Rudzie Śląskiej. Zasiada w jury czterech ogólnopolskich konkursów literackich, z czego dwa - "Sprostać wierszem" i konkurs im: Marka Hłaski są organizowane przez placówki kulturalne Chorzowa..

Działa w Górnośląskim Towarzystwie Literackim i w krakowskim oddziale Związku Literatów Polskich. Tam, przed paroma laty, przy pomniku "Adasia" prowadziła jubileuszową, międzynarodową Krakowską Noc Poetów. Czasu ledwie starcza na wyjazdy do własnego domku letniskowego nad Pilicą. Nawet podczas powodzi musiała tam być, żeby doglądnąć, czy wszystko jest w porządku. Popatrzeć na wysokie olchy - z których jedna, samotna i zadumana, z zaklętym Królem Olch - odbija się w wodzie i w jej wierszach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bolesław Zaja
  • Bolesław Zaja
  • 04.06.2012 14:56

wielokrotnie uczestniczyłem w twoich pokazach w Domu Kultury Batory w Chorzowie - tworzyliście z nie żyjącą już Katarzyna Sztąpka -cudowny duet
Posiadam twój tomik jako cos cennego - Tomik - "PODAJĘ CI SIEBIE "

Przed ekranem mam coś, co ciepłe jak roześmiane jabłka chowane w babcinej komodzie -
to zbiór wierszy - :jak smagniecie gałązką" =pyszność.
Gratuluje Tobie Barbarko żywotności - żyjesz na wysokim piedestale gdzie siadają muzy
Pisze również-ale to są tylko wierszyki - mój pseudonim _slonzok-knipser

Komentarz został ukrytyrozwiń
Irena Moll
  • Irena Moll
  • 28.07.2011 23:26

Niezwykła osobowość. Barbara jest fascynująca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.